Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.05.07

Pamięć powstań i jej polityczne wykorzystanie

Drugie spotkanie z cyklu „Szlakiem powstańczych losów” już dzisiaj

WIĘCEJ

Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu „Szlakiem powstańczych losów”, w ramach którego w Roku Powstań Śląskich odsłaniamy mało znane lub zapomniane okoliczności tych walk.

Jak w okresie międzywojennym strony polska i niemiecka wykorzystywały pamięć walki o Górny Śląsk i swój w nich udział? W jaki sposób to tej politycznej walki wykorzystywano pamięć o weteranach walk?

Na te i inne pytania odpowiedzą goście spotkania „Pamięć powstań i jej polityczne wykorzystanie” na scenie kameralnej, czyli Roland Skubala i Andrzej Sitarz. Zapraszamy 14 maja o godzinie 17.00.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.05.07

Jazz w Malarni

Koncert zespołu Jerry and the Pelican promujący nową płytę

WIĘCEJ

Muzycy z zespołu Jerry and The Pelican są w trasie - właśnie zagrali w Lublinie na festiwalu jazzowym a 10 maja w warszawskim Teatrze Capitol przedstawią na scenie materiał z debiutanckiej płyty. Trzy dni póżniej, 13 maja, spotkamy się z nimi na naszej Scenie w Malarni. Młodzi muzycy mimo silnego jazzowego podłoża skutecznie wymykają się wszelkim muzycznym ramom. W autorskich kompozycjach łączą wiele gatunków, bawią się dźwiękami i formą, pozostawiając sobie sporo miejsca na improwizację.

Po występie na festiwalu Jazz Jantar 2019 Czesław Romanowski tak pisał o zespole: „Skoro istnieje tak wielobarwna muzyka, wykonywana w porywający sposób przez tak utalentowanych instrumentalistów, jazz z pewnością nie przejdzie do lamusa. A na zapowiadaną na maj, debiutancką płytę zespołu, czekam jak na żadną inną”. Debiutancki album zostanie wydany w serii kultowych wydawnictw jazzowych Polish Jazz pod numerem 83. Tym samym debiut młodych twórców trafi na listę płyt obok takich twórców jak: Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Kurylewicz.

Utalentowany saksofonista Jerzy Mączyński zaprosił do współpracy ludzi, którzy podzielają jego pasję i zamiłowanie do muzyki, ludzi, którzy tak jak on, szukali przestrzeni do nieskrępowanej muzycznej ekspresji. W ten sposób powstał zespół, którego członkami są: lider Jerzy Mączyński, Marcel Baliński, Franciszek Pospieszalski, Marcin Elszkowski i Wiktoria Jakubowska.

Bilety na koncert kosztują 22 zł / koncert odbędzie się 13 maja (poniedziałek) o 19.00 na Scenie w Malarni

fot. po prawej stronie - Dorota Awiorko / Lublin Jazz


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.05.07

Grosze grają rolę! Bilet za 350 groszy na „Dwanaście krzeseł” Nikołaja Kolady

Obchody Dnia Teatru Publicznego w Teatrze Śląskim

WIĘCEJ

"Bilet do teatru za 350 groszy" to już piąta taka akcja Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego z okazji Dnia Teatru Publicznego, który co roku obchodzimy 12 maja. Wśród teatrów biorących w niej udział nie mogło zabraknąć i nas. Tym razem w wyjątkowej cenie 350 groszy (3,5 złotego) będzie można kupić bilet na „Dwanaście Krzeseł” w reżyserii Nikołaja Kolady. Specjalny pokaz odbędzie się 18 maja o 19.00. Bilety będzie można kupić tego samego dnia od godziny 10.00 w kasie Teatru. Jedna osoba może zakupić maksymalnie 2 bilety!

Skąd 350 groszy?
Mniej więcej tyle wynosi efekt ekonomicznego oddziaływania publicznego teatru dla regionu, w którym teatr pracuje. Wiemy to z badania, które na zlecenie Instytutu Teatralnego od dwóch lat realizują ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, pod kierunkiem prof. Rafała Kasprzaka. Kiedy po raz pierwszy przeprowadzono badanie w roku 2016, efekt wynosił średnio 3,36 zł. Rok później było to 3,68 zł.

W Polsce działa sieć 121 teatrów publicznych, co jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” weźmie udział ok. 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 18 maja, ale spektakle „za grosze” w całym kraju będą grane przez cały tydzień – aż do 26 maja.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.05.06

„Pod Presją” i „Wątpliwość” na festiwalu sztuki aktorskiej

59. Kaliskie Spotkania Teatralne

WIĘCEJ

Na tegorocznych Kaliskich Spotkaniach Teatralnych będzie można zobaczyć dwa nasz spektakle: Wątpliwosć w reżyserii Norberta Rakowskiego oraz Pod presją w reżyserii Mai Kleczewskiej. Program 59. edycji festiwalu sztuki aktorskiej w Kaliszu jest próbą pokazania niezwykłego bogactwa współczesnej sztuki aktorskiej na najwyższym poziomie, sztuki aktorskiej niekiedy przekraczającej własne granice oraz współtworzącej piękne, mądre, ważne społecznie i wzruszające przedstawienia powstałe w minionym roku na deskach polskich teatrów.

O wyborze zdobywców Grand Prix Festiwalu, Nagrody za Role Drugoplanowe i Nagrody Zespołowej decyduje jury w składzie Beata Guczalska, Dorota Landowska, Piotr Kruszczyński i Wojciech Majcherek. Ponadto na festiwalu przyznawana jest Nagroda Publiczności, Nagroda Dziennikarzy, Nagroda ZASP-u, Statuetka Wojciecha.

Trzymajcie kciuki za naszych aktorów!


MNIEJ