Logo
WG PROZY G. JAGIELSKIEJ
Kamienie


Premiera
06.11.2015

Scena Kameralna
1 h 5 min.

Bilety normalne:
25 zł

Bilety ulgowe:
15 zł


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO


REALIZATORZY

stworzone kolektywnie przez spółdzielnię artystyczną:

Jakub Adamiak muzyka, koncepcja spektaklu
Bartłomiej Błaszczyński adaptacja, reżyseria, koncepcja spektaklu
Katarzyna Błaszczyńska adaptacja, koncepcja spektaklu
Karina Grabowska koncepcja spektaklu
Kamil Małecki koncepcja światła, koncepcja spektaklu
Berta Witowska scenografia, koncepcja spektaklu
Krzysztof Woźniak realizacja światła
Marek Skutnik / Krzysztof Woźniak realizacja dźwięku
Mateusz Znaniecki koncepcja spektaklu
Krzysztof Lisiak dokumentacja fotograficzna
 

 OBSADA

Karina Grabowska / Katarzyna Błaszczyńska Ona
Bartłomiej Błaszczyński Głowa
Mateusz Znaniecki Wojciech
 

 
PLAKAT / PROGRAMŚCIEŻKA SZTUKI

KAMIENIE

Typowe małżeństwa odliczają rocznice ślubu, oni odnotowali dokładnie 53 wojny. Typowe małżeństwa jadą w wymarzoną podróż do egzotycznych krajów, oni pojechali w sam środek walk...

Wojna ma wiele perspektyw – jedna z nich często pozostaje przemilczana. To perspektywa czekającej w domu… Nie jest żołnierzem, nie nosi broni, a jednak była na wojnie ponad 20 lat. Autentyczna historia małżeństwa autorki i tłumaczki Grażyny Jagielskiej i jej męża Wojciecha Jagielskiego, korespondenta wojennego i jednego z najważniejszych polskich reporterów, stała się kanwą dla przedstawienia „Kamienie”.

Adaptację książki Grażyny Jagielskiej
„Miłość z kamienia” i inscenizację przygotował kolektyw młodych twórców związanych z Teatrem Śląskim. Są z pokolenia, które nie doświadczyło bezpośrednio wojny, ale nie łudzą się, że żyją obecnie w czasach pokoju. Chcą w teatrze mówić o tym, co ważne między ludźmi. To samo, co przytrafiło się Jagielskim może się stać pod każdym dachem. I nie potrzeba do tego wcale wojny.

„Kamienie” to pierwszy spektakl zrealizowany na Scenie w Galerii (od marca 2017 roku pokazywany jest na Scenie Kameralnej), a jednocześnie pierwsza reżyserska praca Bartłomieja Błaszczyńskiego, na co dzień aktora Teatru Śląskiego – jest częścią realizowanego przez teatr projektu KatoDebiut.

 

Spektakl dla widzów od 16. roku życia.


Finalista 22. Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.Sztuka WspółczesnaMEDIA O SPEKTAKLU

Główną zasługą ich kolektywnej pracy koncepcyjnej jest umiejętnie wyważenie akcentów. "Kamienie" to po pierwsze - zgodnie z literackim pierwowzorem - opowieść o tym, że realne wojny w Trzecim Świecie traktujemy jak poligon do rozgrywania własnych bitew o poczucie ważności i sprawczości. Ale możną ją równie dobrze czytać jako przypowieść o współczesnych związkach niby-partnerskich - sprawnych maszynach sukcesu, trampolinach do osiągania Pełni gdzieś indziej, w sferze zawodowej lub wirtualnej. Spółdzielnia artystyczna pod przewodnictwem Błaszczyńskiego pokazuje (poprzez harmonijne zgranie wszystkich elementów przedstawienia) że wyzwalanie się ze schematycznych ról to w pierwszej kolejności wyprawa po klęskę - klęskę naszych wyobrażeń, iluzji, usprawiedliwień. Ważne jest jednak, że się tej porażki doświadcza pospołu.

Recenzja Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Teatr Śląski w ostatnich miesiącach wzbogacił się o czwartą scenę, usytuowaną w... Galerii Katowickiej. Teraz między shoppingiem można wpaść na spektakl. Niech nikt jednak nie myśli, że twórcy serwować będą widzom przedstawienia lekkie i przyjemne. Wręcz przeciwnie, o czym świadczy pierwszy premierowy spektakl "Kamienie", będący opowieścią o zmaganiu z traumą frontowych przeżyć korespondenta wojennego i jego żony lękającej się każdego dnia o życie ukochanego.

Portal Katowicki
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

> Finalista 22. Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

 PATRONI I MECENASI PREMIERY