Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.04.14

Konferencja prasowa w Teatrze Śląskim

Rozmowy z dziennikarzami o najbliższych planach repertuarowych oraz otwarta próba dla mediów

WIĘCEJ

Recenzenci ogólnopolskich dzienników, przedstawiciele rozgłośni radiowych, Polskiej Agencji Prasowej, blogerzy i redaktorzy telewizyjni spotkali się przy wspólnym stole by porozmawiać o najbliższych wydarzeniach w Teatrze Śląskim. Głównym tematem była prapremiera „Czarnego ogrodu” - wariacja sceniczna na podstawie książki Małgorzaty Szejnert. Reżyser Jacek Głomb pokazał mediom dwie wybrane sceny spektaklu, a następnie wraz z Małgorzatą Bulandą (scenografia i kostiumy) opowiedzieli jaką inscenizację przygotowują dla widzów Teatru Śląskiego. Produkcję prapremiery wsparło finansowo w całości Miasto Katowice, a wydarzenie to jest częścią obchodów jubileuszu 150. Urodzin Miasta. Zdradziliśmy także, że przed teatrem, na frontowych schodach artystka młodego pokolenia i absolwentka katowickiej ASP, Matylda Sałajewska, przygotowuje instalację inspirowaną „Czarnym ogrodem”.
Rozmawialiśmy także o kolejnych premierach: „Chłopcu z łabędziem” na Scenie Kameralnej, premierze dla trzech aktorek pisanej na zamówienie teatru przez Ingmara Villqista (prapremiera 8 maja) oraz o „Pięknych dwudziestoletnich” w inscenizacji Piotra Ratajczaka. Dramaturg Artur Pałyga zdradził kulisy powstawania sztuki-westernu o Ślązakach i ich osadzie „Panna Maria” w Teksasie, a dyrektor Robert Talarczyk ujawnił kolejne plany repertuarowe nowego sezonu - „Ożenek”, który przygotuje Nikołaj Kolada, „Wesele” w inscenizacji Radosława Rychcika oraz sztukę inspirowaną biografią reżyserki Leni Riefenstahl w reżyserii Eweliny Marciniak.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.04.12

Odszedł Feliks Netz

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Feliksa Netza, wybitnego poety i prozaika związanego ze Śląskiem, a także przewodniczącego Rady Programowej naszego Teatru.

WIĘCEJ

W wieku 75 lat odszedł Feliks Netz, poeta, prozaik, autor scenariuszy i słuchowisk radiowych. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Przez lata był pracownikiem Polskiego Radia i tygodnika „Panorama”. Był autorem scenariuszy do filmów i audycji radiowych, w latach 1973–75 pracował jako kierownik literacki zespołu filmowego „Silesia”. Wydał liczne tomiki poezji oraz książki, m.in. powieści „Sto dni odpustu” (1968) i „Skok pod poprzeczką” (1977), był także nominowany do Literackiej Nagrody NIKE za szkic wspomnieniowy „Dysharmonia caelestis” (2004). Członek Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich, publikował przekłady z literatury węgierskiej, głównie dzieł Sándora Máraiego. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz  Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005). Laureat Festiwalu Dwa Teatry Sopot 2007 za scenariusz słuchowiska „Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską”. Bohaterką słuchowiska jest Kinga Naleźniok, mieszkanka Katowic, wdowa po górniku zabitym w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek”. Feliks Netz był także zaprzyjaźniony z Teatrem Śląskim i związany z nim m.in. jako Przewodniczący Rady Programowej.

 

Krystyna Szaraniec, Doradca Dyrektora Teatru Śląskiego wspomina Feliksa Netza na łamach „Dziennika Zachodniego”:

Środowisko literackie w Polsce i na Śląsku poniosło dotkliwą stratę. Feliks Netz był nie tylko poetą i to wybitnym, ale także pisarzem i tłumaczem literatury węgierskiej i rosyjskiej. Eugeniusza Oniegina przetłumaczył w sposób zachwycający. Dzięki niemu poznaliśmy twórczość Sándora Máraia . Teatr Śląski też poniósł wielką stratę. My osobiście straciliśmy przyjaciela, a teatr przewodniczącego Rady Programowej.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.03.31

Trzy Złote Maski dla Teatru Śląskiego

„Morfina" najlepszym spektaklem roku w województwie śląskim

WIĘCEJ

Drugi rok z rzędu Teatr Śląski ze Złotymi Maskami za najlepszy spektakl, najlepszą reżyserię oraz rolę aktorską. Podczas finałowej gali pojawił się także na scenie Tomasz Kowalski, odtwórca roli Ryska Riedla w spektaklu „Skazany na bluesa” w reż. Arkadiusza Jakubika, który odbierał Nagrodę Oddziału Śląskiego ZASP im. Leny Starke.

Złote Maski to najstarsze w naszym regionie (przyznawane od 1967 r.) wyróżnienie, promujące osiągnięcia sceniczne. Tradycyjnie, Złote Maski wręczane są z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca.
 

Złote Maski 2015 dla Teatru Śląskiego:

Kategoria AKTORSTWO ROLA KOBIECA

Anna Kadulska za role Heli i Panny Alicji w spektaklu „Morfina” wg powieści Szczepana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak

Kategoria REŻYSERIA

Ewelina Marciniak za reżyserię spektaklu „Morfina” wg powieści Szczepana Twardocha 

Kategoria PRZEDSTAWIENIE ROKU

„Morfina” wg powieści Szczepana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach  

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.03.31

Robert Talarczyk w obsadzie „Billy’ego Elliota”

W Teatrze Rozrywki w kwietniu zaplanowano prapremierę głośnego musicalu z muzyką Elthona Johna.

WIĘCEJ

Filmowa opowieść z 2000 roku o chłopcu wychowywanym w górniczej rodzinie, którego pasją staje się niespodziewanie balet, była nominowana do Oskara w trzech kategoriach, a z ośmiu nominacji do statuetki BAFTA zyskała aż trzy. Dokładnie 10 lat temu odbyła się premiera muzycznej opowieści o jedenastoletnim tancerzu na londyńskiej scenie. Tytuł wystawiany m.in. w Sydney, New Yorku, w Toronto czy w Oslo. Po kilkunastu latach starań dyrekcji chorzowskiego teatru ttuł trafia również na Śląsk. Do roli ojca samotnie wychowującego  Billy’ego reżyser Michał Znaniecki zaprosił Roberta Talarczyka, który przez lata był związany z chorzowską sceną. Główną rolę w muscialu zagra Karol Huget, który w naszym teatrze  gra małego Bastka Riedla w Skazanym na bluesa" oraz młodego Konstantego w spektaklu Morfina" (na zmianę z bratem Tymoteuszem).

Praprmierę musicalu „Billy Elliot" zaplanowano 10 kwietnia br. W Teatrze Rozrywki. Więcej informacji tutaj.


MNIEJ