Logo

ARTUR ŚWIĘS
WYKSZTAŁCENIE:

PWST we Wrocławiu

 

NAJWAŻNIEJSZE ROLE:

Charms w „Tangu OBERIU 1928”
(reż. Ł. Czuj, Teatr Rozrywki w Chorzowie)

Edyp w „Królu Edypie” Sofoklesa
(reż. G. Kempinsky, Teatr Śląski)

Jakobi w „Jakobim i Leidentalu” H. Levina
(reż. J. Zdrada, Teatr Śląski)

Lucjan w „Piątej stronie świata” K. Kutza
(reż. R. Talarczyk, Teatr Śląski)

Zygmunt I Stary w „Stańczyk. Musical” 
(reż. E. Marciniak, Teatr Rozrywki w Chorzowie)
ŚLĄSK TO DLA MNIE…

Śląsk mnie żywi i wciąga.

 


 

O MNIE

Aktor o charakterystycznym, pełnym wewnętrznej siły głosie. Był członkiem jednego z najlepszych chórów Europy „Resonans Con Tutti” pod kierownictwem prof. Norberta Kroczka. Ma za sobą wiele charakterystycznych ról musicalowych, m.in. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, jak np. cwany i charyzmatyczny Korowiow w „Balu u Wolanda”, żądny władzy i pieniędzy tytułowy władca we „Franku V”, młody i niepokorny reżyser Mark w kultowym musicalu „Rent”, niezrównoważony fryzjer w „Przygodzie fryzjera damskiego” czy w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie wcielił się w pewnego siebie cynika prof. Higginsa w „My Fair Lady”. Współpracuje ze wszystkimi scenami województwa śląskiego. W Teatrze Śląskim kreuje niejednoznaczne postacie o złożonej psychologii, jak np. 40-latek, któremu wydaje się, że nagle odkrył sens życia (H. Levin „Jakobi i Leidental”), toczony perwersyjnym pożądaniem żongler (T. Bernhard „Siła przyzwyczajenia”), introwertyczny pacjent szpitala psychiatrycznego (K. Kesey „Lot nad kukułczym gniazdem”) czy charyzmatyczny dziennikarz z podzielonej Irlandii Północnej (St. Wyspiański „Wesele”). Zagrał również postacie takie, jak np.: Romeo (W. Shakespeare „Romeo i Julia”), Wacław (A. Fredro „Zemsta”), Bohater (W. Gombrowicz „Ferdydurke”), Edyp (Sofokles „Król Edyp”) czy Makbet (W. Shakespeare „Makbet”).

 

Wybrane nagrody:

  • Nagroda im. Leny Starke za rolę Romea w „Romeo i Julii" w Teatrze Śląskim w Katowicach (2001)
  • Nagroda im. Leny Starke za rolę Józia w „Ferdydurke" wg Gombrowicza w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (2003)
  • Złota Maska za rolę tytułową w przedstawieniu „Król Edyp" Sofoklesa w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (2006)
  • Złota Maska w kategorii aktorstwo - rola męska - nagroda za rolę Itamana Jakobiego w spektaklu „Jakobi i Leidenthal" w Teatrze Śląskim oraz za rolę Milo Tindle w spektaklu „Pojedynek" w Teatrze Korez w Katowicach (2012)