Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.05.12

Nabór do Studium Aktorskiego – nie tylko dla maturzystów!

Czekamy na Twoje zgłoszenie do 26 czerwca 2015

WIĘCEJ

Rozpoczął się nabór do naszego Studium Aktorskiego, wszystkich chętnych zapraszamy do składania dokumentów i udziału w egzaminie wstępnym, który odbędzie się 29 czerwca (możliwy dodatkowy nabór po 15 września 2015). 

Jedyne w regionie studium aktorskie przy teatrze dramatycznym daje szansę studentom i studentkom na zdobycie teoretycznej i praktycznej edukacji artystycznej oraz na współpracę z cenionymi reżyserami, m.in. z Arkadiuszem Jakubikiem, Jackiem Głombem czy Robertem Talarczykiem. W ciągu minionych 11 lat naukę w studium podjęła ponad setka słuchaczy, z których większość uzyskała dyplom ukończenia, pozwalający na zdawanie egzaminu zawodowego przed komisją ZASP. Dzisiaj nasi absolwenci pracują w różnych teatrach w Polsce (m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze w Bydgoszczy czy Teatrze Rozrywki) oraz prowadzą własną działalność artystyczną. Część kontynuuje zawodową drogę w branży muzycznej czy w telewizji. 

Nauka w Studium Aktorskim trwa V semestrów, semestr VI poświęcony jest pracy nad przedstawieniami dyplomowymi.

Harmonogram:

NABÓR DOKUMENTÓW – w siedzibie Studium Aktorskiego do 26 czerwca 2015

Niezbędne dokumenty: świadectwo dojrzałości, życiorys, podanie o przyjęcie, zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wypełniony kwestionariusz osobowy.

Wymagania: proporcjonalna budowa ciała, wyrazista wymowa i głos, wrażliwość muzyczna i utanecznienie, sprawność fizyczna.

EGZAMIN WSTĘPNY - 29 czerwca 2015 w Teatrze Śląskim Katowicach

Wcześniej lub najpóźniej w dniu 29 czerwca przed egzaminem należy w kasie teatru uiścić opłatę egzaminacyjną w wysokości 100 zł.

Egzamin wstępny obejmuje: taniec i rytmikę, wymowę, głosi  słuch, piosenkę, recytację trzech wierszy (w tym jednego współczesnego), przedstawienie fragmentów prozy (staropolskiej i współczesnej), monolog wierszowany (ze sztuki klasycznej), elementarne zadania aktorskie (etiuda na zadany temat), rozmowę kwalifikacyjną.

 

Więcej informacji pod numerem telefonu 32 2587251 wew. 205 lub 218 oraz na stronie teatru.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.05.12

365 powodów, by wybrać się do teatru!

Pierwszy wspólny wirtualny afisz dla wydarzeń teatralnych w regionie. Dla widzów stworzono portal www.doteatru.info

WIĘCEJ

By sprawdzić repertuar teatrów w województwie śląskim trzeba odwiedzić kilkanaście stron internetowych, co zajmuje ponad 20 minut. Jeżeli jeszcze chcemy dokładnie przeanalizować tytuły, by np. sprawdzić, które wydarzenie jest dla dzieci, czas ten znacznie się wydłuża. Dlatego 14 instytucji publicznych stworzyło jeden wspólny portal, na którym zebrano informacje o wszystkich wydarzeniach.

Na portalu do wyboru jest ponad 50 wydarzeń w tygodniu, spektakli, ale i koncertów, warsztatów, spotkań, wystaw czy wydarzeń gościnnych. „Do teatru!” współtworzą teatry dramatyczne, muzyczne, sceny zajmujące się tańcem oraz Centrum Scenografii Polskiej (oddział Muzeum Śląskiego). Dla wygody użytkowników można filtrować informacje, sprawdzając repertuar dla danego miasta lub wg kategorii (np. musical lub wydarzenie dla dzieci).

To pierwsze tego typu wspólne rozwiązanie internetowe w regionie – co ważne, wspólny portal jest redagowany na bieżąco przez wszystkie zaangażowane teatry, co zapewnia jego aktualność. Portal doteatru.info powstał z inicjatywy Forum Dyrektorów Teatru Województwa Śląskiego, które tworzą:  Bytomski Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark” (Bytom), Centrum Scenografii Polskiej (Katowice), Gliwicki Teatr Muzyczny (Gliwice), Opera Śląska (Bytom), Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum (Katowice), Teatr Dzieci Zagłębia (Będzin), Teatr im. A. Mickiewicza (Częstochowa), Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego (Katowice), Teatr Lalek Banialuka (Bielsko-Biała), Teatr Mały (Tychy), Teatr Nowy (Zabrze), Teatr Polski (Bielsko-Biała), Teatr Rozrywki (Chorzów), Teatr Zagłębia (Sosnowiec).


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.05.11

Akcja bilety za 250 groszy

W niecałą godzinę sprzedały się miejsca na „Czarny ogród”

WIĘCEJ

O godzinie 10:58 Pani Krystyna w kasie odnotowała ostatnie wpłacone 2,50 zł za bilety na spektakl, który bierze udział w ogólnopolskiej akcji Biletów za 250 groszy na 250 lat Teatru Publicznego w Polsce. W ponad 100 teatrach w kraju 23 maja zostaną pokazane spektakle, na które dziś ruszyła sprzedaż. Zainteresowanie akcją, którą finansowo wspiera Ministerstwo Kultury, a koordynuje Instytut Teatralny, było ogromne. Po godzinie 8:00 rano przed Teatrem Śląskim ustawiali się pierwsi chętni po tańsze bilety, tuż przed otwarciem kasy na Rynku utworzyła się już spora kolejka. Nie starczyło biletów dla wszystkich, jednak by nikt nie wyszedł z pustymi rękami, podjęliśmy decyzję o sprzedaży wejściówek na trzy inne spektakle w najniższej możliwej cenie, tj. po 15 zł za miejsce.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.05.08

„Morfina” wysoko oceniona przez jurorów

Spektakl wg prozy Szczepana Twardocha znalazł się w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

WIĘCEJ

Komisja Artystyczna 21. Edycji konkursu w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Andrzej Lis, Piotr Morawski, Łukasz Rudziński, Joanna Targoń, Mike Urbaniak, Kalina Zalewska spośród 91 wystawień polskiego dramatu współczesnego dopuszczonych do I etapu Konkursu, zakwalifikowała do finału 12 spektakli, wśród których znalazła się nasza „Morfina" wg prozy Szczepana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak.

Dodatkowo cieszymy się, ponieważ wśród wskazanych dramatów współczesnych pojawił się także tekst „Tato” Artura Pałygi, naszego dramaturga, którego inscenizację w krakowskim Teatrze Bagatela przygotowała Małgorzata Bogajewska.

Do finału tegorocznej edycji konkursu trafiły dwa tytuły z regionu, zrealizowane w naszym teatrze oraz w Teatrze Zagłębia. Zespół Teatru Śląskiego miał już wcześniej przyjemność odbierać główną nagrodę zespołową dla najlepszego przedstawienia Konkursu w 2013 roku, za „Piątą stronę świata” w reż. Roberta Talarczyka.

II etap Konkursu zakończy się w drugiej połowie czerwca, kiedy Jury Konkursu (Ewa Czaplińska, Jacek Kopciński, Ewa Partyga, Ewa Pilawska, Jacek Timingeriu) obejrzy wszystkie spektakle finałowe. Werdykt zostanie ogłoszony na początku lipca 2015 roku.

Spektakle finałowe 21 edycji:

 1. A niech to Gęś kopnie! Marty Guśniowskiej, reż. Marta Guśniowska, Teatr Animacji w Poznaniu,
 2. Apokalipsa Tomasza Śpiewaka, reż. Michał Borczuch, Nowy Teatr w Warszawie,
 3. Jak zostałam wiedźmą Doroty Masłowskiej, reż. Agnieszka Glińska, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie,
 4. Karskiego historia nieprawdziwa Szymona Bogacza, reż. Julia Mark, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze,
 5. Koń, kobieta i kanarek Tomasza Śpiewaka, reż. Remigiusz Brzyk, Teatr Zagłębia w Sosnowcu,
 6. Morfina Szczepana Twardocha, reż. Ewelina Marciniak, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach,
 7. Narodziny Fryderyka Demuth Macieja Wojtyszki, reż. Maciej Wojtyszko, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,
 8. nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU! Pawła Demirskiego, reż. Monika Strzępka, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie,
 9. Obwód głowy Wojtka Zrałka-Kossakowskiego, reż. Zbigniew Brzoza, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu,
 10. Ony Marty Guśniowskiej, reż. Daniel Adamczyk, Centrum Kultury w Lublinie - Czytelnia Dramatu,
 11. Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian Ziemowita Szczerka, reż. Remigiusz Brzyk, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie,
 12. Tato Artura Pałygi, reż. Małgorzata Bogajewska, Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie.

 

 


MNIEJ