Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.04.27

Ostatnie spotkanie dla mieszkańców, którzy chcą nam opowiedzieć o Janowie-Nikiszowcu

WIĘCEJ

Czekamy na Was – ostatnie spotkanie zaplanowano na 30 kwietnia 2015. O 16.00 spotkamy się pod kościołem, skąd wspólnie ruszymy na spacer po dzielnicy. Przewodnikami będą mieszkańcy, którzy chcieliby opowiedzieć nam o Nikiszu. Niezależnie od wieku czy stażu zamieszkania. Spotkania są początkiem cyklicznego zdarzenia na pograniczu teatru i nowych mediów. Projekt ten, którego premierę zaplanowano na połowę czerwca, ma na celu znalezienie nowych sposobów opowiadania o dzielnicy, poza modą i tradycją narosłą w powstałych tu dziełach sztuki.

Niezwykła dzielnica – niezwykli mieszkańcy. A może właśnie codzienność na Janowie-Nikiszowcu to normalne mieszkanie, zakupy, szkoła, jednakże w otoczeniu, które nieustannie przyciąga i fascynuje architekturą oraz historią? Dzielnica ma swoje opowieści, a opowieści najczęściej są o ludziach. To właśnie mieszkańcy Janowa-Nikiszowca wypełniają przestrzeń z cegieł z czerwonym obrysunkiem okien. Nieważna jest mitologia śląska stworzona na ulicach tej dzielnicy za pomocą kamery i farby, ale pamięć o sąsiadach i niezwykłych wydarzeniach w zwykłe dni. Te małe opowiastki to właśnie Janów-Nikiszowiec.

Początkiem naszych poszukiwań chcemy uczynić Was, Państwa, tutejszych mieszkańców. Bez Was ani rusz!

Na spotkanie 30 kwietnia 2015 r. o godz. 16.00 (zbiórka pod kościołem Św. Anny) zapraszają organizatorzy:

 

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

Muzeum Historii Katowic

Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych / Centrum Zimbardo w Nikiszowcu

Rada Jednostki Pomocniczej nr 16 Janów-Nikiszowiec

 

Kontakt: Julia Korus

j.korus@teatrslaski.art.pl

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.04.24

Duet muzyczny The Dumplings z Fryderykiem

Gratulujemy Justynie Święs i Jakubowi Karasiowi nagrody.

WIĘCEJ

O Nagrody Akademii Fonograficznej, Fryderyki, walczyło łącznie 1061 artystów, albumów i singli. Wśród laureatów znalazł się duet z Zabrza The Dumplings, który tworzą Justyna Święs (córka naszych aktorów) oraz Jakub Karaś. Otrzymali nagrodę w kategorii muzyki popularnej za fonograficzny debiut roku. Młodym twórcom gratulujemy, a miłośników ich brzmienia zapraszamy na nasz spektakl „Elling”, do którego przygotowali muzykę.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.04.20

Sesja fotograficzna do „Czarnego ogrodu”

Wystawa zdjęć Przemysława Jendroski

WIĘCEJ

W Galerii Katowickiej oraz w przestrzeni foyer Dużej Sceny można oglądać wystawę zdjęć towarzyszących spektaklowi „Czarny ogród”, jakie przygotował Przemysław Jendroska, fotograf mieszkający na katowickim Nikiszowcu, lokalny aktywista. Sesję z aktorami Teatru Śląskiego, w tym m.in. z Bernardem Krawczykiem, odtwórcą roli Wojciecha Bywalca, Jendroska zaaranżował na katowickiej hałdzie oraz przy familokach w Szopienicach.

Jendroska jest fotoreporterem i fotoedytorem w katowickiej „Gazecie Wyborczej”, z którą współpracuje od ponad 10 lat. Jego fotografie zobaczyć można głównie w „Gazecie Wyborczej”, a także za pośrednictwem Agencji Gazety w Agencji Reuters oraz polskich tytułach, takich jak „Polityka”, „Newsweek” czy „Wprost”. Ważniejsze nagrody: 1. miejsce BZ WBK PRESS PHOTO w kategorii społeczeństwo, 3. miejsce w Śląskiej Fotografii Prasowej, Finał Grand Press Photo.

Partner wydarzenia:

 

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.04.18

Laureaci konkursu dziennikarskiego

IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek na Scenie w Malarni

WIĘCEJ

W Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach odbyło się ogłoszenie werdyktu oraz uroczyste wręczenie nagród w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Kapituła w tym roku postanowiła nie przyznawać nagrody Grand Prix i wyróżnić wszystkich wcześniej nominowanych. Wyróżniono sześć prac:

  1. Izolda Czmok-Nowak „Ostatnia chopionka” (TVP Historia);
  2. Monika Hemperek, Lisbeth Jessen „Gutentag po polsku” (Radio Lublin);
  3. Daniel Karaś, David Zaisky, Norbert Tkacz „Jak pijak grał w piłkę. Ernest Wilimowski i jego historia” (Polskie Radio);
  4. Anna Malinowska „Umowna data urodzenia. Miałam 3 matki” (Gazeta Wyborcza – Duży Format);
  5. Maria Zawała, Karol Gruszka „Śląsk za szybami” (Slaskplus.pl);
  6. Grzegorz Żądło „Arystokracja reklamy z Katowic” (TVS).

Podczas tegorocznej gali wspomniano także nieżyjącego reportera Faktów Dariusza Kmiecika, który zdobył jedno z wyróżnień w ubiegłorocznej edycji. Celem konkursu jest promocja śląskiego regionu, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki.


MNIEJ