Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.10.25

"Plakat teatralny" w Galerii Miasta Ogrodów

Wystawa z plakatami Teatru Śląskiego

WIĘCEJ

W Galerii Miasta Ogrodów odbył się wernisaż wystawy „Plakat teatralny”, której kuratorkami są Katarzyna Łata i Ewa Niewiadomska. Na wystawie znaleźć można m.in. plakaty Teatru Śląskiegoze spektali „Piąta strona świata” (projekt: Ewa Satalecka), „Himalaje” (projekt: Jadwiga Lemańska / fotografia z archiwum Fundacji „Wielki Człowiek”), „Spójrz na mnie” (projekt: Jadwiga Lemańska), „Wujek 81. Czarna ballada” (projekt: Paweł Ryżko) i „Pod presją” (projekt: HOMEWORK - Joanna Górska, Jerzy Skakun). Gościem specjalnym wernisażu był Andrzej Pągowski. Wystawę będzie można oglądać do 8 grudnia br. Serdecznie zapraszamy!

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.10.24

Dziś mija 30. rocznica tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki

24 października 1989 roku, podczas próby zdobycia południowej ściany Lhotse, zginął największy polski himalaista

WIĘCEJ

30 lat temu, 24 października 1989 roku, podczas próby zdobycia Lhotse, czwartego co do wysokości szczytu Ziemi, zginął jeden z najwybitniejszych himalaistów XX wieku – Jerzy Kukuczka. Pękła lina asekuracyjna. Największy polski himalaista wpadł w kilkukilometrową przepaść. Lhotse (8511 m.) była pierwszym szczytem korony Himalajów i Karakorum w karierze Kukuczki. Zdobył ją drogą klasyczną 10 lat przed śmiercią. Jego marzeniem było jednak wejście na nią niezdobytą dotąd drogą – jej południową ścianą.

Jerzy Kukuczka był beskidzkim góralem, którego rodzina pochodziła z Istebnej. Dorastał na katowickich Bogucicach. Do dziś jest inspiracją dla rzeszy sportowców i miłośników wspinaczki. Jest patronem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. O pamięć o jego dokonaniach dba Fundacja Wielki Człowiek.

O tej ostatniej wyprawie, pasji, poświęceniu, miłości i pragnieniu, aby za wszelką cenę żyć w zgodzie ze sobą opowiadamy w spektaklu „Himalaje” w reżyserii Roberta Talarczyka, który z okazji tej rocznicy prezentować będziemy do końca tygodnia na Dużej Scenie.

 

Fotografia pochodzi ze zbiorów Fundacji Wielki Człowiek.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.10.23

Kaczmarski - 4 pory niepokoju

Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu „Baszta" spektakl z piosenkami Jacka Kaczmarskiego już w ten weekend na Scenie w Galerii

WIĘCEJ

W najbliższy weekend, 26 i 27 października na naszej Scenie w Galerii (Galeria Katowicka, poziom +2) zaprezentujemy nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Baszta" w Kaliningradzie spektakl z Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu w reżyserii Roberta Talarczyka „Kaczmarski. 4 pory niepokoju”.
To sceniczna lekcja historii, opowieść o prawdzie, wolności i marzeniach. Wtłoczony w ramy systemu artysta swoim buntem zapala tłum do walki i refleksji. Jednak jak to zazwyczaj w życiu bywa, takich idealistów najczęściej miażdży przetaczające się właśnie koło historii. Ze scenicznej opowieści wyłania się jednak nie tylko tragiczna postać samotnego barda, a raczej jego niepokoje, przemyślenia i gorzkie komentarze do otaczającej go rzeczywistości.

W spektaklu usłyszymy m.in najbardziej znane piosenki Jacka Kaczmarskiego, takie jak „Obława" czy „Autoportret Witkacego" w znakomitych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego. Jak mówi sam reżyser: „- To opowieść trochę o Kaczmarskim, szczególnie w ostatnich latach jego życia, ale pokazana w sposób niedosłowny, enigmatyczny, trochę symboliczny, melancholijny."

Bilety do nabycia na naszej stronie (TUTAJ) oraz w kasie. Można je również rezerwować w Biurze Obsługi Widzów pod numerem telefonu 32 258 89 67 lub 32 258 72 51 wew. 236


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.10.22

Wystawa "Plakat teatralny" z plakatami Teatru Śląskiego

Zapraszamy do Galerii Miasta Ogrodów

WIĘCEJ

24 października o godz. 18.oo w Galerii Miasta Ogrodów odbędzie się wernisaż wystawy „Plakat teatralny”, której kuratorkami są Katarzyna Łata i Ewa Niewiadomska. Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. plakaty Teatru Śląskiego, w tym ze spektali:

> „Piąta strona świata” (projekt: Ewa Satalecka)
> „Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” (koncepcja: Katarzyna Borkowska / projekt Jadwiga Lemańska / fotografia Kamil Małecki )
> „Himalaje” (projekt: Jadwiga Lemańska / fotografia z archiwum Fundacji „Wielki Człowiek”)
> „Skazany na bluesa” (projekt: Małgorzata Orzechowska-Nosek)
> „Spójrz na mnie” (projekt: Jadwiga Lemańska)
> „Wujek 81. Czarna ballada” (projekt: Paweł Ryżko)
> „Pod presją” (projekt: HOMEWORK - Joanna Górska, Jerzy Skakun)

Ponadto na wystawie znalazły się zbiory Teatru Rozrywki w Chorzowie, Opery Śląska w Bytomiu, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru Nowego w Zabrzu, Teatru Miejskiego w Gliwicach, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, Teatru Lalki Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej, Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, Teatru Małego w Tychach oraz Bytomskiego Teatr Tańca i Ruchu "Rozbark".

„Wystawa Plakat Teatralny pokazuje nad czym w ostatnich latach pracowały nasze teatry.  Po jaką literaturę sięgały, kto reżyserował przyjeżdżając czasem z daleka, kto miał szczęście zagrać główne role. Po wielkich teatralnych emocjach pozostały plakaty tworzone przez znakomitych twórców. Wyjęliśmy je z teczek i archiwów. Będą żyły raz jeszcze wraz z Wami zwiedzającymi wystawę.” - mówi Ewa Niewiadomska, kuratorka wystawy.

Gościem specjalnym wernisażu będzie Andrzej Pągowski. Wystawę będzie można oglądać do 8 grudnia 2019 r. Serdecznie zapraszamy!


MNIEJ