Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.01.27

Powstało Stowarzyszenia Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich

Artur Pałyga, dramaturg Teatru Śląskiego jest jednym z inicjatorów nowego stowarzyszenia.

WIĘCEJ

Małgorzata Sikorska-Miszczuk została pierwszym prezesem założonego 24 stycznia br. Stowarzyszenia Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich. Wśród członków zarządu Stowarzyszenia jest też Artur Pałyga, dramaturg Teatru Śląskiego w Katowicach, który był jednym z inicjatorów jego powstania. Wśród członków stowarzyszenia są m.in. Jarosław Murawski, który przygotował dla nas adaptację „Morfiny” wg prozy Szczepana Twardocha oraz Jakub Roszkowski, autor napisanej na naszą Dużą Scenę sztuki o Zbigniewie Cybulskim „W popielniczce diament”.
Stowarzyszenie zrzesza, oprócz dramatopisarzy i dramaturgów, również kierowników literackich w teatrach. Jego zadaniem jest m.in. wspieranie i ochrona praw tej grupy zawodowej, a także praca na rzecz rozwoju i promocji polskiej dramaturgii.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.01.26

40/250 – wystawa najlepszych plakatów teatralnych w Warszawie

Plakat z Teatru Śląskiego prezentowany na wystawie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

WIĘCEJ

Plakaty ze zbiorów Muzeum Plakatu w Warszawie, ze Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Śląskiego zostaną pokazane na wystawie w przestrzeni ministerstwa. Wśród wybranych 40 prac znajdują się m.in. historyczna praca Stanisława Wyspiańskiego z 1899 roku, plakaty takich twórców polskiej szkoły plakatu jak Henryk Tomaszewski, Waldemar Świeży czy Andrzej Pągowski, po współczesne propozycje Grzegorza Laszuka czy studia Homework. Na wystawie m.in. prezentowany będzie plakat do „Śmierci na gruszy” autorstwa Daniela Mroza  do sztuki realizowanej w Teatrze Śląskim w Katowicach (1970).

Wernisaż zaplanowano na 29 stycznia 2015 r. godz. 11.00. Wystawa w gmachu MKiDN będzie prezentowana do końca grudnia 2015.

 

40/250
Plakaty i premiery. Wystawa z okazji 250. lecia teatru publicznego w Polsce
Opracowanie wystawy: Zenon Butkiewicz, Dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury
Wybór: Rafał Nowakowski Muzeum Plakatu w Wilanowie

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.01.26

W próbach: "Prawie-raj"

Rozpoczynamy kolejną polsko-włoską produkcję

WIĘCEJ

Tym razem premierę produkuje Fondazione Teatro Piemonte Europa, nasz partner z Turynu, a do współpracy został zaproszony Robert Talarczyk. Prapremierę sztuki Ireny Świtalskiej „Prawie-raj” („Quasi-Paradiso”) zaplanowano na 24 lutego na scenie Teatro Astra. Spektakl następnie pokażemy na naszej Scenie w Malarni 6, 7 i 8 marca br. Nad inscenizacją obok reżysera Roberta Talarczyka pracuje scenograf Francesco Fassone. W przedstawieniu grają: Beata Dudek i Davide Capostagno – aktorzy z Turynu oraz Mateusz Znaniecki  i Mikołaj Cieślak (gościnnie), zamiennie z Arturem Święsem. Spektakl będzie grany w dwóch językach.


Nie ma wątpliwości, że Jezus jest Polakiem, ale za Matka Boska jest Włoszką… - to punkt wyjścia do sztuki, która jest przewrotną retrospekcją czasów komunizmu w wersji polskiej i włoskiej. Jak to wygląda z perspektywy pewnej dziewczynki, urodzonej w Polsce, w upalny dzień 1974 roku?  Czy to przypadek, że w ten właśnie dzień polska reprezentacja wygrała z włoską na MŚ w piłce nożnej 2:1 (Włosi, rzecz jasna,  w ogóle nie pamiętają takiej sytuacji…)? Jej transformacja w dorosłość zbiega się w czasie z tą  ustrojową, z upadkiem berlińskigo muru, zmierzchem Wojciecha Jaruzelskiego i jutrzenką „Solidarności” Lecha Wałęsy.  A na każdym etapie jej życia „italianita”, którą została naznaczona przy urodzeniu, w niezwykły sposób wpływa na jej wybory i decyzje.

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.01.16

Dubbing Street i Bóg mordu - spektakle odwołane

22, 23 stycznia oraz 5, 6, 21, 22 lutego

WIĘCEJ

Z powodu choroby aktorki, spektakle „Dubbing Street” 22 i  23 stycznia oraz 21 i 22 lutego oraz „Bóg mordu" 5 i 6 lutego są odwołane.  
Kasa przyjmuje zwroty biletów. 
Za zmiany przepraszamy.

Jednocześnie informujemy, że 5 i 6 lutego pokażemy spektakl „Zagraj to jeszcze raz, Sam".


MNIEJ