TEATR KONESERA: Kupiec wenecki

autorWilliam Shakespeare

Teatr Konesera w Teatrze Śląskim Duża Scena 2h 25 min. 1 przerwa Data premiery 16/02/2019

Po lewej stronie sceny klęczy osoba z uniesionymi ku górze rękami, nad sceną zawieszony jest duży ekran, na którym wyświetlona jest twarz kobiety, poniżej ekranu znajdują się trzy metalowe kontenery, na każdym z nich jest inny napis

Nagradzany spektakl (prezentowany m.in. podczas 40. edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych oraz na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych 2020 r.) „Kupca weneckiego” w reżyserii Szymona Kaczmarka kolejną propozycją dla widzów cyklu Teatr Konesera w Teatrze Śląskim. Spektakl otrzymał prestiżową nagrodę Złotego Yoricka 2019 Festiwalu Szekspirowskiego jako najlepsza polska inscenizacja szekspirowska sezonu 2018/2019 oraz został uznany za Przedstawienie Roku 2019 przez Kapitułę Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego.

Shakespeare w zderzeniu ze współczesnością zawsze ujawnia nieznane pokłady aktualności. Nie pyta czy gramy role. To jest oczywiste. Narodowość, religia, status społeczny, płeć – to tylko sposoby radzenia sobie z rzeczywistością, wymyślone reguły. Pytanie czy powinniśmy ich przestrzegać? Czy da się w pełni z nich zrezygnować? Skoro i tak gramy role, to lepiej jest, jak Antoniow pierwszej scenie, zdecydować się na tę tragiczną, czy mimo wszystko, jak w klasycznej komedii, walczyć o happy end?

Porcja, wypełniając wolę zmarłego ojca, godzi się na dziwaczny eksperyment, w którym stawką jest ona sama. Bassanio, pozbawiony dopływu gotówki, jest w stanie posunąć się naprawdę daleko, ale czy tylko o pieniądze w tej grze chodzi? Antonio – bogaty kupiec, jest w stanie zaryzykować własne ciało, bo zdaje sobie sprawę, że bez miłości wszystko co ma, jest tylko chwilowym błyskiem przemijającej jak młodość przyjemności. Skrzywdzony przez prześladowanie ze względu na swoją narodowość i religię Żyd Schylock decyduje się na radykalny krok, aby wywalczyć sobie prawo do szacunku. Wszystkim chodzi o coś więcej. Wszyscy chcą czegoś bardziej realnego, namacalnego.

Zapraszamy na wieczór z kreacjami aktorskimi - Monika Janik otrzymała za rolę Porcji w „Kupcu weneckim” Specjalną Nagrodę Aktorską podczas 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych zaś Igor Chmielnik otrzymał za rolę Shylocka II Nagrodę Aktorską podczas kaliskiego festiwalu.

Produkcja: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku

TEATR KONESERA W TEATRZE ŚLĄSKIM to przegląd przedstawień mistrzowskich pod Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Logo z kolorowymi paskami z napisem Śląskie

Realizatorzy

autor
William Shakespeare
autor przekładu poetyckiego
Stanisław Barańczak
reżyseria
Szymon Kaczmarek
scenografia
Kaja Migdałek
opracowanie muzyczne
Żelisław Żelisławski

Obsada

Igor Chmielnik
Monika Janik
Adam Jędrosz, Adrian Wajda (gościnnie)
Anna Kończal (gościnnie), Monika Bubniak
Krzysztof Kluzik
Wojciech Marcinkowski
Kacper Sasin (gościnnie), Konrad Wosik (gościnnie)
Sławomir Głazek (nagranie video)

Repertuar

Przeczytaj

  • BYK na PRZYSTANKU ŚLĄSK

    Zdjęcie dla artykułu BYK na PRZYSTANKU ŚLĄSK z spektaklu BYK na PRZYSTANKU ŚLĄSK , autor zdjęcia Przemysław Jendroska

    Artykuł

    Dzisiaj na PRZYSTANKU ŚLĄSK gramy „Byka” Szczepana Twardocha, czyli monodram w wykonaniu Roberta Talarczyka, do bólu szczerze rozliczający śląskie dziedzictwo,

    Czytaj o: BYK na PRZYSTANKU ŚLĄSK