Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2021.03.25

Zmiany w repertuarze w związku nowymi rządowymi obostrzeniami

WIĘCEJ

Drodzy Widzowie, doszły do nas złe wieści.

Zgodnie z decyzją rządu wszystkie nasze wydarzenia od 20 marca do 9 kwietnia zostają odwołane.

W związku z tym, bilety na nasze wydarzenia odbywające się w tych terminach można:

- zachować i zrealizować w późniejszym terminie
- zwrócić w kasie teatru

W tym czasie kasa teatru będzie otwarta od poniedziałku do soboty, od 14:00 - 18.00.

Trzymajmy wszyscy kciuki za szybki spadek zachorowań i powrót do pracy na scenie...

Bądźcie zdrowi!!!

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.03.19

Premiera "Testosteronu" za nami!

WIĘCEJ

Za nami premiera kultowej komedii teatralnej Andrzeja Saramonowicza "Testosteron". Tekst ten doczekał się pamiętnej ekranizacji w reżyserii autora i Tomasza Koneckiego z 2007 roku. Tym razem za reżyserię i muzykę odpowiadał Robert Talarczyk i wraz z aktorskim zespołem połączonych sił Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu i Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach stworzył zupełnie nową, przewrotną inscenizację. Na scenie zobaczyć można Karola Kossakowskiego, Tomasza Ostacha, Artura Paczesnego i Radomira Rospondka ( Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu) oraz Artura Święsa, Michała Rolnickiego i Arkadiusza Machela ( Teatr im. St. Wyspiańskiego w Katowicach).

Niezwykłą, pełną detali niuansów westernową scenografię stworzył Marcel Sławiński. Obrazu dopełniają kostiumy Dominiki Żabińskiej i video Katarzyny Trzcińskiej i Filipa Czernowa. Choreografię do kultowych utworów country stworzyła Małgorzata Mazurkiewicz. Za reżyserię światła odpowiada Piotr Roszczenko.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne i zamknięcie teatrów kolejne pokazy "Testosteronu" zostały przesunięte. Mamy nadzieję jak najszybciej wrócić na scenę by pokazać naszą najnowszą produkcję wszystkim spragnionym sztuki widzom.

Fot. Przemysław Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.03.19

Kto za tym stoi? | Katarzyna Trzcińska i Filip Czernow

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Testosteron" (premiera 19 marca 2020)

WIĘCEJ

Katarzyna Trzcińska | video

Ukończyła studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale projektowym (dyplom w pracowni Działań Multimedialnych w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości VR), oraz absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Katowicach. Brała udział w wystawach artystycznych m.in: w wystawie głównej 10 Triennale Grafiki Polskiej w Muzeum Śląskim w Katowicach (instalacja VR Poza Czasem, 2018), "Jak jest" (Galeria Labirynt w Lublinie), oraz w wystawie w ramach szczytu klimatycznego COP24 pt. "Punkty zwrotne" . Obecnie działa jako freelancer w dziedzinach projektowania graficznego i wirtualnej rzeczywistości oraz w obszarze scenografii asystując Katarzynie Sobańskiej i Marcelowi Sławińskiemu.

 

Filip Czernow | video

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, specjalizacja: realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia. Członek stowarzyszenia SMPTE. Autor zdjęć do etiud szkolnych i teledysków. Specjalista w dziedzinie postprodukcji filmowej. Wśród jego realizacji postprodukcyjnych znajdują się takie filmy jak wyróżniony w Sundance film "Harda" w reż. Marcina Polara, czy krótki metraż "Rykoszety" w reż. Kuby Radeja. Listę uzupełniają efekty do teledysków takich twórców jak Miuosh czy Ptakova, oraz do licznych reklam. W charakterze asystenta operatora współpracował przy produkcjach fabularnych w reż. Aleksandra Pietrzaka, czy Patryka Vegi.

Twórca wizualizacji teatralnych m. in. do spektaklu "Spójrz na mnie" w reżyserii Adama Ziajskiego.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.03.19

Kto za tym stoi? | Marcel Sławiński i Dominika Żłobińska

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Testosteron" (premiera 19 marca 2020)

WIĘCEJ

Fot. Przemysław Jendroska

Marcel Sławiński | scenografia i kostiumy

Scenograf. Pracuje dla teatru, filmu i telewizji. Jego działalność scenograficzna jest bardzo bogata. Jest scenografem, który w swoim dorobku może się pochwalić zarówno współpracą z licznymi teatrami jak również wieloma znaczących produkcjami filmowymi i telewizyjnymi. Jest również laureatem wielu prestiżowych nagród. Min. Oskar (za film zagraniczny) za Film „IDA” Pawła Pawlikowskiego. Prowadzi autorską Pracownię Scenografii wspólnie z Katarzyną Sobańską na Wydziale Malarstwa w ASP - Katowice. Jest również wykładowcą na Wydziale Scenografii w ASP w Warszawie.

Z Katarzyną Sobańską współpracuje w najbardziej rozpoznawalnym tandemie scenograficznym. Mając na koncie wiele wspólnych realizacji filmowych i teatralnych nagradzanych na wielu festiwalach w Polsce i za granicą.

Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Wybrane realizacje i nagrody:

Realizacje filmowe: “Senność” Magdalena Piekorz, "Młyn i Krzyż” reż. Lech Majewski (oryginalna próba odczytania obrazu Petera Bruegla), „Droga na Kalwarię” (nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2011), Nagroda Główna za scenografię oraz Polska Nagroda Filmowa – „Orzeł” za scenografię), „W ciemności” reż. Agnieszka Holland (Nagroda Główna za scenografię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2012, oraz nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2012), Złota Maska za scenografię do przedstawienia musicalowego „Oliver” w reż. Magdaleny Piekorz. Nagroda w kategorii "The Most Outstanding Promo of the Year" w europejskim konkursie organizowanym przez Promax/BDA. Srebrna statuetka dla „One Time Only Set Design” („Najlepsza jednorazowa scenografia”) za spot wizerunkowy stacji TVN z jesieni 2010 roku. Nominacja za scenografię do Polskiej Nagrody Filmowej “Orzeł” 2013” za „Jesteś Bogiem” w reż. Leszka Dawida.

Wraz z Katarzyną Sobańską stworzyli scenografię do nagrodzonego Oskarem filmu Pawła Pawlikowskiego „IDA” Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej. Praca ta została nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Nagrodą Główną za scenografię, a także uzyskała nominację do Nagrody filmowej „Orzeł” 2014 oraz Nagrodę Indywidualną za scenografię na Festiwalu Filmów Fabularnych Gijon (Hiszpania).

Ich kolejna obsypana nagrodami praca to "Zjednoczone Stany Miłości" w reż. Tomasza Wasilewskiego: Srebrne Lwy na festiwalu w Berlinie (2016), Nagroda za scenografię na festiwalu filmowym Ostenda 2016. Stworzyli scenografię do filmu "Zimna Wojna" w reż. Pawła Pawlikowskiego (Złota Palma w Cannes 2018, Europejska Nagroda Filmowa 2018).

Inne realizacje: „Być jak Kazimierz Deyna” reż. Anna Wieczór – Bluszcz, „Maraton Tańca” reż. Magdalena Łazarkiewicz , „Ewa” reż. Ingmar Villqist, Adam Sikora , „Ederly” reż. Piotr Dumała i wiele innych. Na deskach teatralnych realizacje w całej Polsce. Za Musicalowy spektakl „Olivier” reż. Magdalena Piekorz („Złota Maska” 2009), „Pod Presją” reż. Maja Kleczewska (wiele nominacji w kategorii scenografia), "Skutki uboczne" w reż. Leszka Dawida (spektakl otrzymał nagrodę główną Grand Prix w tym również za scenografię na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie’2014).

 

Dominika Żłobińska | kostiumy

Kostiumograf i scenograf teatralny i filmowy. Swoje doświadczenie zdobywała w pracy przy największych produkcjach takich jak "Pod Presją" Mai Kleczewskiej, "Obywatel Jones" Agnieszki Holland czy "Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego. Jest autorką między innymi kostiumów do takich realizacji jak "Królowa Śniegu" w reżyserii Magdaleny Piekorz oraz Biesiada u Hrabiny Kotłubaj autorstwa tej samej reżyserki, a także "Nerwicy Natręctw" w reżyserii Roberta Talarczyka.
 
Jest absolwentką kierunku grafika na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni Intermediów i technik cyfrowych oraz pracowni Scenografii. Uczestniczka wielu wystaw krajowych i zagranicznych (m.in. Osten Biennial of Drawing, Skopje 2014).
 
W 2019 otrzymała druga nagrodę za najlepszą scenografię i kostiumy w konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala w Katowicach.

MNIEJ