Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.12.09

Ogłoszono nominowanych do Paszportów POLITYKI!

Wśród nominowanych współpracujące z nami: Ewelina Marciniak, Dominika Knapik i Weronika Murek.

WIĘCEJ

W „Polityce” w specjalnym dodatku poświęconym sylwetkom czytamy, że reżyserka Ewelina Marciniak „nominację do Paszportu Polityki zawdzięcza „Morfinie” Teatru Śląskiego w Katowicach – brawurowej adaptacji powieści Szczepana Twardocha, z graną na żywo muzyką stylizowaną na kabarety międzywojnia.” Wśród nominowanych jest także Dominika Knapik, choreografka, współautorka inscenizacji „Morfiny” w naszym teatrze.

W kategorii literatura pojawiło się nazwisko Weroniki Murek, młodej autorki mieszkającej w Katowicach. Nominowaną ją przede wszystkim za głośny tegoroczny debiut w wydawnictwie „Czarne” – książkę „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”. Jest także laureatką tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Za chwilę na jednej z naszych scen zostanie zrealizowany jej debiut sceniczny – specjalnie dla nas napisany tekst „Sztuka mięsa”, którą reżyseruje Robert Talarczyk. Premiera 18 grudnia na Scenie w Galerii.

Nagrody w poszczególnych kategoriach Paszportów Polityki przyznawane są na podstawie wskazań krytyków w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna. Wyróżniają one utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę, wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy. W tym roku nagrody zostaną wręczone po raz 23., a werdykt poznamy 12 stycznia 2016 roku podczas gali w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, transmitowanej w Programie Drugim Telewizji Polskiej.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.12.08

Nagrody dla twórców Teatru Polskiego Radia rozdane

Wśród nagrodzonych znalazł się Ingmar Villqist, reżyseri i dramaturg z Chorzowa, który w bieżącym sezonie zrealizował na naszej scenie spektakl „Chłopiec z łabędziem”.

WIĘCEJ

Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia wręczył – w tym roku już po raz 28. – swoje najważniejsze wyróżnienia, czyli nagrody Wielkiego Splendora i Tele-Splendora. Jednym z laureatów został w tym roku dramaturg i reżyser Ingmar Villqist. Otrzymał nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka, która wręczana jest twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Villqist, oprócz pisania sztuk i wystawiania ich na deskach teatrów dramatycznych, od kilku lat z powodzeniem realizuje słuchowiska jako reżyser w Teatrze Polskiego Radia. W październiku tego roku na antenie radiowej Jedynki miała miejsce premiera radiowa sztuki „Chłopiec z łabędziem” z udziałem aktorek naszego Teatru: Grażyny Bułki, Ewy Kutyni i Violetty Smolińskiej.

„W ciągu 90 lat Polskie Radio zrealizowało 25 tysięcy słuchowisk. Grali tam najwybitniejsi artyści polskiej sceny, reżyserowali najwybitniejsi reżyserzy, teksty pisali najwybitniejsi literaci. Teatr Polskiego Radia to wielka skarbnica narodowej kultury i ten teatr nagradza tych, dzięki którym może istnieć w świadomości społecznej, dzięki którym trafia do milionów słuchaczy” – mówił prezes Polskiego Radia przed uroczystością wręczenia nagród.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.12.04

„Morfina” na Boskiej Komedii

Dziś rusza 8. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Jednym ze spektakli biorących udział w konkursie jest nasza „Morfina” w reż. E. Marciniak.

WIĘCEJ

„Wierzę w to, że polscy twórcy w sposób szczególny są podłączeni pod […] nerw różnych społecznych napięć, problemów. To się czuje w ich pracach. No i ta imponująca ambicja, przekonanie, że tworzy się ważne sprawy w dialogu z publicznością. […] To naprawdę lepsza wizytówka Polski niż marsze uliczne.” – mówił Bartosz Szydłowski, dyrektor programowy 8. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. W ciągu 10 dni widzowie z całego świata obejrzą prawie 30 spektakli w trzech sekcjach: „Paradiso”, „Purgatorio” i konkursowym „Inferno”. W tej ostatniej, już 10 grudnia o godz. 17.15, na Dużej Scenie Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, zostanie pokazana „Morfina” S. Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak. Oprócz naszego spektaklu będzie można zobaczyć również m.in. „Francuzów” (reż. Krzysztof Warlikowski), „Hamleta” (reż. Krzysztof Garbaczewski), „Apokalipsę” (reż. Michał Borczuch), „Podróż zimową” (reż. Paweł Miśkiewicz) czy „Hrabinę Batory” (reż. Wiktor Rubin).


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.11.29

Finał konkursu Klasyka Żywa

Nasz spektakl „Piękni dwudziestoletni” brał udział w konkursie na najlepsze inscenizacje klasyki. 28 listopada widzowie w ponad 80 teatrach świętowali oficjalne zakończenie obchodów 250-lecia Teatru Publicznego.

WIĘCEJ

W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA wzięły udział 83 spektakle z 31 miast (w tym nasza realizacja Pięknych dwudziestoletnich" Marki Hłaski w reż. Piotra Ratajczaka) 28 listopada 2015 ogłoszone zostały wyniki Konkursu. Gratulujemy zwycięzcom i z przyjemnością informujemy, że z częścią wyróżnionych artystów współpracujemy także w Teatrze Śląskim.
II Nagrodę za najciekawsze odkrycie repertuarowe przyznano Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy za spektakl „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Jacka Głomba i z choreografią Witolda Jurewicza (choreografia). Artyści z Legnicy w minionym sezonie przygotowali na naszej scenie prapremierę „Czarnego ogrodu” wg reportaży Małgorzaty Szejnert.
Wyróżnienie za reżyserię otrzymał Radosław Rychcik za „Grażynę” Adama Mickiewicza w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Rychcik jest jednym z reżyserów zaproszonych do pracy w naszym bieżącym sezonie poświęconym klasyce i właśnie jest w trakcie prób do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Zapraszamy na premierę 8 stycznia 2016 r.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pełen werdykt można przeczytać tutaj.

 

 


MNIEJ