Logo

KRYSTYNA SZARANIEC
 

WYKSZTAŁCENIE:

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Katowicach (kierunek historia)

Studia specjalistyczne ukończone licencją Zarządca Nieruchomości
DORADCA DYREKTORA DS. RADY MECENASÓW


 

ŚLĄSK TO DLA MNIE…

Śląsk jest moją małą ojczyzną. Tu są moje korzenie, tu czuję się najlepiej. Cenię sobie solidność mieszkańców tej ziemi, swoiste poczucie humoru
i pracowitość. 
Śląsk jest dla mnie wyjątkowo ważny. Dążyłam do tego, aby nasz teatr odnalazł inspirację do swojej działalności w tożsamości śląskiej. Dlatego przyczyniłam się do zaistnienia na scenie teatralnej realizacji dwóch sztuk sięgających do śląskich korzeni: „Polterabend” Stanisława Mutza
w reż. Tadeusza Bradeckiego i nagradzanej wielokrotnie „Piątej strony świata” Kazimierza Kutza w reż. Roberta Talarczyka.

 

 

 

O MNIE

Z wykształcenia jest historykiem, była dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 65, a potem X Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. Z Teatrem Śląskim związała się 1 kwietnia 1979 roku, obejmując stanowisko zastępcy dyrektora. W kwietniu 2005 roku została dyrektorem naczelnym Teatru, a po objęciu sceny przez Roberta Talarczyka od września 2013 do grudnia 2014 roku kontynuowała pracę jako jego zastępca. Aktualnie sprawuje funkcję doradcy dyrektora. Podlegały jej wszystkie sprawy organizacyjne, ekonomiczne, produkcyjne, remontowe i administracyjne. Jej kompetencje jako menedżera kultury umożliwiły nie tylko kluczowe prace remontowe katowickich scen, ale także finansowe zaplecze do organizacyjnego i artystycznego funkcjonowania.

Wydała dwie książki: Konstanty Prus 1872-1961. Sylwetka dziennikarza
i historyka (1982), Ks. Stanisław Adamski – cz. 1. W kręgu społecznej działalności (1990), cz. 2 W naczelnej Radzie Ludowej (1991),
cz. 3 W Sejmie i Senacie (1991), dwie publikacje naukowe i szereg artykułów popularnonaukowych z historii Śląska. Jest współautorką przewodnika Katowice (1973, 1977, 1980, 1981).

Wraz z Krystyną Bochenek organizowała coroczne Zjazdy Krystyn polskich
i zagranicznych, integrując kobiety o tym samym imieniu. Zjazdy odbywają się co roku w innym mieście Polski, umożliwiając Krystynom poznanie różnych regionów kraju oraz kontakt z kulturą. Śląską grupę Krystyn od lat angażuje do udziału w życiu Teatru Śląskiego. 

Za swoją działalność została uhonorowana licznymi nagrodami, wyróżnieniami i odznaczeniami m.in.: nagroda Prezydenta Miasta Katowice (2005), Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji (1999) oraz Platynowy Laur „Pro Publico Bono” (2008), Nagroda Narcyza 2006 i Czarnego Diamentu (2007), Arts & Business Awards – Mistrzowskie Zarządzanie Kulturą (2007), Cezary Śląskiego Biznesu – Statuetka Specjalna (2007), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2014).

 

Najważniejsze dokonania zawodowe:

Nadzorowała adaptację budynku Warszawska 2 na potrzeby Sceny Kameralnej (po pożarze Małej Sceny na ul. Wieczorka w 1980 roku teatr nie tylko stracił scenę, ale był także w tym czasie w stanie zapaści technicznej). 

W roku 1988, wraz z dyrektorem Jerzym Zegalskim, podjęła decyzję o zakupie kamienicy przy ul. Teatralnej 4. Poszukiwała inwestora i prowadziła nadzór nad budową nowej kamienicy o charakterze komercyjnym. Otwarcie nowego obiektu miało miejsce w lutym 2000 roku. Od roku 2006 do końca maja 2014 kamienica przynosiła Teatrowi znaczące dochody, które zasiliły budżet instytucji dla realizacji wielu premier.

Prowadziła prace przygotowujące projekty wymiany palnego stropu technicznego deszczu sceny, kurtyny wodnej, unowocześnienia kanału orkiestronu, wymiany drzwi na większą odporność palną, wymiany podłogi widowni na niepalną, wymiany instalacji wod-kan, elektrycznej, CO, wentylacji i klimatyzacji, instalacji windy i dostosowania toalet dla niepełnosprawnych, wymiany wszystkich okien i drzwi, remontu cieknących dachów. Działania te związane były z wydanym w 1995 roku przez straż pożarną nakazem przeprowadzenia remontu lub zamknięcia Dużej Sceny. Remont kosztował 15 mln zł, a teatr zaczynał z budżetem 400 tys. zł. Wtedy po raz pierwszy zorganizowana została zbiórka uliczna i aukcja obrazów. Rozpoczęła także poszukiwanie pomocy wśród firm, które miały środki finansowe (banki, elektrownie, znaczące firmy handlowe). 

Dla realizacji generalnego remontu we współpracy ze środowiskiem biznesowym w 1995 r., wspólnie z Haliną Dudą-Śliwoń, Henrykiem Beberokiem, Tadeuszem Łapińskim i Bogdanem Toszą założyła Radę Gospodarczą, która w 2006 r. przyjęła nazwę Rada Mecenasów, a w 2014 r. obchodziła jubileusz 18-lecia. W ciągu pierwszych 10 lat Rada Gospodarcza wsparła Teatr kwotą 7 mln zł. 

Nadzorowała przeprowadzenie w 2005 roku kolejnego remontu Sceny Kameralnej, obejmującego przestrzeń sceny i widowni oraz zdobyła środki na zakup magazynu dekoracji przy ul. Ludwika w Katowicach. W 2012 roku miała miejsce budowa dodatkowego magazynu teatralnego.

Zorganizowała całoroczne obchody 100-lecia Teatru w Katowicach (2007 r.). W ramach cyklu „Jubileuszowe Powroty” publiczność spotkała się
z wielkimi twórcami, którzy wcześniej pracowali w Teatrze Śląskim: Gustawem Holoubkiem, Ignacym Gogolewskim, Józefem Parą, Józefem Szajną, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Kolbergerem. Odbyło się także spotkanie
z synową i wnuczką Stanisława Wyspiańskiego. Do dziś tradycja uroczystego
i corocznego obchodzenia urodzin teatru jest kontynuowana.

W latach 2008-2010 przygotowała i nadzorowała remont warsztatów teatralnych przy ul. Teatralnej 2a (ekspertyzy, zmiana programu użytkowego, wyprowadzka warsztatów do budynku po magazynie dekoracji). W 2010 roku dzięki przyznanym środkom unijnym rozpoczęto remont, który trwał dwa lata. 24 marca 2012 roku, z udziałem wyjątkowego gościa, Sławomira Mrożka, odbyło się otwarcie budynku Sceny w Malarni po remoncie, ze zmianą funkcji na scenę teatralną (trzecia scena Teatru Śląskiego).

Przeprowadziła i nadzorowała wraz Głównym Inżynierem Teatru, Edwardem Wrześniem, remont recepcji, wejścia oraz foyer Sceny Kameralnej, kawiarni
i toalet. 

Zainicjowała współpracę między teatrami oraz działania promocyjne na rzecz sceny w Katowicach (wielokrotne wymiany teatralne z następującymi scenami: z Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Teatrem Polskim w Poznaniu i Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie).

Uruchomiła projekt unijny „Teatr Śląski w Twoim domu” we współpracy z TVP Katowice (10 spektakli z repertuaru Teatru Śląskiego zostało przeniesionych
i wyemitowanych w TVP Katowice, a trzy z nich także w TVP Kultura).

Stworzyła przestrzenie do eksponowania osób związanych z katowicką sceną (Galeria Aktorów, Galeria Dyrektorów, Galeria Mecenasów). Wspierała działalność Galerii Foyer Dużej Sceny, promującej środowisko plastyczne województwa śląskiego i całej Polski.