BLACK

reżyseriaKrzysztof Garbaczewski

Online 40 min. Data premiery 24/09/2020

Na różowym tle kłęby dymu i dwie kobiety

Martin jest bezrobotny, nie może znaleźć pracy. Snuje się pomiędzy opuszczonymi budynkami. Wraca do domu, który wkrótce będzie musiał sprzedać. Pada deszcz. Kamera podąża za kroplą w chmury, w górne partie atmosfery, żeby spaść z kolejną kroplą gdzieś w przyszłości w oceanie, który zaleje miasta naszej cywilizacji. Sen Martina jest biletem wstępu do tego niezwykłego podwodnego świata. Ty też jesteś bezrobotny? Straciłeś pracę?

BLACK to dziennik depresji inspirowany powieścią „Germinal” Émila Zoli. Ludzkość w futurystycznym pędzie, zainspirowana hasłem miasto_masa_maszyna, osiągnęła klif Seneki, energetyczny koniec, którego symbolami są węgiel, zamknięta fabryka, cmentarz trudu pokoleń, pracy i potu wylewanego w imię zysku oraz zniszczenia planety.

Niezwykły eksperyment Teatru Śląskiego i Krzysztofa Garbaczewskiego wraz z zespołem Dream Adoption Society. Zaprosimy was do specjalnie zaprojektowanej, wygenerowanej komputerowo wirtualnej przestrzeni, gdzie spotkacie się m.in. z aktorami, reżyserem czy kompozytorem. Każda z osób biorących udział w eksperymencie otrzyma „cyfrowe ciało” w formie awatara, dzięki czemu będzie mogła się poruszać, gestykulować oraz dotykać i przesuwać trójwymiarowe obiekty.

Finalny efekt był dostępny podczas streamingu na żywo, również w formie uczestnictwa dla osób dysponujących narzędziami VR, a obecnie jest do obejrzenia w formie nagrania.

Czym jest Teatr VR na żywo?

W specjalnie zaprojektowanej, wygenerowanej komputerowo, wirtualnej przestrzeni spotykają się aktorzy, reżyser, kompozytor, autor zdjęć filmowych i inne osoby będące częścią ekipy. Każda posiada „cyfrowe ciało” w formie awatara, dzięki czemu może poruszać się, gestykulować oraz dotykać i przesuwać trójwymiarowe obiekty. Dzięki cyberpróbom zespół przygotowuje spektakle, które finalnie transmitowane są na żywo w sieci.

Jak można obejrzeć spektakl?

Operator kamery rejestruje spektakl, będąc również w wirtualnej rzeczywistości. Obraz z jego kamery transmitowany jest na żywo. Informacje, gdzie i kiedy możliwe jest podłączenie się do streamingu, dostępne będą w dniu spektaklu na facebookowym profilu Dream Adoption Society oraz Teatru Śląskiego, a także w aktualnościach na naszej stronie internetowej.

Jak można obejrzeć spektakl w VR?

Należy mieć zainstalowaną aplikację Steam i program VR Chat. Po założeniu konta na stronie https://www.vrchat.com/ prosimy dodać do znajomych użytkownika Locussolus. Dziesięć minut przed spektaklem prosimy o obecność w VR Chacie, wejście do menu, kliknięcie w zakładkę Social, a potem zdjęcie profilowe użytkownika Locussolus. Wtedy należy wybrać "Request invite" i w ciągu kilku minut zostaną państwo zaproszeni do świata spektaklu.

Internetowy projekt stworzony przez Krzysztofa Garbaczewskiego dla Teatru Śląskiego został przez reżysera nazwany medytacją w wirtualnej rzeczywistości. Całość jest inspirowana powieścią „Germinal” É. Zoli i stanowi artystyczny prolog do premiery scenicznej, która w 2021 roku zostanie pokazana na katowickiej scenie. Garbaczewski wykorzystuje w swojej pracy VR/AR/AI i inne nowe technologie (virtual/augmented reality, artificial inteligence), tworząc eksperymenty z grą na żywo w wirtualnej rzeczywistości. W zaprojektowanej i wygenerowanej komputerowo wirtualnej przestrzeni spotykają się na cyberpróbach aktorzy, reżyser i inni twórcy, których efekt pracy na żywo mogą w finale oglądać użytkownicy w sieci.

Link do pokoju VR

Link do nagrania [z napisami dla niesłyszących i transkrypcją]

Realizatorzy

Dream Adoption Society
Fletcher, Garbaczewski, Jendroska, Jordan, Koza, Kozakiewicz, Mechowicki, Motyka, Orbit, Piotrowski, Stępień, Szostak, Zaskórski
collab Close Collective
Koszulińska, Korsak

Patroni i mecenasi

Repertuar

Przeczytaj

 • Przypominamy zasady obowiązujące w Teatrze

  Grafika czerwonego symbolu wirusa covid

  Artykuł

  Drodzy Państwo, W związku z obecna sytuacją pandemiczną, przypominamy zasady panujące w Teatrze Śląskim. Z uwagi na wspólne bezpieczeństwo, prosimy

  Czytaj o: Przypominamy zasady obowiązujące w Teatrze
 • Żegnamy Tadeusza Bradeckiego

  Tadeusz Bradecki podczas próby

  Artykuł

  Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Bradeckiego, który w naszym teatrze od 2007 do 2013 r.

  Czytaj o: Żegnamy Tadeusza Bradeckiego