Logo
B. NAVELLO
Cinema!


Premiera
31.12.2013

Duża Scena
1 h

Bilety normalne:
30 – 60 zł

Bilety ulgowe:
25 – 45 zł


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO


REALIZATORZY

Beppe Navello scenariusz, reżyseria, ruch sceniczny i opracowanie muzyczne 
Francesco Fassone scenografia 
Brigida Sacerdoti kostiumy  
Marco Burgher reżyseria światła  
Mattia Rinaldi przygotowanie projekcji
Beata Dudek asystentka reżysera 
Alice Delorenzi, Agata Kurzak, 
Robert Nowotarski asystenci scenografa 
Dagmara Habryka inspicjent  
Mikołaj Lichtański realizator dźwięku 
Maria Machowska / Szymon Adamczyk realizacja światła  
Marcin Müller realizacje projekcji 
Krzysztof Lisiak dokumentacja fotograficzna


OBSADA

Natalia Jesionowska Rafaella 
Bogumiła Murzyńska Santuzza 
Agnieszka Radzikowska Sophia 
Wiesław Kupczak Alfonso  
Mateusz Znaniecki Giuseppe  
Mariusz Konieczny, Piotr Sobota, 
Jerzy Śpiewakowski, Wojciech Smolarczyk montażyści dekoracjiPLAKAT / PROGRAMŚCIEŻKA SZTUKI

CINEMA!

Kino obywało się bez słów przez dwie, trzy dekady. Było nieme, ale nie bez dźwięków. Początkowo dla ubogich, szybko przerodziło się w ogromny biznes. Anonimowi amanci i ubogie praczki z dnia na dzień mogli stać się gwiazdami dużego ekranu. Przemysł i magia, sława i pieniądze. W estetyce niemego kina, z przerysowanym gestem, scenicznymi gagami i filmowymi efektami, piątka aktorów proponuje zabawną historię o tym, że magia kina może być niebezpieczna i złudna dla każdego.

Kino zastanawia się dziś nad swoimi korzeniami i robi to z wyśmienitymi efektami, czego dowodem są nagrodzone wieloma Oscarami filmy „Artysta” (2011) czy „Hugo i jego wynalazek” (2011). My proponujemy podobną podróż – wyjątkowo jednak, bo poprzez teatralną scenę. Spektakl warto zobaczyć nie tylko ze względu na wzruszającą i zabawną grę aktorów, ale także pomysłową, plastyczną scenografię. Za sceną intensywnie cały czas pracuje zespół techniczny - w ciągu godzinnego pokazu na widzów czeka 29 scen i ponad 50 zmian zastawek scenografii, by uzyskać złudzenie filmowej narracji w teatrze.

- - - 

Spektakl z napisami w języku polskim i włoskim.

- - - 

Premiera „Cinema!” powstała jako międzynarodowa koprodukcja Teatru Śląskiego w Katowicach oraz Fondazione Teatro Piemonte Europa w Turynie. (http://fondazionetpe.it)Komediowe Złota Maska Klasyka PrapremieraMEDIA O SPEKTAKLU

Spektakl z przymrużeniem oka naśladuje zarówno styl filmowej ekspresji, jak i hollywoodzkiej farsy. Wszystko to za sprawą rewelacyjnego zespołu polskich aktorów, grających wyłącznie mimiką i gestem. Efekt jest godny najwyższego podziwu!

„La Stampa”

Rytm spektaklu wyznaczają częste zmiany dekoracji, które przez ekipę techniczną teatru opanowane zostały do perfekcji […], poprzez wykorzystanie środków filmowego wyrazu i zastosowanie odpowiednich filmowych planów zachwycają swoją plastycznością.

„Dziennik Teatralny”

W spektaklu dominują kolory zgaszone; jakby żywcem wycięte z archiwalnych taśm. Podobnie grają aktorzy, którym fantastycznie udało się stworzyć charakterystyczne osobowości, przez lata dominujące na dużym ekranie. […] Uznanie należy się też ekipie technicznej, która systemem zastawek i światłem, bez chwili wytchnienia poszerza lub zwęża umowny „ekran”, dzięki czemu widzowie mają wrażenie, że oglądają filmowe zbliżenie; w dodatku ściśle zharmonizowane z muzyką.

„Dziennik Zachodni”

Ostatnia premiera „Cinema!” w Teatrze Śląskim pokazała, że konwencjonalność to słowo obce dla współczesnych twórców. Kino zostało przeniesione do teatru. Scena stała się ekranem, a scenografia filmowym planem gry. […] Scenografia, która stwarzała iluzję profesjonalnie następujących po sobie klatek filmowych, napisy, które wyświetlane pomiędzy scenami zabierały nas w podróż do lat 20. i kina Charliego Chaplina oraz aktorzy, którzy gestem sprawili, iż słowo stało się niepotrzebne.

Portal „Mariacka.eu”
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

> Nominacja do Złotej Maski 2013 za najlepszy spektakl roku 

> Nominacja do Złotej Maski 2013 za najlepszą scenografię dla Francesco Fassone

> Nominacja do Złotej Maski 2013 za najlepszą aktorską rolę męską dla Wiesława Kupczaka za rolę Alfonsa w spektaklu „Cinema!”

> Nominacja do nagrody Leny Starke dla Agnieszki Radzikowskiej za rolę Sophi w spektaklu „Cinema!”POKAZY

> Włoska premiera oraz pokazy w Teatro Astro w Turynie (Włochy)

> Pokazy na Sardynii

> Pokazy w Węgierskim Teatrze Narodowym w Târgu MureșPATRONI I MECENASI PREMIERY

Patoni i Mecenasi / Patrocini e Finanziamenti / Patrons:

     

            

            

Koordynacja współpracy po stronie włoskiej - Roberta Romoli
Koordynacja współpracy po stronie polskiej - Irena Świtalska