Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2021.09.07

Odszedł aktor Adam Baumann

Żegnamy z żalem i smutkiem wielkiego aktora i przyjaciela Teatru Śląskiego

WIĘCEJ

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wybitnego aktora, naszego przyjaciela i mistrza, Adama Baumanna. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. To jeden z tych ludzi, którzy pozostawiają po sobie ogromną pustkę, której nie sposób zapełnić…    

Adam Baumann był aktorem Teatru Śląskiego od ponad 40 lat, ze sceną związany był od ponad 50 lat. Znany był także ogólnopolskiej publiczności ze względu na swoje role filmowe. W sezonie 1967/68 rozpoczął karierę teatralną w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. W 1974 roku związał się z Teatrem im. Jaracza w Olsztynie, skąd po trzech sezonach przeniósł się do Katowic. Miał na koncie ponad 130 ról teatralnych, w tym te najważniejsze, nagradzane wieloma Złotymi Maskami. 

W ostatnim czasie publiczność mogła oglądać go m.in. w „Skazanym na bluesa”, gdzie grał rolę ojca Ryszarda Riedla, w spektaklach reżyserowanych przez Roberta Talarczyka: „Drach”, „Himalaje”, „Wujek 81. Czarna ballada” czy w Mickiewiczowskich „Dziadach”. Widzowie oklaskiwali ponadto jego wielką kreację w „Sklepach cynamonowych” reżyserowanych przez Ingmara Villqista, budził także teatralną radość w kultowej i granej od wielu lat sztuce „Mayday”. Pod koniec września br. miał zagrać jedną z ról w premierowym przedstawieniu „Amator 2020” przygotowanym przez Teatr Śląski w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. 

Adam Baumann w styczniu 1978 pojawił się w Teatrze Śląskim po raz pierwszy – jako Grzegorz Niezguła w spektaklu reżyserowanym przez Bohdana Korzeniewskiego. Kolejne sezony w Teatrze Śląskim w Katowicach przyniosły doceniane kreacje, m.in. Wielkiego Księcia w „Nocy listopadowej” i Caramanchela w „Zielonym Gilu” (za te role otrzymał w roku 1982 swoją pierwszą Złotą Maskę), Sajetana Tempe w „Szewcach”, Salieriego w „Amadeuszu” (Złota Maska 1985), Don Fernanda w „Cydzie”, Szambelana w „Iwonie, księżniczce Burgunda”, Alfreda Doolittle w „Pigmalionie”, Horodniczego w „Rewizorze”, Publiusza w „Marmurze”, Papkina w „Zemście” (Złota Maska 1992), Majora w „Fantazym”, Księdza w „Weselu”, Sganarela w „Don Juanie” (Złota Maska 1993), Erwina w „Hałdach”, Fortunata Korzenia w „Chłopie milionerem”, Prezydenta von Waltera w „Intrydze i miłości”, Vladimira w „Czekając na Godota”, Karmazyna w „Wyzwoleniu”, Ojca w „Pułapce” Różewicza (Złota Maska 2003), Ubu w spektaklu „Ubu, słowem Polacy” (Nagroda im. Leny Starke). 

Stworzył także filmowe role w takich produkcjach jak „Grzeszny żywot Franciszka Buły”, „Piłkarski poker”, „Boisko bezdomnych”, „Śmierć jak kromka chleba”, „Wojaczek”. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Za artystyczne osiągnięcia otrzymał m.in. najważniejsze ogólnopolskie odznaczenia: Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na swoje 50-lecie pracy artystycznej w 2020 roku otrzymał także Nagrodę im. Leny Starke za całokształt twórczości. 

Adam Baumann zmarł 6 września 2021 r. Będzie nam Go ogromnie brakowało.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.09.02

Zarezerwuj wolny weekend na 11. Noc Teatrów Metropolii

Poczuj z nami bluesa! Zapraszamy Cię na wyjątkowe wydarzenia do Teatru Śląskiego

WIĘCEJ

Święto teatru powraca po niemal dwóch latach! Zaczynamy 10 września w Tychach, gdzie zainaugurujmy 11. Noc Teatrów Metropolii. O 20:00 w Parku Miejskim Solidarności zagramy plenerowo spektakl „Skazany na bluesa” w reżyserii Arkadiusza Jakubika. 
Dzień później – 11 września – zagramy ponownie „Skazanego na bluesa”, a po spektaklu przed Teatrem będziemy wspólnie śpiewać piosenki Dżemu razem z Maciejem Lipiną, odtwórcą roli Ryśka Riedla w naszym spektaklu. Tego dnia zapraszamy też najmłodszych na warsztaty taneczne „Tupnij nogą” oraz rodzinne zajęcia plastyczne inspirowane Malarstwem naiwnym. Pełny program tutaj.

ORGANIZATOREM NOCY TEATRÓW METROPOLII JEST GÓRNOŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKA METROPOLIA

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.09.01

Teatr Śląski w podróży

Jesienią zagościmy na festiwalach i przeglądach aż w sześciu miastach

WIĘCEJ

We wrześniu oraz październiku mamy przyjemność zagościć z naszymi spektaklami na ważnych polskich festiwalach i przeglądach. Zapraszamy m.in. na pokaz w plenerze, udział w festiwalu sztuki aktorskiej czy na przegląd najlepszych krajowych komedii.

  • TYCHY 10 września 2021 r. – „Skazany na bluesa”, pokaz plenerowy, prolog 11. Nocy Teatrów Metropolii
  • KIELCE: 19 września 2021 r. – „Potop”, 3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny, 
  • TARNÓW: 22 września 2021 r. – „Testosteron”, XXV Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia 2021
  • KALISZ: 25 września 2021 r. – „On wrócił”, 61. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej
  • CIESZYN: 30 września 2021 r. – „Pokora”  30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic / Bez hranic
  • RYBNIK: 10 października 2021 – „Pokora” Teatr Ziemi Rybnickiej, 51. Rybnickie Dni Literatury

MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2021.08.31

Nowe informacje o spektaklu Agaty Dudy-Gracz

Jeszcze w tym sezonie, wiosną, prapremiera inspirowana „Odyseją” Homera

WIĘCEJ

Drodzy Widzowie,  za nami kilkanaście pandemicznych miesięcy i wiele wymuszonych tą sytuacją zmian repertuarowych. Mimo to kontynuujemy rozpoczętą w 2019 roku współpracę z reżyserką Agatą Dudą-Gracz, która ostatecznie w kwietniu 2022 roku na Dużej Scenie zaprezentuje prapremierę inspirowaną „Odyseją” Homera.
Bilety zakupione na pierwotny tytuł „Prawda, prawda, prawda” w reż. Agaty Dudy-Gracz zachowują ważność. Prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów w celu ponownej rezerwacji miejsc w ramach zakupionego biletu lub jego zwrotu.


MNIEJ