Napój miłosny

Gaetano Donizetti

Spektakl gościnny Opera Śląska Muzyczny Duża Scena 2 h 30 min. 1 przerwa Data premiery 14/12/2019

Grupa ludzi, na środku mężczyzna w długim płaszczu z wahadłem do hipnozy.

Historia miłości Adiny i Nemorino – w wersji reżyserskiej Karoliny Sofulak toczy się w hotelu i… nie jest to przypadek. Reżyserka, przyznała iż inspirowała się kinem Wesa Andersona, a szczególnie filmem „Grand Budapest Hotel”. Adina jest szefową placówki, a zakochany Nemorino to skromny boy hotelowy. Chcąc zdobyć jej serce , Nemorino daje się zwieść obietnicom Doktora Dulcamary, który sprzedaje mu tajemniczy eliksir. Aby jednak wzbudzić uczucie, musi nie tylko zdobyć względy Adiny, ale także pokonać rywala, którym jest Belcore. Czy pomoże mu w towar zakupiony u Dulcamary? Wartka akcja, pełna komicznych sytuacji, zaprezentowana jest w przepięknej oprawie bel canto.
***** ***** ***** *****
Libretto: Felice Romani
Akt I. Młody, ubogi Nemorino zakochany jest w pięk¬nej Adinie, właścicielce ziemskiej, która jednak nie traktuje poważnie jego zalotów. Adina czyta swoim pracownikom legendę o Tristanie i Izoldzie, których połączył osławiony napój miłosny. Jaka szkoda - stwierdza żartobliwie - że dziś już nikt nie jest w stanie dostarczyć takiego czarodziejskiego na¬poju.
Przy dźwiękach kapeli pojawia się oddział wojska pod dowództwem sierżanta Belcore. Śmiały i bezceremonialny wojak poczyna zalecać się do Adiny, proponując jej nawet małżeń¬stwo. Dziewczyna nie daje mu wprawdzie wyraźnej odpowiedzi, lecz traktuje przystojnego sierżanta nadzwyczaj przychylnie, co doprowadza Nemorina do rozpaczy.
W tym samym czasie pojawia się w społeczności wędrowny znachor, Dulcamara. Zrozpaczony Nemorino prosi go o napój miłosny, za pomocą którego pozyskałby wzajemność Adiny. Sprytny szarlatan w lot chwyta sposobność łatwego zarobku i za wysoką cenę sprzedaje łatwowiernemu młodzieńcowi jako niezawodny "eliksir miłości" butelkę zwykłego mocnego wina. Nemorino wypija duszkiem zawartość flaszki, po czym wpada w świetny humor, widzi cały świat w różowych kolorach i pra¬wie nie zwraca uwagi na Adinę. Młoda dziewczyna, której w gruncie rzeczy Nemorino nie był obojętny, podejrzewa teraz, że młodzieniec przestał ją kochać i chcąc mu zrobić na złość - przyjmuje matrymonialne propozycje sierżanta Belcore, zapo¬wiadając rychły termin ślubu.
Akt II. Sierżant Belcore otrzymał polecenie natychmiasto¬wego wymarszu, wobec czego jego ślub z Adiną musi się odbyć jeszcze tego samego dnia. Dulcamara radzi zrozpa¬czonemu Nemorinowi... wypić jeszcze jedną butelkę cudownego napoju. Nemorino jednak nie ma już pieniędzy na kupno ko¬sztownego specyfiku, udaje się więc do sierżanta Belcore, zgła¬szając chęć zaciągnięcia się do jego oddziału. Belcore nie do¬myśla się przyczyny decyzji Nemorina - przyjmuje chętnie rekruta i wypłaca mu zaliczkę na żołd w wysokości 20 skudów.
Tymczasem Gianetta, przyjaciółka Adiny, dzieli się wszem i wobec z wieścią, iż bogaty wuj Ne-morina umarł, zapisawszy młodzieńcowi w testamencie cały swój majątek. Nemorino staje się teraz pożądanym kandydatem na męża, toteż wszystkie dziewczęta okazują mu swe względy. Naiwny chłopak, nie wiedząc jeszcze o swym nagłym bogactwie, przypisuje owo niespodziewane powodzenie cudownym właści¬wościom miłosnego napoju, nie przestaje jednak ani przez chwi¬lę myśleć o ukochanej Adinie. Zaloty dziewcząt drażnią Adinę i budzą zazdrość w jej sercu. A gdy dowiaduje się, że młodzieniec z miłości dla niej zaciągnął się do wojska, wzruszona, nie ukrywa już dłużej swego uczucia i zrywa zaręczyny z Belcorem. Na całej historii doskonale wychodzi Dulcamara, wszyscy bowiem chcą teraz jego pomocy, wierząc w potęgę "miłosnego napoju".
Opis: Historia miłości Adiny i Nemorina, bohaterów opery Donizettiego tym razem rozgrywa się w hotelu i… nie jest to przypadek. Reżyserka przyznała, iż inspirowała się kinem Wesa Andersona, a szczególnie filmem „Grand Budapest Hotel”. Adina jest szefową placówki, a zakochany Nemorino to skromny boy hotelowy. Chcąc zdobyć jej serce, Nemorino daje się zwieść obietnicom Doktora Dulcamary, który sprzedaje mu tajemniczy eliksir. Aby jednak wzbudzić uczucie, musi nie tylko zdobyć względy Adiny, ale także pokonać rywala, którym jest Belcore. Czy pomoże mu w towar zakupiony u Dulcamary? Wartka akcja, pełna komicznych sytuacji, zaprezentowana jest w przepięknej oprawie bel canto.
Opracowanie libretta: Na podstawie "Przewodnika Operowego" Józefa Kańskiego
"Napój miłosny" jest pierwszym dziełem Donizettiego, które zdo¬było europejską sławę. Spośród współczesnych oper komicznych wyróżnia się wielką subtelnością i nastrojowością (romans Ne¬morina z II aktu stał się jedną z najsłynniejszych arii opero¬wych). Powodzenie "Napoju miłosnego" było błyskawiczne; rów¬nież i Warszawa, nie pozostając w tyle za innymi stolicami, wystawiła dzieło Donizettiego już w 1839 (jeszcze zaś o rok wcześniej poznała je publiczność we Lwowie, dzięki występom wiedeńskiego zespołu na scenie tamtejszego Teatru Miejskiego).
Źródło: Przewodnik Operowy, Józef Kański, PWM 1997

Obsada

Adina
Gabriela Gołaszewska
Nemorino
Adam Sobierajski
Belcore
Kamil Zdebel
Doktor Dulcamara
Adam Woźniak
Gianetta
Marta Huptas
Asystentka Doktora Dulcamary
Michalina Drozdowska, Maja Liszczyk
Windziarz
Karol Pluszczewicz, Karl Picuira de Pimodan

Repertuar

Przeczytaj

 • Sztukowanie - informacje organizacyjne

  Zdjęcie dla artykułu Sztukowanie - informacje organizacyjne z spektaklu Sztukowanie - informacje organizacyjne

  Artykuł

  Drodzy Widzowie, zapraszamy Was na kolejne spotkania z cyklu SZTUKOWANIE! W związku w tym, że cieszą się one ogromną popularnością

  Czytaj o: Sztukowanie - informacje organizacyjne
 • Walentynki w Teatrze Śląskim

  Zdjęcie dla artykułu Walentynki w Teatrze Śląskim z spektaklu Walentynki w Teatrze Śląskim

  Artykuł

  Zbliżają się Walentynki! Niezależnie od tego, czy je obchodzicie, czy też nie – wizyta w teatrze to zawsze świetny pomysł!

  Czytaj o: Walentynki w Teatrze Śląskim