5. Festiwal OPEN THE DOOR: „Sonata”

Kino Światowid

Festiwal OPEN THE DOOR Inne 2 h

Czarne tło z napisem Sonata

Projekcja filmu z audiodeskrypcją oraz napisami dla Głuchych. Przed filmem zapraszamy na spotkanie o kulturze Głuchych (tłumaczone na PJM), prowadzenie Kinga Hołda - Justycka

„Sonata” to oparta na faktach historia Grzegorza Płonki, chłopca, który przez lata borykał się z błędną diagnozą lekarzy. To co początkowo uważano za autyzm, po latach okazało się niepełnosprawnością głębokiego niedosłuchu. Dzięki wsparciu rodziny, chłopiec odkrywa u siebie talent muzyczny i działając wbrew przeciwnościom, spełnia swoje marzenia.

Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie.
Poruszająca, autentyczna historia muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. Pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką drogę do osiągnięcia niemożliwego.
Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera.

Bartosz Blaschke (1974) to polski reżyser, scenarzysta i operator filmowy pochodzący z Gliwic. Ukończył Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Poruszająca „Sonata” to jego pełnometrażowy debiut, wyróżniony Nagrodą Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

SONATA - ENG

Rok Jubileuszowy w Teatrze Śląskim został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę.

Logo województwa śląskiego. Żółty orzeł na niebieskim tle. Honorowy patronat Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba ChełstowskiegoLogo Miasta Katowice. Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Katowice

Patroni i mecenasi

Repertuar

Przeczytaj

 • Sztukowanie - informacje organizacyjne

  Zdjęcie dla artykułu Sztukowanie - informacje organizacyjne z spektaklu Sztukowanie - informacje organizacyjne

  Artykuł

  Drodzy Widzowie, zapraszamy Was na kolejne spotkania z cyklu SZTUKOWANIE! W związku w tym, że cieszą się one ogromną popularnością

  Czytaj o: Sztukowanie - informacje organizacyjne
 • Walentynki w Teatrze Śląskim

  Zdjęcie dla artykułu Walentynki w Teatrze Śląskim z spektaklu Walentynki w Teatrze Śląskim

  Artykuł

  Zbliżają się Walentynki! Niezależnie od tego, czy je obchodzicie, czy też nie – wizyta w teatrze to zawsze świetny pomysł!

  Czytaj o: Walentynki w Teatrze Śląskim