Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.10.15

Jan Bógdoł, Miuosh i Ewa Niewiadomska nagrodzeni!

Nagrody Marszałka w dziedzinie kultury rozdane!

WIĘCEJ

Ogromnie miło nam poinformować, że wśród tegorocznych laureatów Nagród Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury znalazły się trzy, szczególnie bliskie naszemu teatralnemu sercu osoby: Jan Bógdoł, MIOUSH i Ewa Niewiadomska.

Nagrodę artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał Jan Bógdoł - długoletni, zasłużony aktor teatrów w Polsce i na Śląsku. W 1957 r. ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach i rozpoczął artystyczną wędrówkę po teatrach całej Polski. Obdarzony niepospolitymi warunkami i talentem aktorskim zagrał ponad 150 ról teatralnych, kilkadziesiąt ról filmowych, telewizyjnych i radiowych. Z Teatrem Śląskim związany 20 lat. W 2017 roku minęło 60 lat od jego scenicznego debiutu. W grudniu 2016 roku wrócił na scenę nową rolą w spektaklu „Wujek.81. Czarna ballada”. Już wkrótce zobaczyć go będzie można w naszej najnowszej produkcji „Drach” w reżyserii Roberta Talarczyka.

Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców za osiągnięcia w dziedzinie muzyki otrzymał Miłosz Borycki. Miuosh, urodzony w Katowicach polski raper i producent muzyczny działalność artystyczną rozpoczął na początku XXI wieku w katowickim zespole hip-hopowym Projektor. Od tamtej pory 8 jego albumów pokryło się złotem, dwa platyną, a jeden podwójną platyną. Jego koncerty z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, łączące rap z muzyką symfoniczną, stały się absolutnym hitem. W 2016 r. w Teatrze Śląskim dał serię cieszących się rekordową popularnością koncertów „MIUOSH akustycznie”. Stworzył muzykę do spektaklu „Wujek 81. Czarna ballada”, w którym również występuje. W „Himalajach” Roberta Talarczyka jest autorem muzyki, którą wykonuje na żywo podczas spektaklu.

Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury za upowszechnianie kultury w mediach otrzymała Ewa Niewiadomska - niezwykle aktywna dziennikarka, zajmująca się kulturą w województwie śląskim. Ewa Niewiadomska jest dziennikarką Polskiego Radia Katowice, gdzie jest szefową redakcji kultury. Jako dziennikarka zajmująca się kulturą współpracuje także z „Gazetą Wyborczą”. Nieustannie zainteresowana nowymi trendami w kulturze, zna artystów wszystkich pokoleń i dba, by byli stale obecni i doceniani w mediach. Jej rola w upowszechnianiu kultury naszego województwa jest nieoceniona.

Serdecznie gratulujemy!

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.10.15

Setny raz popełniliśmy te zbrodnie!

Za nami setny pokaz spektaklu „Małe zbrodnie małżeńskie”

WIĘCEJ

„Oto czym jest małżeństwo: stowarzyszeniem zabójców, którzy napadają na innych, zanim rzucą się wzajem na siebie, długą wędrówką do śmierci, gdzie po drodze ściele się trup. (…) Kiedy widzicie kobietę i mężczyznę w urzędzie stanu cywilnego, zastanówcie się, które z nich stanie się mordercą” – to jedna z fraz słynnego francuskiego pisarza i dramaturga, po którego teksty sięgają wyjątkowo często polscy reżyserzy. 

Spektakl Grzegorza Kempinsky'ego, którego premiera miała miejsce w marcu 2011 roku, od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i przychylnością krytyków. Ten kameralny dramat psychologiczny z podtekstem kryminalnym, pełen zabawnych dialogów i zaskakujących zwrotów akcji po raz setny zachwycił widzów, m.in. wspaniałymi kreacjami Ewy Kutyni i Marcina Szaforza. Zarówno temu teatralnemu tandemowi, jak i naszej publiczności, życzymy co najmniej stu kolejnych spotkań na Scenie Kameralnej.

Fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.10.15

Oklaski dla zaprzyjaźnionych nauczycieli

Za nami Dzień Edukacji Narodowej na Dużej Scenie.

WIĘCEJ

Są z nami od lat i co najważniejsze, kształtują teatralną wrażliwość młodych widzów. W Dniu Edukacji Narodowej znajdujemy dla nich specjalny czas na podziękowania i wspólne oglądanie przedstawienia. W tym roku dyplomy za współpracę otrzymała piątka zaprzyjaźnionych z teatrem nauczycieli – to prawdziwi teatromani i świetni pedagodzy:

  1. Andrzej Król - Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie
  2. Lucyna Szczawińska - X Liceum Ogólnokształcące w Katowicach
  3. Marzena Małysa - VIII Liceum Ogólnokształcące w Katowicach
  4. Edyta Kamińska  Szkoła Podstawowa Nr 21 w Jaworznie
  5. Katarzyna Nogły - II Liceum Ogólnokształcące w Rybniku

MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.10.14

Zespół „Pod presją” i Artur Pałyga nagrodzeni w Bydgoszczy

Spektakl Mai Kleczewskiej znów triumfuje! Tym razem został nagrodzony na Festiwalu Prapremier. Wyróżnienie otrzymał też nasz dramaturg, Artur Pałyga

WIĘCEJ

5 października otworzyliśmy tegoroczną edycję Festiwalu Prapremier, organizowaną w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pod hasłem „Nie/Podległa”, spektaklem Mai Kleczewskiej „Pod presją”. Publiczność nagrodziła wtedy naszych aktorów kilkuminutową owacją na stojąco. Dziś Festiwal dobiegł końca. Z radością informujemy, że jury w składzie: Małgorzata Sikorska-Miszczuk (przewodnicząca), Jacek Kopciński, Seb Majewski i Paweł Miśkiewicz, przyznało 3 równorzędne nagrody, wśród których jedną otrzymali Sandra Korzeniak i zespół aktorski spektaklu „Pod presją” za kreację zbiorową umożliwiającą stworzenie nieoczywistego, intymnego portretu psychologicznego bohaterki. Dwie pozostałe nagrody otrzymali: Krystyna Janda oraz spektakl „Cezary idzie na wojnę”.
Miło jest nam poinformować, że również nasz dramaturg, Artur Pałyga, otrzymał wyróżnienie za bezpretensjonalny dialog na temat polskości, jej mitów i kondycji, prowadzony z szacunkiem dla przeszłości i teraźniejszości przez dramatopisarza i polsko-irański zespół spektaklu „Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących”.

Gratulujemy naszym artystom oraz wszystkim nagrodzonym i dziękujemy!


MNIEJ