Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2016.05.09

„Kamienie” w finale konkursu sztuk współczesnych

Spośród 101 wystawień polskiego dramatu współczesnego w finałowej dwunastce znalazła się nasza pierwsza premiera na Scenie w Galerii.

WIĘCEJ

Właśnie otrzymaliśmy dobre wieści. Komisja Artystyczna 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Ewa Hevelke, Andrzej Lis, Zofia Smolarska, Szymon Spichalski, Izabela Szymańska, Katarzyna Waligóra,  spośród 101 wystawień polskiego dramatu współczesnego dopuszczonych do I etapu Konkursu, zakwalifikowała do finału 12 spektakli. Na liście znalazły się „Kamienie”, wg prozy Grażyny Jagielskiej, które był debiutem reżyserskim Bartłomieja Błaszczyńskiego.

Werdykt zostanie ogłoszony pod koniec czerwca. W poprzednich latach w finale znalazły się nasze inne tytuły: „Morfina” Szczepana Twardocha (reż. E. Marciniak) czy „Piąta strona świata” Kazimierza Kutza (reż. R. Talarczyk).

Finałowe spektakle: 

1. „Dybuk” Ignacego Karpowicza oraz zespołu aktorskiego, reż. Anna Smolar, Teatr Polski w Bydgoszczy.

2. „Holzwege” Marty Sokołowskiej, reż. Katarzyna Kalwat, TR Warszawa.

3. „Kamienie”, wg prozy Grażyny Jagielskiej, spektakl stworzony kolektywnie przez spółdzielnię artystyczną, Teatr Śląski w Katowicach.

4. „Klęski w dziejach miasta”, Agnieszki Jakimiak, reż. Weronika Szczawińska, Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

5. „Księga dżungli”, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, reż. Ewa Piotrowska, Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

6. „Lustrzana chmura”, Roberta Jarosza, reż. Robert Jarosz, Teatr Animacji w Poznaniu.

7. „Nieskończona historia”, Artura Pałygi, reż. Małgorzata Warsicka, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu.

8. „SCHUBERT. ROMANTYCZNA KOMPOZYCJA NA DWUNASTU WYKONAWCÓW I KWARTET SMYCZKOWY”. Szymona Adamczaka, reż. Magda Szpecht, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

9. „Smacznego, proszę Wilka” Marty Guśniowskiej, reż. Marián Pecko, Opolski Teatr Lalki i Aktora.

10. „Smoki” Maliny Prześlugi, reż. Jerzy Jan Połoński, Teatr Maska w Rzeszowie.

11. „Wera V” Ewy Kaczmarek, reż. Wojciech Wiński, Stowarzyszenie Artystyczne Usta Usta w Poznaniu.

12. „Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)” Jana Czaplińskiego, reż. Aneta Groszyńska, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.
 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2016.05.09

400 groszy za bilet

Gramy komedię Shakespeare’a z okazji II Dnia Teatru Publicznego w Polsce

WIĘCEJ

Dnia 21 maja teatry publiczne w całej Polsce zagrają swoje spektakle w ramach organizowanej już po raz drugi akcji biletu za grosze. W ubiegłym roku cena biletu za 250 groszy nawiązywała do okrągłej rocznicy istnienia teatru publicznego w Polsce. W tym roku odwołuje się do rocznicy śmierci dramatopisarza wszechczasów – Williama Shakespeare’a.
Bilety będzie można kupić osobiście 14 maja (sobota) w kasie teatru (start sprzedaży od godz. 10:00) w specjalnej cenie 400 groszy. W naszym teatrze zagramy Shakespeare’a, a do kasy trafią bilety na komedię” Poskromienie złośnicy” (gramy 21 maja o godzinie 15.00). Jedna osoba zgodnie z regulaminem akcji może kupić 2 bilety.

Pomysłodawcą i koordynatorem ogólnopolskiej akcji jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W minionym roku na widowniach ponad 100 polskich teatrów zasiadło blisko 50 tysięcy widzów. W tym roku w wydarzeniu bierze udział 90 teatrów publicznych z całej Polski.

Więcej szczegółow na stronie internetowej.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2016.05.05

„Psubracia” w telewizji

Zobaczcie 14 odcinek programu „Do teatru!”

WIĘCEJ

Aneta Chwalba, tym razem bez pozwolenia na kręcenie materiału, co zauważył od razu ochroniarz Mirek (Marcin Szaforz), zdecydowała się pokazać nielegalnie materiał o siódemce gangsterów z Galerii Katowickiej. Nasz temat od 23 minuty:


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2016.05.04

Sukces u naszych artystycznych przyjaciół w Turynie

Ponad 10 000 widzów zobaczyło teatralny serial o Muszkieterach.

WIĘCEJ

1 maja widzowie we Włoszech zobaczyli ostatni odcinek teatralnego serialu „Trzej muszkieterowie” i tym samym Fundacja Teatro Piemonte Europa zakończyła swoją największą produkcję w tym sezonie i jednocześnie jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych we Włoszech ostatnich lat. Po przedstawieniu publiczność została razem z  artystami na wspólnym balu. W przedsięwzięciu wzięło udział ośmioro reżyserów z całej Europy, pięciu dramaturgów i prawie 50 aktorów. Osiem odcinków prezentowano w Turynie od lutego 2016 r. Jeden z odcinków, szósty z kolei, wyreżyserował Robert Talarczyk, proponując współczesną interpretację przygód spod znaku płaszcza i szpady. Inicjatorem całego projektu był Beppe Navello, reżyser i dyrektor artystyczny Teatro Astra w Turynie, który jako pierwszy we Włoszech zaproponował formułę serialu teatralnego – i to ponad 20 lat temu! Łącznie przedstawienia zobaczyło ponad 10000 widzów, a na jednym z transparentów podczas finałowego pokazu umieścili hasło, że w 2017 roku czekają na opowieść „Hrabia Monte Christo” w odcinkach.


MNIEJ