Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.04.20

Sesja fotograficzna do „Czarnego ogrodu”

Wystawa zdjęć Przemysława Jendroski

WIĘCEJ

W Galerii Katowickiej oraz w przestrzeni foyer Dużej Sceny można oglądać wystawę zdjęć towarzyszących spektaklowi „Czarny ogród”, jakie przygotował Przemysław Jendroska, fotograf mieszkający na katowickim Nikiszowcu, lokalny aktywista. Sesję z aktorami Teatru Śląskiego, w tym m.in. z Bernardem Krawczykiem, odtwórcą roli Wojciecha Bywalca, Jendroska zaaranżował na katowickiej hałdzie oraz przy familokach w Szopienicach.

Jendroska jest fotoreporterem i fotoedytorem w katowickiej „Gazecie Wyborczej”, z którą współpracuje od ponad 10 lat. Jego fotografie zobaczyć można głównie w „Gazecie Wyborczej”, a także za pośrednictwem Agencji Gazety w Agencji Reuters oraz polskich tytułach, takich jak „Polityka”, „Newsweek” czy „Wprost”. Ważniejsze nagrody: 1. miejsce BZ WBK PRESS PHOTO w kategorii społeczeństwo, 3. miejsce w Śląskiej Fotografii Prasowej, Finał Grand Press Photo.

Partner wydarzenia:

 

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.04.18

Laureaci konkursu dziennikarskiego

IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek na Scenie w Malarni

WIĘCEJ

W Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach odbyło się ogłoszenie werdyktu oraz uroczyste wręczenie nagród w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Kapituła w tym roku postanowiła nie przyznawać nagrody Grand Prix i wyróżnić wszystkich wcześniej nominowanych. Wyróżniono sześć prac:

  1. Izolda Czmok-Nowak „Ostatnia chopionka” (TVP Historia);
  2. Monika Hemperek, Lisbeth Jessen „Gutentag po polsku” (Radio Lublin);
  3. Daniel Karaś, David Zaisky, Norbert Tkacz „Jak pijak grał w piłkę. Ernest Wilimowski i jego historia” (Polskie Radio);
  4. Anna Malinowska „Umowna data urodzenia. Miałam 3 matki” (Gazeta Wyborcza – Duży Format);
  5. Maria Zawała, Karol Gruszka „Śląsk za szybami” (Slaskplus.pl);
  6. Grzegorz Żądło „Arystokracja reklamy z Katowic” (TVS).

Podczas tegorocznej gali wspomniano także nieżyjącego reportera Faktów Dariusza Kmiecika, który zdobył jedno z wyróżnień w ubiegłorocznej edycji. Celem konkursu jest promocja śląskiego regionu, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.04.18

Prapremiera "Czarnego ogrodu"

Goście oraz autorka "Czarnego ogrodu" na prapremierowym przedstawieniu w reżyserii Jacka Głomba

WIĘCEJ

W piątek 17 kwietnia publiczność zgromadzona w Katowicach zobaczyła pierwszy raz inscenizację „Czarnego ogrodu" w reżyserii Jacka Głomba. Na widowni zasiedli liczni goście, m.in. Małgorzata Szejnert, autorka reportażu o Giszowcu i Nikiszowcu czy Erwin Sówka, ostatni żyjący malarz z Grupy Janowskiej. Przedstawienie jest częścią jubileuszu 150. Urodzin Miasta Katowice.

Fotoreportaż z premiery w „Dzienniku Zachodnim" można oglądać tutaj.

"Przedstawienie jest dla mnie zaskakujące. Nie widziałam ani jednej próby i nie chciałam widzieć, chciałam mieć niespodziankę obejrzenia tego. Przedstawienie jest piękne, ma mnóstwo pięknych obrazów, pięknych wzruszających epizodów. Jest poetyckie, czego nie ma w mojej książce - moja książka jest dokumentalna" - powiedziała Pplskiej Agencji Prasowej Małgorzata Szejnert.

Wspomniała też chwilę, kiedy dowiedziała się o zamiarze przeniesienia jej książki na scenę. "Byłam bardzo zadowolona, że Teatr Śląski - bardzo dobry teatr przecież i na właściwym znajdujący się miejscu - chce to zrobić. Od razu powiedziałam, że nie będę przy tym pomagać, bo nie mam teatralnej wyobraźni, wobec tego powierzyłam to całkowicie twórcom, zaufałam. Wydaje mi się, że nie zrobiłam błędu" - dodała.

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.04.15

Czarny ogród – w teatrze oraz przed teatrem

Gotowa jest już instalacja artystyczna Matyldy Sałajewskiej na teatralnych schodach

WIĘCEJ

Jednym z działań towarzyszących prapremierze „Czarnego ogrodu” jest artystyczna interwencja w przestrzeń publiczną. Do współpracy zaprosiliśmy Matyldę Sałajewską, artystkę młodego pokolenia, absolwentkę katowickiej ASP. Sałajewska znana jest przede wszystkim z działań filmowych, artystycznych instalacji i street artu. Realizuje projekty interaktywne, często związane z tematyką społeczną. Odbyła stypendium w Londynie, ma za sobą także rezydencje w Pradze i Strasburgu. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w Londynie, Tel Avivie, Zagrzebiu, Strasburgu, Pradze, Kolonii, Düsseldorfie czy Hamburgu. Współtworzyła kolektyw projektantów Haja.

Dla Teatru Śląskiego zaproponowała własną wizję czarnego ogrodu, który rozrósł się przed głównym wejściem teatru, na niedawno wyremontowanych schodach. Prace nad realizacją trwały kilka dni, a Matyldzie Sałajewskiej pomagał teatralny zespół: montażyści dekoracji, zespół działu technicznego oraz osoby z pracowni malarsko-modelatorskiej i tapicerskiej. W niedzielę 19 kwietnia o 16.15 w Radiu Katowice Matylda Sałajewska będzie gościem Ewy Niewiadomskiej (program „Pozytywka") i będzie opowiadać o realizacji czarnego ogrodu – zapraszamy do słuchania audycji.

Materiałem do realizacji instalacji artystycznej wsparła nas firma Beskid-Las Tartak Murcki. T. A. Jurasz.

  


MNIEJ