Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.03.03

Teatralne warsztaty reżyserskie dla seniorów

Zapisz się na zajęcia teatralne 6 i 7 marca

WIĘCEJ

 Warsztat dla dorosłych, szczególnie skierowany do seniorów. Jeśli kiedyś mieliście Państwo marzenie, by występować na scenie, a może nigdy go nie zrealizowaliście, zapraszamy Was na warsztaty teatralne. Proponujemy aktywne dwa spotkania, podczas których pod okiem reżysera uczestnicy w małej grupie będą poznawać tajniki warsztatu aktora. Zapewniamy kreatywne zajęcia w dobrym towarzystwie.

Warsztaty odbędą się 6 marca (12:00-15:00) i 7 marca (12:00-15:00) w sali prób w Teatrze Śląskim

Cena wejściówki wynosi 4,50 zł za jeden dzień (9 zł za dwa dni) – zgłoszenia na zajęcia w piątek lub w sobotę przyjmuje Biuro Obsługi Widzów (tel. 32 258 89 67)

Prowadzenie warsztatów: reżyserka Izabela Karwot

 

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.02.27

Włoski weekend i Dzień Kobiet w Teatrze Śląskim (6-8 marca)

Podczas jednego wieczoru zobacz dwie polsko-włoskie koprodukcje: „Cinema!”B. Navello i po raz pierwszy „Prawie-raj” I. Świtalskiej

WIĘCEJ

Współpraca Teatru Śląskiego i turyńskiego Fondazione Teatro Piemonte Europa trwa! Zapraszamy do obejrzenia efektów naszych dotychczasowych koprodukcji podczas specjalnych pokazów w dniach 6-8 marca. Pokażemy dwa spektakle:

Zrealizowane w Teatrze Śląskim „Cinema!” B. Navello, czyli teatralną impresję w klimatach niemego kina – jeden z ulubionych spektakli naszych widzów,

oraz

„Prawie-raj” I. Świtalskiej, współczesną i przewrotną retrospekcję czasów komunizmu w wersji polskiej i włoskiej, którą u naszego partnera wyreżyserował Robert Talarczyk, a gościnnie występują w nim Mateusz Znaniecki oraz Artur Święs. Prapremiera tego przedstawienia w Turynie miała miejsce 24 lutego, a więc zaledwie tydzień przed naszymi pokazami.

Zapraszamy:
B. Navello „Cinema!” 7, 8. 03, godz. 20.00, Duża Scena, bilety: 30-60 zł
I. Świtalska „Prawie-raj” 6.03, godz. 19.00, 7, 8.03, godz. 18.00, Scena w Malarni, bilety: 25-35 zł

Wyjątkowy bilet na oba spektakle jednego wieczoru (obowiązuje tylko 8 marca): 50 zł
Kupno karnetu pozwala także na skorzystanie z 20% zniżki na włoskie przysmaki w teatralnej kawiarni i bistro ĆMA w podziemiach Sceny Kameralnej, tego samego dnia.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.02.25

Prapremiera i 6 pokazów w Turynie

24 lutego odbyła się prapremiera spektaklu „Prawie-raj” w reż. R. Talarczyka i z udziałem aktorów naszego teatru

WIĘCEJ

Kolejny etap polsko-włoskiej współpracy Teatru Śląskiego. Tym razem premierę wyprodukowało Fondazione Teatro Piemonte Europa, partner z Włoch, a do współpracy został zaproszony Robert Talarczyk. Prapremierę sztuki Ireny Świtalskiej „Prawie-raj” („Quasi-Paradiso”) pokazano prapremierowo 24 lutego na scenie Teatro Astra (w repertuarze jest 6 pokazów od 24 lutego do 1 marca). Spektakl został bardzo dobrze przyjęty przez włoską publiczność, która w finale głośno tupałazwyczaj włoskich teatrów, odpowiednik naszej owacji na stojąco.

Nie ma wątpliwości, że Jezus jest Polakiem, a Matka Boska jest Włoszką… – to punkt wyjścia debiutanckiej sztuki Ireny Świtalskiej, przewrotnej retrospekcji czasów komunizmu w wersji polskiej i włoskiej, napisanej specjalnie na zamówienie sceny w Turynie. Jak to wygląda z perspektywy pewnej dziewczynki, urodzonej w Polsce, w upalny dzień 1974 roku? Czy to przypadek, że w ten właśnie dzień polska reprezentacja wygrała z włoską na MŚ w piłce nożnej 2:1 (Włosi, rzecz jasna,  w ogóle nie pamiętają takiej sytuacji…)? Jej transformacja w dorosłość zbiega się w czasie z tą  ustrojową, a na każdym etapie jej życia „italianita”, którą została naznaczona przy urodzeniu, w niezwykły sposób wpływa na jej wybory i decyzje. Czy potrafimy z dystansem wrócić do czasów upadku berlińskiego muru, zmierzchu Wojciecha Jaruzelskiego i jutrzenki „Solidarności” Lecha Wałęsy? Czy w tych czasach szczęście można było tylko kupić w Pewexie?

Spektakl Prawie-raj niebawem pokażemy na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego: 6, 7 i 8 marca br. Nad inscenizacją obok reżysera Roberta Talarczyka pracuje scenograf Francesco Fassone oraz Adrianna Gołębiewska (kostiumy). W przedstawieniu grają: Beata Dudek i Davide Capostagno – aktorzy z Turynu oraz Mateusz Znaniecki  i Mikołaj Cieślak (gościnnie), zamiennie z Arturem Święsem. Spektakl będzie grany w dwóch językach (z napisami).

Najnowsza produkcja „Prawie-raj” jest częścią programu artystycznych działań międzynarodowego projektu „Torino incontra Berlino”, realizowanego między Turynem a Berlinem. Spektakl został także objęty patronatem Instytutu Polskiego w Rzymie oraz Konsulatu w Turynie. Teatr Śląski jest koproducentem tego przedstawienia.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.02.25

Teatr oczami dzieci

Miła niespodzianka – dzieciaki po jednej z wizyt narysowały dla nas teatralne obrazki

WIĘCEJ

W ferie odwiedziły nas dzieci z osiedlowego klubu „Puls” z Załęskiej Hałdy w Katowicach. Po zwiedzaniu młodzi widzowie zdecydowali, że na kartki papieru przeniosą swoje wrażenia, a do nas trafiła teczka z trzynastoma pięknymi pracami. Bardzo miła niespodzianka!

Natalia, 10 lat

Marta, 7 lat

Jakub, 6 lat

Madzia

Krzyś, 10 lat

Agnieszka, 10 lat

Bruno

Ania, 12 lat

Julia, 7 lat

Bartek

Oliwia, 11 lat

Karol, 8 lat

Amelia, 11 lat


MNIEJ