NOWE KSIĄŻKI: „Miasteczko Panna Maria” Ewy Winnickiej

Scena Kameralna

Plakat cyklu spotkań Nowe książki: z lewej strony okładka książki, na której widoczne jest stare czarno-białe zdjęcie, z prawej biały napis Nowe książki, poniżej "Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie" Ewy Winnickiej, tło w kolorze szarym przedstawiające twarz kobiety - fragment zdjęcie z okładki książki

Serdecznie zapraszamy na śląską premierę książki „Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie” Ewy Winnickiej, którą organizujemy w ramach cyklu NOWE KSIĄŻKI. Spotkanie z autorką odbędzie się 27 maja o godz. 18:00 na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego.

Ewa Winnicka „Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie”

W poniedziałek 3 grudnia 1854 roku do portu w Galveston w Zatoce Meksykańskiej w stanie Teksas przypłynęły dwa statki pasażerskie. Transportowały czterystu osiemdziesięcioro dwoje pasażerów, w tym grupę chłopów ze wsi Płużnica Wielka na Śląsku. Przybyli na zaproszenie księdza Leopolda Moczygemby, który obiecał im, że znajdą tu raj na ziemi. Po zejściu z pokładu wyruszyli na podbój Dzikiego Zachodu, włączając się w tok amerykańskiej historii. Założyli osady Panna Maria, Cestohowa i Kosciusko, bywali kowbojami, bandytami, ranczerami, żołnierzami i milionerami. Powoli z Polaków w Teksasie zmienili się w Teksańczyków z Polski lub Teksańczyków ze Śląska, bo kwestia, co jest prawdziwą ojczyzną ich przodków, pozostaje dla wielu nierozstrzygnięta.

Ewa Winnicka opowiada niezwykłe losy śląskich osadników, wpisując je w dzieje Teksasu, największego amerykańskiego stanu, który – jak przekonują jego mieszkańcy – jest najlepszy we wszystkim, począwszy od liczby uniwersytetów, po stan publicznych toalet. Tu decyduje się przyszłość Ameryki, tu hoduje się najwięcej bydła, stąd pochodzą najsłynniejsi kowboje i tu znajdują się największe złoża ropy w całych Stanach. Tu mieszkają też najwięksi patrioci. W sercach niektórych z nich jest miejsce dla starego kraju, domu prapradziadów. I to o nich jest ta historia.

Repertuar

Przeczytaj