Logo
B. JASIEŃSKI
Słowo o Jakóbie Szeli - spektakl wyjazdowy


Premiera
10.02.2017

Poza siedzibą
1 h 20 min.

Bilety normalne:
-

Bilety ulgowe:
-


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO


REALIZATORZY

Michał Kmiecik adaptacja, reżyseria, światło
Piotr Morawski dramaturgia
Iga Słupska, Szymon Szewczyk scenografia i kostiumy
Adam Witkowski, Maciej Salamon (Nagrobki) muzyka
Mateusz Znaniecki asystent reżysera
Waldemar Janiszek, Tomasz Wustrau realizacja światła
Marek Skutnik realizacja dźwięku
Barbara Dudek inspicjent, sufler
Małgorzata Długowska-Błach producent wykonawczy
Maciej Rokita kierownik techniczny
Jadwiga Lemańska projekt plakatu
Bartek Warzecha dokumentacja fotograficzna

 

 OBSADA

Katarzyna Błaszczyńska / Dorota Chaniecka Maryna / Namiestnik
Bartłomiej Błaszczyński  Wicek / Chłop Pierwszy / Pan z miasta / Dziedzic / Jezus Chrystus
Jerzy Głybin Jakób Szela
Violetta Smolińska Matka Maryny / Kuba z Gorzejowy / Pani z miasta / Dziedziczka
Mateusz Znaniecki Proboszcz / Chłop Drugi / Biskup / Starosta BreinlPLAKAT / PROGRAMŚCIEŻKA SZTUKI

SŁOWO O JAKÓBIE SZELI - SPEKTAKL WYJAZDOWY

Buntownik z wyboru czy z przymusu? Bohater czy zdrajca? Ten spektakl nie jest sądem nad Jakóbem Szelą ani historycznym rozliczeniem z legendą krwawego przywódcy. Michał Kmiecik, jeden z najważniejszych kontrowersyjnych twórców młodego pokolenia w teatrze, bierze z premedytacją prawie stuletni poemat Brunona Jasieńskiego, by pokazać widowni, że od społecznego rozczarowania do rozlewu krwi jest niebezpiecznie blisko. To opowieść zrodzona z gniewu i upokorzenia. Z rozczarowania tym, jak najbliższy świat bohaterów wygląda wokół i co robią z nim ci, którzy mają władzę.

Adaptacja powstała w oparciu o „Słowo o Jakóbie Szeli” i „Rzecz gromadzką” Brunona Jasieńskiego.


Dla grup zorganizowanych (min. 10 osób) przygotowaliśmy bezpłatne warsztaty wprowadzające w tematykę spektaklu, które organizujemy w dogodnym dla Państwa miejscu i czasie. Szczegółowych informacji na ich temat udziela nasze Biuro Obsługi Widzów (32 258 89 67).


Finalista III edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.Polecane Studentom KlasykaMEDIA O SPEKTAKLU

W centrum wydarzeń stoi rzecz jasna Jakub Szela, któremu Jerzy Głybin nadaje wiele twarzy. Jako przywódca – demoniczny, prostacki, zdeterminowany. W monologu – skupiony, jakby przeczuwał tragiczny koniec. Na audiencji u namiestnika – upokorzony, ale wściekły pod pozorami uległości. Mocna rola. I nasuwa refleksję: iluż współczesnych Polaków, w geście „podzięki” za wyeliminowanie  z życia społecznego, wybierze drogę niekontrolowanego buntu…? Wokół Szeli krążą satelici, w aktorskich interpretacjach: Katarzyny Błaszczyńskiej, Bartłomieja Błaszczyńskiego, Violetty Smolińskiej i Mateusza Znanieckiego. Autorami klimatycznie niepokojącej muzyki są Adam Witkowski i Maciej Salamon.
„Dziennik Zachodni”

Bartłomiej Błaszczyński. To aktor dużego talentu, który robi co może, by „Słowo o Jakóbie Szeli” podnieć z klepiska i to niekiedy mu się udaje.

blog „Pan od Kultury”

Podobał mi się ten mały zgrany (pięcioosobowy) zespół aktorski. Na ich czele wspomniany Jerzy Głybin z charakterystyczną, ale zmienną rolą. Jako podstarzały amant zakochany w młodej Marynie budzi wpierw odrazę. Kiedy idzie do Lwowa prosić zabawiającą się władzę o lepszy byt dla swoich ziomków, zyskuje naszą sympatię. Gdy na koniec rebelii przeciwko szlachcie dobrowolnie oddaje się w ręce cesarskich żołnierzy, wzmaga w nas uczucie litości. Jest charyzmatyczny i wiarygodny. Dobra to rola, pasująca do Głybina. Nieźle ogląda się też młodych, w szczególności Bartłomieja Błaszyczyńskiego, który na scenie jest istnym kłębem energii, oraz Katarzynę Błaszczyńską - jako Maryna ma w sobie sporo magnetyzmu, ajej sylwetka (no i te rude włosy) świetnie komponuje się z warstwą wizualną spektaklu.

„Gazeta Wyborcza”

 
PATRONI I MECENASI PREMIERY