Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.05.06

Teatr w podróży

Teatr Śląski z gościnnymi występami w kraju i za granicą.

WIĘCEJ

Nie tak dawno wróciliśmy z Sardynii, gdzie w Teatrze Massimo w Cagliari pokazywaliśmy trzykrotnie spektakl „Cinema!” w reż. Beppe Navello, który za kilka dni zaprezentujemy przed publicznością Węgierskiego Teatru Narodowego. W Târgu Mureș 8 maja br. zagramy także „Ellinga”, sztukę, która powstała na Scenie w Malarni w ramach projektu KatoDebiut. Trwa także trasa spektaklu „Morfina” wg prozy Szczepana Twardocha. Spektakl, który reżyserka Ewelina Marciniak przygotowała w postindustrialnej przestrzeni Szybu Wilson pokazywaliśmy już na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Pod koniec miesiąca wystąpimy z tym tytułem na 55. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (21 maja), a kilka dni później jury będzie oceniać w szczególności rolę Aleksandry Fielek w „Morfinie” na Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt w Toruniu.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.05.01

Niezwykła niespodzianka dla Tomka Kowalskiego

Fani teatru, bluesa i… motocykli przyjechali na „Skazanego na bluesa”

WIĘCEJ

Zgodnie ze swoją obietnicą, 30 kwietnia w finale spektaklu „Skazany na bluesa” na naszych deskach znów pojawił się Tomek Kowalski i zaśpiewał wraz z całym zespołem piosenki Dżemu. Tym razem niespodzianka czekała na niego nie tylko w Teatrze, ale również przed nim. Specjalnie aby spotkać się z „Kowalem”, na przedstawienie przyjechała grupa motocyklistów, która spotkała się z artystą na schodach Teatru Śląskiego. Przed wejściem do naszego budynku mieliśmy więc tymczasowy zjazd miłośników jednośladów. Zobaczcie sami!

fot. M. Partyka


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.04.30

Tomek Kowalski znów w Teatrze Śląskim

Zaśpiewał dla widzów w finałowej scenie bisów w „Skazanym na bluesa”

WIĘCEJ

Wczoraj, 29.04, widzowie spektaklu „Skazany na bluesa” cieszyli się jeszcze bardziej niż zwykle. Podczas bisów na scenie pojawił się Tomek „Kowal” Kowalski – pierwszy odtwórca roli Ryśka Riedla, który w zeszłym roku uległ wypadkowi. Dzięki egzoszkieletowi stanął ponownie na deskach naszej Dużej Sceny i zaśpiewał dla ponad 400 osób. Rozenergetyzowana i wzruszona publiczność nie pozostała dłużna i zaśpiewała dla artysty „Sen o Victorii”. Takiego chóru ten teatr jeszcze nie widział!

Tomek Kowalski obiecał, że zobaczymy go na scenie również na koniec dzisiejszego spektaklu.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.04.27

Ostatnie spotkanie dla mieszkańców, którzy chcą nam opowiedzieć o Janowie-Nikiszowcu

WIĘCEJ

Czekamy na Was – ostatnie spotkanie zaplanowano na 30 kwietnia 2015. O 16.00 spotkamy się pod kościołem, skąd wspólnie ruszymy na spacer po dzielnicy. Przewodnikami będą mieszkańcy, którzy chcieliby opowiedzieć nam o Nikiszu. Niezależnie od wieku czy stażu zamieszkania. Spotkania są początkiem cyklicznego zdarzenia na pograniczu teatru i nowych mediów. Projekt ten, którego premierę zaplanowano na połowę czerwca, ma na celu znalezienie nowych sposobów opowiadania o dzielnicy, poza modą i tradycją narosłą w powstałych tu dziełach sztuki.

Niezwykła dzielnica – niezwykli mieszkańcy. A może właśnie codzienność na Janowie-Nikiszowcu to normalne mieszkanie, zakupy, szkoła, jednakże w otoczeniu, które nieustannie przyciąga i fascynuje architekturą oraz historią? Dzielnica ma swoje opowieści, a opowieści najczęściej są o ludziach. To właśnie mieszkańcy Janowa-Nikiszowca wypełniają przestrzeń z cegieł z czerwonym obrysunkiem okien. Nieważna jest mitologia śląska stworzona na ulicach tej dzielnicy za pomocą kamery i farby, ale pamięć o sąsiadach i niezwykłych wydarzeniach w zwykłe dni. Te małe opowiastki to właśnie Janów-Nikiszowiec.

Początkiem naszych poszukiwań chcemy uczynić Was, Państwa, tutejszych mieszkańców. Bez Was ani rusz!

Na spotkanie 30 kwietnia 2015 r. o godz. 16.00 (zbiórka pod kościołem Św. Anny) zapraszają organizatorzy:

 

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

Muzeum Historii Katowic

Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych / Centrum Zimbardo w Nikiszowcu

Rada Jednostki Pomocniczej nr 16 Janów-Nikiszowiec

 

Kontakt: Julia Korus

j.korus@teatrslaski.art.pl

 


MNIEJ