Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.06.12

Próby do spektaklu „Koszt życia” rozpoczęte!

Spektakl na podstawie nagrodzonej Pulitzerem sztuki Martyny Majok już we wrześniu na Scenie Kameralnej

WIĘCEJ

Rozpoczęliśmy próby do spektaklu „Koszt życia” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej według sztuki „Cost of Living”, za którą urodzona w Bytomiu polsko-amerykańska dramatopisarka Martyna Majok otrzymała Nagrodę Pulitzera. Premiera zaplanowana jest na 20 września 2019 roku i otwierać będzie II edycję Międzynarodowego Festiwalu Open The Door.

Fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.06.08

Kurt Gerron od wczoraj w Teatrze Śląskim

Ostatnia premiera sezonu 2018/2019 za nami

WIĘCEJ

Za nami ostania premiera sezonu 2018 / 2019. Pierwszy pokaz spektaklu Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina pt. „Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom” zakończył się owacją na stojąco. Na scenie zobaczyliśmy Bartłomieja Błaszczyńskiego, Katarzynę Brzoskę, Natalię Jesionowską, Annę Kadulską, Agnieszkę Kwietniewską, Michała Piotrowskiego, Aleksandrę Przybył, Marcina Szaforza, Mateusza Znanieckiego oraz wykonującego muzykę na żywo Krzysztofa Kaliskiego. Kostiumy do spektaklu przygotowała Hanna Maciąg, za reżyserie światła odpowiada Michał Głaszczka a autorem scenografii jest Łukasz Surowiec.

Jedyne w tym sezonie pokazy dziś, jutro oraz we wtorek i środę. Bilety dostępne sa online i w kasie teatru.

Fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.06.07

KINO KŁAMIE. Filmowa propaganda w pigułce odc. 4

Kurt Gerron i jeden z najstraszniejszych epizodów w historii kina

WIĘCEJ

Kurt Gerron. Życiorys tak niesamowiny, że gdyby napisał go scenarzysta, wydawałby się zupełnie nieprawdopodobny. A jednak. W 1944 roku, niemiecki gwiazdor żydowskiego pochodzenia dostaje propozycję nie do odrzucenia, której realizacja zaskutkuje rozpoczęciem jednej z najpodlejszych produkcji filmowych w dziejach. 

Jednak, czy była to historia zupełnie odosobniona? 

Opowiada Joanna Malicka (Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Szkoła Wajdy) w kolejnym odcinku z serii "Kino Kłamie".

Bilety na spektakl dostępne są online oraz w kasie teatru.  


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.06.07

Kto za tym stoi? Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom” (prapremiera 7 czerwca 2019)

WIĘCEJ

Teatralny tandem, którego spektakle zdobywają najważniejsze wyróżnienia w kraju. Zdobywcy Paszportu Polityki, Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin, od 2008 roku wspólnie tworzą oryginalny język teatralny a ich wspólne spektakle są obecne na wszystkich ważnych festiwalach w Polsce.

Jolanta Janiczak | tekst

Fot. P. Jendroska
Absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Lart studio, dramaturżka i dramatopisarka. Z Wiktorem Rubinem adaptowała „Drugie zabicie psa” M. Hłaski, „Cząstek Elementarnych” M. Houellebecqa i „Lalki” B. Prusa, za który otrzymała wyróżnienie na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” 2009, oraz adaptacji teatralnej filmu i książki „Misja” Roberta Bolta pt. „Klub miłośników filmu Misja” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, w teatrze Łaźnia Nowa (2013).

Jest autorką dramatów: „James Bond: - Świnie nie widzą gwiazd” (Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, 2010), „Joanny Szalonej; Królowej” (Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach, 2011), „Ofelii” (Teatr im. W Horzycy w Toruniu, 2011) „Tak powiedział Michael J.” (Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2012), „Karzeł, down i inne żywioły” (Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi w koprodukcji z Festiwalem Boska Komedia, 2012), oraz „Carycy Katarzyny” (Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach, 2013), „Towiańczycy, królowie chmur” (Teatr Stary w Krakowie, 2014), „Detroit, historia ręki” (Teatr Polski w Bydgoszczy, 2014), „Sprawa Gorgonowej” (Teatr Stary w Krakowie, 2015), „O mężnym Pietrku i Sierotce Marysi” (Teatr Polski w Poznaniu, 2018).

Na IV Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie (2011) otrzymała wyróżnienie za dramat „Joanna Szalona; Królowa”, zaś “Sprawa Gorgonowej” otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgicznej. Laureatka Paszportu Polityki 2013 i programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2014.

Wiktor Rubin | reżyseria

Fot. P. Jendroska
Reżyser, absolwent socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST; na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował również filozofię. Debiutował w 2006. Od tego czasu przygotował ponad 20 spektakli w teatrach w Polsce, m.in. w Bydgoszczy, Wrocławiu, Wałbrzychu, Krakowie, Kielcach, Gdańsku, Warszawie i Poznaniu. Od 2008 stale współpracuje z pisarką i dramaturżką Jolantą Janiczak, wystawiając głównie jej dramaty skupione wokół kobiet, cielesności i polityki oraz szeroko rozumianej problematyki feministycznej: „James Bond: - Świnie nie widzą gwiazd” (2010), „Joanna Szalona; Królowa” (2011), „Ofellie” (2011), „Caryca Katarzyna” (2013), „Towiańczycy Królowie Chmur” (2014), „Sprawę Gorgonowej” (2015), „Hrabina Batory” (2015), „Każdy dostanie to w co wierzy” (2016), „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może uczone białogłowy” (2016), „Rasputin” (2017), „Neron” (2018), „Proszę bardzo” (2018), „O mężnym Pietrku i Sierotce Marysi” (2018).

Jego spektakle to oryginalne zjawisko z pogranicza teatru, filmu i performansu, regularnie pokazywane na najważniejszych festiwalach w Polsce, gdzie zdobywają nagrody, m.in. Grand Prix (2006) i Nagroda Główna festiwalu Kontrapunkt (2014), Grand Prix Festiwalu Prapremier Bydgoszcz (2006), wyróżnienie na festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (2007) i Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” (2009), Grand Prix Festiwalu Raport (2014, 2017), Nagroda dla najlepszego reżysera festiwalu Boska Komedia (2016). W 2013 został Laureatem Paszportu Polityki.

Bilety na pierwsze i jedyne w tym sezonie pokazy spektaklu „Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom” dostępne są online oraz w kasie teatru.

 


MNIEJ