Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie
Spektakl gościnny Duża Scena 3h 15 min. z przerwą
Bilety
Bilety normalne od 60 zł do 120 zł.
Jedna z najgłośniejszych i najbardziej szokujących zbrodni lat 90. w Polsce. Napad rabunkowy, który zakończył się brutalnym morderstwem. Sprawcy: troje maturzystów. Wyrok: kara dożywotniego więzienia.
Przed rozpoczęciem procesu odbywa się medialny spektakl, w którym dużą rolę odgrywa szwagier ofiary morderstwa. Zatrudnia jasnowidzów, udziela się w telewizji. Opinia publiczna jest rozgorączkowana faktem, że w zdarzeniu brała udział dziewczyna – Monika O. Głodne sensacji media przeprowadzają egzekucję publiczną na jej wizerunku. Przez niektóre Monika jest opisywana jako chłodno kalkulująca manipulatorka i prowodyrka napadu, inne porównują ją do zwierzęcia i bestii.
Książka Wojciecha Tochmana, będąca podstawą adaptacji stawia całą sprawę w nowym świetle. Obnaża mechanizmy, które pokazują jak ludzie projektują własne lęki na osobę skazaną, jak rodzi się hejt. Stawia pod znakiem zapytania sens niehumanitarnej kary, jaką jest dożywocie. Trybunał w Strasburgu uznał ten wymiar kary za torturę, ponieważ skazani nie mają perspektywy wyjścia na wolność i poprawy. To także próba zobaczenia w Monice człowieka – młodej osoby, która zbłądziła.
Od czasów starożytnych rolą teatru była refleksja nad sprawiedliwością, badanie paradoksów prawa, kwestie winy oraz kary. W Polsce, w październiku, zostały zaostrzone najcięższe kary więzienia. W ten sposób praktycznie odbiera się skazanym możliwość powrotu do społeczeństwa.
Razem z zespołem STUDIO, reżyserka i dyrektorka artystyczna Natalia Korczakowska stworzyła spektakl na podstawie opowieści dokumentalnej Wojciecha Tochmana, który podważa nasze stereotypowe myślenie o osobach znienawidzonych i wyłączonych ze społeczeństwa. Opowieść o skazanej na dożywocie w latach 90. Monice O. to studium podstawowych wartości społecznych: wolnej woli, osobistej wolności oraz roli mediów, które podążają za emocjami tłumu i mają narzędzia do przeprowadzania symbolicznej egzekucji.
„Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie” to multimedialne widowisko wykorzystujące różnorodne formy (video art, koncert na żywo, choreografia) i opowiadające historię z wielu perspektyw, przez wielu narratorów. Również widzowie spektaklu mogą oglądać go na różne sposoby, dzięki dostępnym miejscom na scenie.
Spektakl gościnny Teatru Studio z Warszawy.
Realizatorzy
- autor książki
- Wojciech Tochman
- reżyseria
- Natalia Korczakowska
- adaptacja tekstu
- Natalia Korczakowska, Marcin Cecko
- dramaturg
- Marcin Cecko
- scenografia i kostiumy
- Marek Adamski
- asystent kostiumografa
- Marcin Żak
- multimedia
- Marek Kozakiewicz
- operatorzy kamer
- Gloria Grünig, Janusz Szymański
- animacje
- Marcin Kosakowski
- muzyka
- The Blu Mantic & L.Ø.V. Music Group
- reżyseria świateł
- Bartosz Nalazek
- choreografia
- Ramona Nagabczyńska, Karolina Kraczkowska
- asystent reżysera
- Marcel Osowicki
- kierowniczka produkcji
- Monika Balińska
- asystentka produkcji
- Buzia Gręda
- inspicjentka
- Zuzanna Prusińska
- wykonawca scenografii
- Piotr Szczygielski
Obsada
- Halina Rasiakówna (nagranie)
- Daniel Dobosz
- Wiktoria Kruszczyńska
- The Blu Mantic
- Dominika Ostałowska
- Maja Pankiewicz
- Bartosz Porczyk
- Sonia Roszczuk
- Rob Wasiewicz
- Ewelina Żak
Repertuar
-
-
Godej do mie
Premiera
-
KSIĄŻKA NA SCENĘ! Amerykańskie sny
-
Wojna i pokój
Premiera
według Lwa Tołstoja i Tukidydesa
-
NOWE KSIĄŻKI: "Kairos" Macieja Siembiedy
-
Nikaj
Zbigniew Rokita
Przeczytaj
-
Zapraszamy na Sylwestra w Śląskim!
Artykuł
Sylwester w Śląskim! Przed nami niezwykła noc: najlepsze spektakle Teatru Śląskiego, szampańska zabawa, wspólny toast i pyszny poczęstunek. Oferujemy wszystko
Czytaj o: Zapraszamy na Sylwestra w Śląskim! -
Noc Teatrów GZM za nami!
Artykuł
14 września odbyła się 14. Noc Teatrów GZM. Oprowadzania, warsztaty aktorskie i plastyczne, spektakl „Korfanty. Rebelia!”, historyczny stand-up – z
Czytaj o: Noc Teatrów GZM za nami!