Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.06.23

Wrzesień w teatrze

Rusza sprzedaż biletów na nowy sezon teatralny

WIĘCEJ

Sezon teatralny dobiega końca. Przed nami ostatni weekend pracy przed wakacjami. Wracamy dopiero we wrześniu, ale już dziś można online zakupić bilety na spektakle w nowym sezonie teatralnym, w tym na październikową premierę spektaklu DRACH w reżyserii Roberta Talarczyka, na podstawie powieści Szczepana Twardocha.

 

Nowy sezon zaczniemy m.in. od pokazów spektakli:
POSKROMIENIE ZŁOŚNICY, reż. Tadeusz Bradecki (8 i 9 września)
HIMALAJE, reż. Robert Talarczyk (13, 14, 15 i 16 września)
POD PRESJĄ, reż. Maja Kleczewska (19, 20 i 21 września)
PORWANIE EUROPY, reż. Piotr Cieplak (25 września)

 

Zapraszamy!

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.06.22

Gramy pod chmurką na zakończenie sezonu

„Żywoty świętych osiedlowych” w reżyserii Kariny Grabowskiej zamykają sezon teatralny 2017/2018

WIĘCEJ

Podwórko familoków przy Mickiewicza 8 w Czerwionce – Leszczynach ponownie stanie się żywą scenografią spektaklu Kariny Grabowskiej. Weekendowymi pokazami kończymy sezon teatralny 2017/2018.

W przedstawieniu na podstawie książki Lidii Amejko równoprawnymi bohaterami są osiedle i jego mieszkańcy. Pokazujemy osiedle, które zdaje się nie mieć końca ani początku. Jest samoistnym bytem rządzącym się swoimi prawami, którego mieszkańcy są jak trybiki w wielkiej maszynie. Opowiadamy o ich losach, ich zmaganiach z codziennością, o pragnieniu uświęcenia swojego życia, uczynienia go lepszym i ważniejszym, znaczącym. Opowiadamy o ich heroicznej, lecz skazanej na porażkę walce z machiną. Wyjdźcie z nami na dwór, spotkajmy się, jak sąsiedzi, na podwórku przy ul. Mickiewicza 8 w Czerwionce – Leszczynach.

Gramy:
23 czerwca | 15.00
24 czerwca | 14.00 i 16.00

Wstęp wolny!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.06.22

Scena w Galerii w rękach młodych

Wernisaż wystawy, manifesty i spotkanie z młodymi mieszkańcami i sympatykami Śląska

WIĘCEJ

Na Scenie w Galerii powstało nietypowe MIEJSCE. Od soboty 23 czerwca do wtorku 26 czerwca będzie można zobaczyć i posłuchać, co o otaczającej rzeczywistości mają do powiedzenia młodzi.

W ramach projektu „Zróbmy sobie miejsce” Ewy Mikuły (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie) podczas kilku weekendowych otwartych sesji grupa młodych mieszkańców i sympatyków Śląska zadawała sobie pytania o tożsamość, stosunek do tradycji oraz przyszłość regionu. W rezultacie powstała przestrzeń, która stanowi próbę odpowiedzi na nie. Zobaczcie, jak wygląda ich „miejsce”, ich Śląsk. Dlaczego na środku sceny postawili byfyj? Czego chcą od siebie i innych w głoszonych manifestach? Jak widzą centrum Katowic?

O swoim projekcie piszą tak:

Na początku naszych warsztatów był on – śląski byfyj, który stanął na środku sceny. Niewinny mebel, który uruchomił lawinę myśli i wspomnień. To swoiste „centrum dowodzenia” w domach naszych babć i dziadków. Zadaliśmy sobie pytanie: co dzieje się z tym metaforycznych „byfyjem” dziś, szczególnie w naszych młodych głowach? 
W MIEJSCU znajdziecie rezultaty naszych poszukiwań i dyskusji. Wszystkie razem składają się na obraz naszej młodej, śląskiej tożsamości. Powiedzieliśmy swoje, teraz zapraszamy Was do dalszej rozmowy!

Zróbmy sobie miejsce

Wernisaż, spotkanie kuratorskie: 23 czerwca godz. 18.00 | Scena w Galerii (wstęp wolny)

Wystawa otwarta dla zwiedzających od 24 do 26 czerwca (wstęp 1 zł)

 fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.06.21

"Król i aktor" na deskach Teatru Śląskiego

Premiera spektaklu Romana Michalskiego

WIĘCEJ

"Powiedz, kto z nas gra lepiej swą rolę? Polski król czy polski aktor? Ty czy Ja?". Wczorajszej premierze adaptacji tekstu Romana Bradstaettera towarzyszyły ogromne emocje.

Wieloletni pedagog i założyciel Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego wyreżyserował spektakl "Król i aktor", w którym zagrali studenci i absolwenci naszej Szkoły. Tytułem tym Roman Michalski żegna się z pracą pedagogiczną w naszej szkole. O tym, jak bardzo będziemy tęsknić, niech świadczą zdjęcia. Jesteśmy wdzięczni za Jego pasję, poświęcony czas i pracę włożoną w kształcenie młodzieży i rozwój Szkoły przez ostatnie czternaście lat.

Fot. P. Jendroska


MNIEJ