Logo
Y. REZA
Sztuka


Premiera
15.09.2017

Scena w Malarni
1 h 30 min.

Bilety normalne:
35 zł

Bilety ulgowe:
30 złREALIZATORZY

Tadeusz Bradecki reżyseria
Maria Kanigowska scenografia i kostiumy
Andrzej Dopierała asystent reżysera
Barbara Grzegorzewska przekład
Maria Machowska koncepcja światła
Piotr Roszczenko, Krzysztof Woźniak realizacja światła
Paweł Szymkowiak, Mikołaj Lichtański realizacja dźwięku
Marcin Całka inspicjent, sufler
Małgorzata Długowska-Błach producent wykonawczy
Maciej Rokita kierownik techniczny
Jadwiga Lemańska projekt plakatuOBSADA

Andrzej Dopierała Yvan
Jerzy Głybin Serge
Andrzej Warcaba Marc

 

 
PLAKAT / PROGRAMŚCIEŻKA SZTUKI

SZTUKA

Czy jeden obraz jest w stanie zniszczyć wieloletnią przyjaźń? O tym przekonają się bohaterowie jednej z najsłynniejszych komedii Yasminy Rezy. Marc, Serge i Yvan to starzy przyjaciele, którzy od lat mogą na siebie liczyć, choć różni ich praktycznie wszystko (pochodzenie, wykształcenie, poglądy, klasa społeczna). W przededniu ślubu jednego z nich, Serge kupuje dzieło sztuki współczesnej za dwieście tysięcy. Jego gust nie znajduje jednak wsparcia w przyjaciołach. Kilka krytycznych uwag ujawnia narastające od pewnego czasu napięcia i zatajone konflikty, które wystawią męską przyjaźń na najtrudniejszą z prób…

 

Yasmina Reza to jedna z najpopularniejszych francuskich dramatopisarek. Międzynarodową rozpoznawalność przyniosła jej wielokrotnie nagradzana komedia „Sztuka”. Jest także autorką granego na naszej Scenie Kameralnej „Boga mordu”, na podstawie którego Roman Polański nakręcił w 2011 roku głośny film „Rzeź”. Autorka doskonale ukazuje złożoność międzyludzkich relacji i dostrzega to, co zazwyczaj skrywamy pod warstwą codziennych uprzejmości. Właśnie dlatego Tadeusz Bradecki postanowił sięgnąć po jej tekst, do którego realizacji zaprosił trzech charyzmatycznych aktorów naszego Teatru.


 

Zapraszamy na oprowadzania po wystawie sztuki polskiej po 1945 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach, przygotowane specjalnie z okazji premiery spektaklu. W ostatnią środę każdego miesiąca pracownicy Muzeum spotkają się z naszymi widzami i opowiedzą o tym, jak nie bać się sztuki współczesnej. Wejściówka na oprowadzanie dla osób posiadających bilet z naszego spektaklu „Sztuka” kosztuje 1 zł (cena dla pozostałych osób: 7 zł).

 

Najbliższe terminy oprowadzania:
30 maja, godz. 17.00 (prowadzenie: Monika Iwanowska)
27 czewrca, godz. 17.00 (prowadzenie: Monika Czernik-Czublun)Komediowe Sztuka WspółczesnaPATRONI I MECENASI PREMIERY