Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.09.03

Basia Derlak w „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych”

Po nominacji do Złotej Maski w kategorii „Kobieca rola wokalno-aktorska” oraz nagrodzie za muzykę do „Morfiny” w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, przyszedł czas na kolejne wyróżnienie

WIĘCEJ

Miło nam poinformować, że w 23. edycji „Subiektywnego spisu aktorów teatralnych” Jacka Sieradzkiego, w kategorii „Nadzieje” pojawiła się współpracująca z nami Barbara Derlak – wokalistka zespołu Chłopcy kontra Basia. Jacek Sieradzki pisze o niej w ten sposób:

 

Nie aktorka, lecz muzyk, liderka zespołu „Chłopcy kontra Basia”, który Ewelina Marciniak odkryła dla teatru. W „Morfinie” z katowickiego Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego przebywa cały czas na scenie – widowisko jest właściwie klipem muzycznym z rozbudowaną fonosferą determinującą rytm – i miło zerkać, jak w niej wzbiera chęć włączenia się w akcję, jak szuka kontaktu z występującymi na scenie, ogrywa kostium, jest po prostu gotowa. Co teatr umie zauważyć: w „Portrecie damy” w Gdańsku ma już własną aktorską sekwencję, skromną, ale całkiem wyrafinowaną. Idę o zakład, że zobaczymy ją niebawem w jakiejś robocie stricte aktorskiej.

 

Basi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej teatralnej kariery, a naszym widzom przypominamy, że w najbliższym czasie możecie ją oglądać w Szybie Wilson podczas spektaklu „Morfina”, 24, 25 i 26 września o godz. 19.00. A już 27 września o 19.00 na naszej Dużej Scenie koncert zespołu Chłopcy kontra Basia. Zapraszamy!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.09.03

Zaplanuj weekend na Dzikim Zachodzie

Specjalna oferta Teatru Śląskiego i Miasteczka Twinpigs

WIĘCEJ

Dla tych, którzy zastanawiają się nad weekendowymi planami mamy podpowiedź: odwiedźcie Miasteczko Twinpigs, czyli jedyny westernowy park rozrywki w Polsce. Czekają tam na Was niepowtarzalne atrakcje i niezwykły klimat. Idealnym zakończeniem dnia będzie natomiast wieczorna wizyta w Teatrze Śląskim i nasz „Western”, czyli spektakl o Ślązakach na Dzikim Zachodzie. Pokazując w kasie teatru bilet wstępu do Miasteczka Twinpigs otrzymacie 50% rabatu na bilety na nasze przedstawienie 5 i 6 września o godz. 19:00. Zapraszamy!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.09.03

Oświadczenie Teatru Śląskiego w sprawie Grzegorza Kempinsky'ego

WIĘCEJ

Katowice, 3 września 2015 r.

 

OŚWIADCZENIE

 

Grzegorz Kempinsky, zatrudniony przez poprzednią dyrekcję na etacie reżysera w Teatrze Śląskim, otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, które kończyło się 31 maja 2015 r. Wypowiedzenie było związane m.in. z likwidacją stanowiska. W czasie okresu wypowiedzenia Grzegorz Kempinsky dodatkowo został zwolniony dyscyplinarnie, tj. bez okresu wypowiedzenia.

Grzegorz Kempinsky złożył w Sądzie Pracy pozew o przywrócenie do pracy, jednakże Sąd Pracy wyrokiem z dnia 20 sierpnia 2015 r. nie przywrócił zwolnionego do pracy, natomiast orzekł o wypłaceniu odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas do upływu okresu wypowiedzenia, czyli do 31 maja br. W takich przypadkach sąd zawsze orzeka o wypłaceniu odszkodowania za jeden miesiąc bezzwłocznie, co Teatr Śląski uczynił.

 

Podstawa prawna: wyrok Sądu Rejonowego Katowice-Zachód, VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 20 sierpnia 2015 r., sygnatura akt 335/15.

 

Radca prawny Renata Kołpa, pełnomocnik procesowy


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.08.26

Odbierz wejściówkę na bezpłatne spotkanie PROZA(K)

W debacie literackiej o prozie Marka Hłaski udział weźmie autor i dziennikarz Krzysztof Varga oraz Andrzej Czyżewski, biograf Marka Hłaski

WIĘCEJ

Dwóch wyjątkowych gości i jeden temat: Marek Hłasko. Jak dziś czytać kultowych „Pięknych dwudziestoletnich”? Zaprosiliśmy dwóch interpretatorów literatury do dyskusji na temat opowieści, którą w lipcu pokazaliśmy na naszej Scenie Kameralnej (premiera 3 lipca, reżyseria Piotr Ratajczak). Andrzej Czyżewski, biograf Hłaski i kuzyn pisarza zdradzi, ile w słynnej powieści prawdziwych wątków, a ile literackich zmyśleń. Drugim rozmówcą będzie pisarz i dziennikarz „Gazety Wyborczej” Krzysztof Varga, wychowany na literaturze Hłaski, którego chcemy poprosić o komentarz na temat kiczu, kultury popularnej, mitotwórstwa i autokreacji Hłaski.

Co ciekawe, nasza rozmowa w teatrze o twórczości słynnego pisarza i buntownika odbędzie na chwilę przed wydaniem „Wilka” – debiutanckiej i dotąd niepublikowanej powieści Hłaski, która w księgarniach pojawi się 23 września br. Krzysztof Varga i Andrzej Czyżewski są już po lekturze „Wilka” (rękopis niepublikowanej przez 60 lat od napisania książki został znaleziony we Wrocławiu, w pozostałych po pisarzu archiwaliach) i na pewno podzielą się opiniami na temat tej sensacji wydawniczej.

Debata PROZA(K) o twórczości Hłaski jest częścią działań związanych z projektem i konkursem „Klasyka Żywa”. Działania te obejmują produkcję spektaklu „Piękni dwudziestoletni” oraz towarzyszące premierze działania edukacyjne i aktywizujące widzów.

Scena Kameralna, 5 września (sobota) 2015 r.
Wstęp wolny –  bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie teatru lub na portierni teatru

 

KRZYSZTOF VARGA – pisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Jest także autorem tekstów większości piosenek na debiutanckiej płycie „Młodzi” zespołu Dr Misio, którego liderem jest Arkadiusz Jakubik. Wielokrotny finalista Narody Literackiej „Nike” („Tequila” w 2002, „Nagrobek z lastryko” w 2008, „Gulasz z turula” w 2009 i „Trociny” w 2013). Od wielu lat pracuje jako redaktor działu kultury „Gazety Wyborczej”, gdzie swoje komentarze na temat kultury współczesnej publikuje m.in. jako felietonista.

ANDRZEJ CZYŻEWSKI – architekt. Kuzyn i biograf Marka Hłaski. Od lat mieszka w Tychach, gdzie wraz z  żoną zrealizował wiele projektów architektonicznych dla miasta. Przez lata jako fotograf dokumentował budowę Nowych Tychów i życie społeczne mieszkańców. Marek Hłasko i Andrzej Czyżewski byli braćmi ciotecznymi, znali się od dziecka, przez długie lata mieszkali blisko siebie – przed wojną w Warszawie, po wojnie we Wrocławiu, drzwi w drzwi po przeciwnych stronach ulicy. Andrzej Czyżewski od lat dokumentuje życie pisarza: nie tylko burzy mity, ale też przytacza wiele nieznanych faktów z życia Hłaski, które można znaleźć m.in. w najnowszej publikacji „Piękny dwudziestoletni” – ponad 500-stronicowej biografii z 2012 roku.


MNIEJ