Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.01.15

Urodziny Stanisława

Styczniowy teatralny weekend poświęcony Stanisławowi Wyspiańskiemu – początek ogólnopolskiego tournée spektaklu „Wędrowanie” krakowskiego Teatru STU w Katowicach oraz wystawa na foyer Dużej Sceny

WIĘCEJ

15 stycznia mija 146. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Z tej okazji zaplanowaliśmy w teatrze specjalne wydarzenia: w sobotę i niedzielę zagramy tryptyk „Wędrowanie wg St. Wyspiańskiego: Wesele. Wyzwolenie. Akropolis”. Krzysztof Jasiński, dyrektor krakowskiego Teatru STU, przygotował ten spektakl z okazji 50-lecia istnienia sceny oraz 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Za pomocą jednego widowiskowego spektaklu postanowił rozpocząć wędrówkę przez trzy najważniejsze dzieła Wyspiańskiego. Zaplanowano 100 pokazów w Polsce w 50 miastach – trasa zaczyna się w Katowicach, na jedynej w kraju scenie noszącej imię Wyspiańskiego.

Widzowie, którzy przyjadą do teatru w sobotę i niedzielę na spektakle, na foyer Dużej Sceny mogą także zobaczyć wystawę poświęconą inscenizacjom naszego teatru. W przestrzeni teatru pojawią się m.in. rzeźbione anioły i ptaki autorstwa Antoniego Toborowicza do „Akropolis”, kostiumy do „Wyzwolenia” z końca lat 80., specjalnie stworzona w naszej pracowni krakowska szopka, która była częścią inscenizacji „Wyzwolenia” (2000 r.), kostium Panny Młodej czy współczesne krzesła, które stały się przestrzenią gry do „Wesela” w koncepcji scenograficznej Pawła Wodzińskiego. Wyeksponujemy także wyjątkową pracę: afisz teatralny autorstwa Stanisława Wyspiańskiego do „Wnętrza” Meterlincka, który na co dzień znajduje się w zbiorach teatru, a jest uznany za jedną z najbardziej wyjątkowych prac graficznych Wyspiańskiego wykonanych techniką druku płaskiego (litografia).

Teatr w Katowicach jest jedynym teatrem w Polsce, któremu patronuje Stanisław Wyspiański. Dzieła wybitnego młodopolskiego dramaturga grano w historii sceny ponad 30 razy, inscenizacje przygotowywali m.in. Leopold Pobóg-Kielanowski, Jerzy Zegalski, Ignacy Gogolewski, Anna Polony, Bogdan Tosza czy Rudolf Zioło. W sezonie 2002/2003 na Dużej Scenie Teatru Śląskiego miała miejsce wyjątkowa prapremiera sztuki Macieja Wojtyszki o Stanisławie Wyspiańskim, napisanej na zamówienie teatru: „Chryje z Polską. Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim”. Główną rolę zagrał tam Mariusz Bonaszewski. W stulecie śmierci Stanisława Wyspiańskiego i stulecie teatru w Katowicach, Teatr odwiedziły synowa i wnuczka Stanisława Wyspiańskiego, a wspólne spotkanie zakończyło widowisko „... taki mi się snuje dramat...”

Tryptyk „Wędrowanie wg St. Wyspiańskiego: Wesele. Wyzwolenie. Akropolis”, gościnnie Teatr STU z Krakowa, pokazy na Dużej Scenie (17 stycznia godz. 18.00 oraz 18 stycznia godz. 16.00). Mecenasem pokazów jest firma Tauron Polska Energia.

Wystawa: foyer Dużej Sceny, przygotowanie: Agata Kurzak, Berta Witowska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.01.09

Teatr Śląski współorganizatorem ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. K. Bochenek

Do 25 stycznia dziennikarze mogą zgłaszać swoje prace na konkurs. Do wygrania 50 tys. zł.

WIĘCEJ

Z przyjemnością informujemy, że Teatr Śląski jest współorganizatorem ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Do 25 stycznia można przesyłać swoje prace (teksty prasowe, filmy, audycje radiowe i programy telewizyjne, w tym dokumentalne oraz publikacje zamieszczane w mediach internetowych). Na najlepszych czekają nagrody: kapituła przyzna Grand Prix w wysokości 50 tys. zł.

Tematyka nadsyłanych prac powinna mieć związek z województwem śląskim, lecz nie musi ono być tematem głównym pracy. Organizatorom zależy, aby zgłaszane propozycje w najróżniejszy sposób dotykały spraw dotyczących rozwoju, mieszkańców, kultury, gospodarki i historii województwa śląskiego wraz ze zmianami, jakimi jako region nieustannie ono podlega.
Zachęcam do zapoznania się z regulaminem konkursu oraz do udziału.

Szczegóły na stronie internetowej: http://www.konkurskbochenek.us.edu.pl/


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2014.12.31

Tworzymy nową narrację o Ślązakach

Roman Pawłowski o roli Teatru Śląskiego w kreowaniu nowego obrazu Katowic

WIĘCEJ

W dzisiejszym ogólnopolskim wydaniu „Gazety Wyborczej” Roman Pawłowski pisze o kulturalnym obrazie Katowic widzianym przez człowieka „z zewnątrz” i podsumowuje zmiany, jakie zaszły w mieście od startu w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Możemy tam przeczytać m.in. taką opinię:
 

„Ślązacy nie mają politycznej autonomii, jaka istniała przed wojną, mają za to artystów i instytucje kultury. To w sztuce odbywa się dzisiaj debata na temat śląskiej tożsamości i traumatycznej historii. Przykładem może być Teatr Śląski. Kojarzony dotąd głównie z farsami i spektaklami dla szkół, pod dyrekcją Roberta Talarczyka staje się nowoczesną sceną, która buduje nową narrację o Ślązakach.”
 

Całość artykułu dostępna tutaj


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2014.12.29

„Nowy duch w Katowicach”, czyli Teatr Śląski w „Wysokich Obcasach”

Kolejna znakomita recenzja „Morfiny”

WIĘCEJ

„Ewelina Marciniak otworzyła swoją „Morfiną” nowy rozdział w historii
Teatru Śląskiego i wysoko zawiesiła poprzeczkę” – pisze Mike Urbaniak w
najnowszych „Wysokich Obcasach”. Zachwyca się również grą aktorek,
których oglądanie to dla niego „czysta przyjemność”.

Zapraszamy do lektury całego artykułu, o znaczącym tytule „Nowy duch w Katowicach”:

 


MNIEJ