Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.06.08

Ostatnie w sezonie "Sztukowanie" za nami

Zakończenie drugiej edycji zajęć dla seniorów

WIĘCEJ

Zakończyliśmy drugi sezon zajęć dla seniorów „Sztukowanie”. Za nami 10 spotkań które zgromadziły ponad 1000 osób na widowni i które były przyczynkiem do setek myśli o sztuce. O obrazach, fotografiach, ikonach sztuki dawnej i współczesnej.Dlaczego niektóre płótna kosztują miliony dolarów? Co Vincent van Gogh pisał w listach do swojego brata? Czy postacie na świętych obrazach mogą mieć brudne nogi? Dlaczego u śląskich malarzy naiwistów pojawiają się smoki? Przez cały sezon opowiadała o tym Katarzyna Czapla-Durska.

„Sztukowanie” to cykl otwartych zajęć dla seniorów, który realizujemy we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Katowicach. Już tęsknimy za stałymi bywalcami tego cyklu. Pociesza nas jednak myśl, że w przerwie wakacyjnej będą zwiedzać muzea, oglądać obrazy, podziwiać rzeźby, aby z jeszcze większym zapałem spotkać się z nami ponownie we wrześniu.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.06.07

"Jurek" i "Himalaje" czyli kino i teatr w Rialto

Wydarzenie towarzyszące premierze "Himalajów"

WIĘCEJ

Fabularyzowany film dokumentalny „Jurek” Pawła Wysoczańskiego opowiada o Jerzym Kukuczce. Nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry - w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli - ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość, niż sława.

Pokaz filmu jest jedną z imprez towarzyszących premierze „Himalaje” w reżyserii Roberta Talarczyka. W filmie, jak i w spektaklu główną rolę gra Dariusz Chojnacki.
Film otrzymał Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Festiwalu Mediów i Grand Prix konkursu Spotkań z Filmem Górskim.

„Jurek” reż. Paweł Wysoczański (2014) | Dziś, godzina 18.00 | Kinoteatr Rialto | bilety 14 zł

Przed seansem zapraszamy na rozmowę z artystami, udział wezmą m.in. Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski (autorzy biografii o Jerzym Kukuczce i współautorzy scenariusza teatralnego do „Himalajów) oraz aktor Dariusz Chojnacki, odtwórca roli Jurka w filmie i w spektaklu.
Rozmowę poprowadzi dziennikarka i reżyserka filmów górskich - Alina Markiewicz

Fot. Archiwum Jerzego Kukuczki / Fundacja Wielki Człowiek 
 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.06.07

Himalaje. Premiera. Drugie podejście.

Premiera "Himalajów" Roberta Talarczyka

WIĘCEJ

Przedostatnia premiera sezonu oficjalnie za nami. Wczorajszego wieczoru na widowni Dużej Sceny zasiadł m.in. Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa oraz prezydent Piotr Uszok. Pokaz zakończył się, już właściwie tradycyjnie, owacją na stojąco. Jest to, poza reżyserią Roberta Talarczyka, bez wątpienia zasługa wybitnego zespołu twórców spektaklu, w tym Dariusza Kortko, Artura Pałygi i Marcina Pietraszewskiego (autorów tekstu), Katarzyny Borkowskiej (scenografia, kostiumy i reżyseria światła), Kai Kołodziejczyk (choreografia), MIUOSHa (muzyka) i Wojtka Doroszuka (wideo – art).

Od prapremiery Himalajów minęły zaledwie trzy tygodnie, a już wiemy, że stały się teatralnym hitem. Pozytywne recenzje i głosy widowni spowodowały, że miejsca na wszystkie popremierowe pokazy rozeszły się błyskawicznie. Aktualna i fascynująca tematyka, lokalny a jednocześnie egzotyczny bohater – ta trudna i wymagająca opowieść o Jerzym Kukuczce przyciąga rzesze widzów. Reakcja widowni na premierze tylko potwierdza, że Himalaje to doskonały kierunek na przyszły sezon teatralny.

Fot. Przemysław Jendroska

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.06.06

Jak się pisze Wielkie Opowieści?

Rekrutacja 3. edycji Szkoły Pisania

WIĘCEJ

Do 15 czerwca czekamy na zgłoszenia na trzecią edycję Szkoły Pisania w Teatrze Śląskim. Zajęcia prowadzone są przez dramaturga Teatru Śląskiego, Artura Pałygę. Zapraszamy osoby, które piszą dramaty, komedie lub inne teksty dla teatru, a także te osoby, które chciałyby je pisać. 
Tematem przewodnim trzeciej edycji będą Wielkie Opowieści.
Istnieje postmodernistyczna opowieść o końcu Wielkich Opowieści. "Skąd jesteśmy, dokąd zmierzamy i o co tu w ogóle chodzi?" brzmią jak pytania z kabaretu starszych panów. Nawet galaktyczne wojny przeciw mrocznemu Imperium przeszły w sferę Disneyowskich bajek. Zmierzmy się z tym! Spróbujmy podjąć porzuconą w kąt rękawicę.
W ramach rekrutacji prosimy o napisanie krótkich tekstów dramatycznych (co najwyżej kilkustronicowych, a tak naprawdę wystarczą dwie strony), próbek, fragmentów odnoszących się do wielkich narracji, starych opowieści i mitów objaśniających świat, do Ważnych Pytań i Kluczowych Odpowiedzi. Ślijcie to wszystko na appalyga@gmail.com do 15 czerwca.
//
Drugim etapem rekrutacji będzie wspólne spotkanie 24 czerwca o godz. 16.00 na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego w Katowicach podczas finału II edycji Szkoły Pisania TŚ.


MNIEJ