Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.09.18

Nowy neon w Katowicach!

Oficjalnie zapaliliśmy neon Teatru Śląskiego od ul. Warszawskiej.

WIĘCEJ

Kilkadziesiąt lat temu Katowice były w całej Polsce znane nie z węgla, a z… neonów! Na każdej ulicy można było zobaczyć święcące reklamy, które reprezentowały zarówno instytucje publiczne, jak i prywatne biznesy. To właśnie u nas były produkowane neony dla całego kraju. Powoli wracamy do „neonowej tradycji” – znów pojawiają się one na ścianach instytucji, takich jak np. Kino Światowid czy Polskie Radio Katowice, a w Strefie Centralnej w Centrum Kultury Katowice mieści się galeria starych neonów, które zostały przywrócone do użyteczności.

My również, w ramach sezonu, który upłynie pod hasłem „klasyka”, postanowiliśmy przyłączyć się do tego ruchu i od kilku dni nad wejściem do Sceny Kameralnej można już oglądać neon Teatru Śląskiego, stworzony przez pracownię Raz Dwa według projektu logotypu teatru autorstwa Marty Gawin.

Oficjalne zapalenie neonu odbyło się o 20.30 w piątek 18 września, tuż po premierze „Śmiesznego staruszka”. 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.09.17

Zdradzamy artystyczne tajemnice sezonu

Za nami spotkanie z dziennikarzami, podczas którego rozmawialiśmy o działaniach teatru w nowym sezonie.

WIĘCEJ

Ponad osiem nowych produkcji i wiele artystycznych wydarzeń przygotowujemy dla widzów w sezonie 2015/2016, który w Teatrze Śląskim realizowany będzie pod hasłem KLASYKA. Rozmawialiśmy także o działaniach, które są kontynuowane (m.in. współtworzenie Festiwalu Interpretacje, kolejna edycja KATO/LATO). Ogłosiliśmy także kilka nowości: inaugurację Sceny w Galerii, zmiany w Studium Aktorskim, udogodnienia dla widzów i nowe projekty (Piątki za piątki, Spektakle rodzinne, Dialogi na cztery nogi).

Na porannym spotkaniu i śniadaniu prasowym spotkali się m.in. przedstawiciele z Polskiej Agencji Prasowej, „Gazety Wyborczej”, „Dziennika Zachodniego”, Naszego miasta”, Telewizji Katowice, Radia Katowice, Radia RMF MAXX, portali „Dziennik Teatralny” i „Portal Katowicki”.

Repertuarowe plany sezonu 2015/2016:

  • Artur Pałyga „Western”, reż. Robert Talarczyk, Rafał Urbacki
  • Tadeusz Różewicz „Śmieszny staruszek”, reż. Ewa Wyskoczyl, – koprodukcja z Wrocławskim Teatrem Współczesnym
  • Mikołaj Gogol „Ożenek” reż. Nikołaj Kolada, tłumaczenie Agnieszka Lubomira Piotrowska
  • Stanisław Wyspiański „Wesele”, reż. Radosław Rychcik
  • Tytuł do ustalenia, reż. Ewelina Marciniak – sztuka o Leni Riefenstahl, tekst pisze Iga Gańczarczyk.
  • Bruno Schulz „Sklepy cynamonowe” – adaptacja i reżyseria Ingmar Villqist
  • Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata”, prapremiera adaptacja Roberta Górskiego, spektakl z muzyką zespołu Chłopcy kontra Basia 
  • Dwa nowe teksty przygotowują dla nas Artur Pałyga  i Weronika Murek

Relacje ze spotkania:

"Gazeta Wyborcza"

"Nasze miasto"

Polska Agencja Prasowa


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.09.17

Zaczęliśmy próby do „Ożenku” Mikołaja Gogola

Do Katowic przyleciał Nikołaj Kolada i rozpoczął pracę nad inscenizacją tekstu Gogola w nowym tłumaczeniu.

WIĘCEJ

W środę wieczorem 15 września Nikołaj Kolada, jeden z najważniejszych rosyjskich dramaturgów i reżyserów, spotkał się z aktorami na pierwszej próbie i przedstawił swoją koncepcję inscenizacji słynnej komedii Gogola. Premiera jest częścią sezonu, w którym w Teatrze Śląskim interpretujemy szeroko rozumianą klasykę. „Ożenek” na zamówienie teatru zyskał nowe tłumaczenie, które przygotowała Agnieszka Lubomira Piotrowska. W spektaklu zagra kilkanaście osób z naszego zespołu aktorskiego. Premierę na Dużej Scenie zaplanowano na 23 października 2015 r. Za scenografię i kostiumy odpowiadają Anna Tomczyńska i Nikołaj Kolada.

W „Ożenku” Gogola zagrają:

Grażyna Bułka – Agafia Tichonowna, córka kupca, panna na wydaniu
Alina Chechelska – Duniasza, dziewczyna w domu
Ewa Leśniak – Fiokła Iwanowna, swatka
Krystyna Wiśniewska – Arina Pantelejmonowna, ciotka
Jerzy Głybin – Żewakin, marynarz
Antoni Gryzik/Zbigniew Wróbel – Jajecznica, egzekutor
Jerzy Kuczera – Anuczkin, emerytowany oficer piechoty
Wiesław Kupczak – Starikow, kupiec
Michał Piotrowski – Stiepan, służący Podkolesina
Marek Rachoń – Podkolesin, urzędnik, radca dworu
Marcin Szaforz – Koczkariow, przyjaciel Podkolesina

fot. K. Lisiak


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.09.15

Zapraszamy na Metropolitalną Noc Teatrów

Spektakle, nocne spacery, warsztaty i wspólne śpiewanie i industrailane przestrzenie.

WIĘCEJ

 

W tym roku po raz kolejny bierzemy udział w Metropolitalnej Nocy Teatrów, czyli największym w naszym województwie teatralnym święcie „po zmroku”. To doskonała okazja, by poznać teatr z innej niż dotychczas strony, a także znaleźć w nim swoje miejsce. Zwłaszcza, że podczas tegorocznej edycji postanowiliśmy oddać teatr w ręce widzów. Dlatego też na najmłodszych czekają warsztaty, dzięki którym stworzą własne przedstawienie, a dla tych nieco starszych mamy możliwość wystąpienia na Dużej Scenie Teatru Śląskiego. Dla wszystkich natomiast mamy spektakle oraz niezwykły spacer po magicznym Nikiszowcu.Wydarzenia Teatru Śląskiego w ramach 6. Metropolitalnej Nocy Teatrów:


SPEKTAKLE
19.00, Galeria Szyb Wilson (ul. Oswobodzenia 1) – S. Twardoch „Morfina” (reż. E. Marciniak)
19.00, Scena Kameralna Teatru Śląskiego – É.-E. Schmitt „Małe zbrodnie małżeńskie” (reż. G. Kempinsky)

ATRAKCJE DODATKOWE
„Nie z tej ziemi!” – interaktywny spacer, podczas którego usłyszymy opowieści o ludziach i zdarzeniach z historii Nikiszowca. Ten teatralny projekt powstał w ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA 2015, jednak tak spodobał się naszym widzom, że postanowiliśmy umieścić go w repertuarze na stałe. Podczas Metropolitalnej Nocy Teatrów proponujemy trzy terminy spaceru:
18.00, 20.00 i 22.00
wstęp wolny, zapisy na: industriada@teatrslaski.art.pl (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy)


„Zrób sobie teatr” – warsztaty plastyczne dla najmłodszych widzów. Czy teatr da się zrobić z przedmiotów domowego użytku? Czy wszystkiemu co nas otacza możemy nadać nową artystyczną jakość? Jak się tworzy sceniczną magię? To zaledwie niektóre z pytań, na które spróbujemy odpowiedzieć podczas warsztatów, na których młodzi widzowie przygotują własne przedstawienie za pomocą, które znajdą w każdym domu. Zajęcia trwają ok. 1h20 i będą rozpoczynać się o następujących porach:
16.00, 17.30, 19.00, 20.30, 22.00
wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona – obowiązują bezpłatne wejściówki dla dzieci (z opiekunem), które można odebrać w kasie Teatru Śląskiego


„Nie-zakazane piosenki” – teatralne karaoke. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest występować na profesjonalnej scenie? Macie swoje ulubione spektakle, w których chcielibyście wystąpić, a może postaci, w które marzycie by się wcielić? Bez względu na to, czy wolelibyście zagrać w spektaklu dramatycznym czy muzycznym, mamy dla Was możliwość wystąpienia na Dużej Scenie Teatru Śląskiego. Zaśpiewaj piosenki z naszych spektakli albo zagraj z naszymi aktorami w scenach z popularnych przedstawień! Proponujemy naprzemienne, godzinne  pasma muzyczne oraz aktorskie:
18.00 – sceny
19.00 – piosenki
20.00 – sceny
21.00 – piosenki
22.00 – sceny
23.00 – piosenki
wstęp wolny, zapraszamy na widownię Dużej Sceny, a następnie na sceniczne deski

W trakcie Metropolitalnej Nocy Teatrów pomiędzy kolejnymi wojewódzkimi scenami będzie kursował specjalny autobus. Przystanek Teatru Śląskiego będzie umieszczony z boku placu Teatralnego, na końcu ulicy Teatralnej (obok schodów prowadzących do naszego głównego wejścia).


MNIEJ