5. Festiwal OPEN THE DOOR: „Robot” Unia Teatr Niemożliwy (Polska) & David Zuazola (Chile)

Prapremiera Festiwal OPEN THE DOOR Scena Kameralna 1 h 5 min.

Kukiełki w scenografii
Zdjęcie / Katarzyna Cegiełkowska

W bliżej nieokreślonej przyszłości roboty współistnieją z ludźmi. Świat się rozwijał, roboty wykonywały swoje zadania, dopóki nie zaczęły myśleć samodzielnie. Rządzący jednak nie byli zadowoleni z tego i zdecydowali się zamknąć i zniszczyć wszystkie roboty na planecie. I tak roboty prawie wyginęły... Prawie. Pewnego dnia Klara, dziewczyna na wózku inwalidzkim, wyrusza w daleką drogę ze swojego domu i dociera do obozu koncentracyjnego. Spotyka tam robota, prawdopodobnie ostatniego na ziemi. Nawiązuje się między nimi głęboka przyjaźń oparta na milczeniu i zrozumieniu, ale stało się coś strasznego i zostali rozdzieleni.

70 lat później robot budzi się i rozpoczyna poszukiwania Klary. Wyrusza w świat, który się zmienił i w którym panuje nietolerancja dla odmienności.

„Robot” to spektakl wykonany w większości z recyklingu. Jak zwykle u Davida Zuazoli, mechanizmy, scenografia i ciekawi bohaterowie zamieszkują inny, szczególny świat, daleki od konwencjonalizmu, z mocnymi, pełnymi człowieczeństwa historiami.

„Robot” to spektakl szczególny, ponieważ jest koprodukcją chilijsko-polską, która połączyła Davida Zuazolę (Santiago de Chile) i Unię Teatr Niemożliwy (Warszawa). Jest to wspólna artystyczna wizja świata, w którym żyjemy, świata nietolerancyjnego i często niesprawiedliwego.

Po 18 miesiącach pracy w Polsce powstał spektakl pełen szczegółów, z głębokim zmysłem artystycznym, opowiadający historię, która powtarza się od wieków.

Jest to wnikliwy spektakl portretujący rzeczywistość, w której żyjemy. Świat, w którym ludzie stają się ubezwłasnowolnieni przez rządzących.

Spektakl został zrealizowany w grudniu 2020 roku dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wsparciu m.st. Warszawy.

Przedstawienie zdobyło m.in. Grand Prix Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2022.

David Zuazola

Twórca audiowizualny, muzyk, scenograf, dramaturg i lalkarz. Po ukończeniu studiów z zakresu teatru i komunikacji audiowizualnej w Chile David zamieszkał w Barcelonie i rozpoczął pracę w zespole lalkarskim Jordi Bertrand. W 2008 roku przeprowadził się do Madrytu, gdzie zrealizował swój pierwszy solowy spektakl „Dirty Wing”, który był prezentowany na różnych festiwalach w Europie i Ameryce, zdobywając 5 nagród i doskonałe recenzje. Później dołączył do włoskiego zespołu Scarlattine Teatro, gdzie pracował nad różnymi spektaklami. Równocześnie prowadził warsztaty w różnych krajach, takich jak Izrael, Meksyk, Włochy czy Korea Południowa.

W 2017 roku odbyła się premiera jego kolejnego spektaklu „Game of Time”, który został zaprezentowany w ponad 20 krajach, zdobywając 13 nagród. W 2020 roku dołączył do polskiego zespołu Unia Teatr Niemożliwy – wspólnie stworzyli pełen symbolizmu spektakl „Robot”.

Marek b.Chodaczyński

Reżyser teatralny, animator kultury. Od 1996 roku współzałożyciel i prezes Unii Teatr Niemożliwy – teatr lalek dla dorosłych. Pomysłodawca, a od 2006 roku dyrektor generalny corocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” w Warszawie. Od wielu lat przewodniczący Komisji Jury Międzynarodowego Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK” organizowanego przez polski oddział ASSITEJ. Od 21 lat mecenas i organizator „Koncertów na Sangórce” – corocznych koncertów muzyki poważnej na nadnarwiańskich łąkach (Europejska Wieś Bociania – Pentowo). Przez wiele lat członek Zarządu, a przez cztery lata prezydent Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA. Mocno zaangażowany w działalność na rzecz dialogu NGO z samorządem i instytucjami administracji państwowej. Odznaczony brązowym i srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polski, a także „Zasłużony dla Warszawy” i „Za zasługi dla twórczości lalkowej”.

Marek Żurawski

Dyrygent, kompozytor. Jest autorem muzyki do ponad 150 spektakli teatralnych w Polsce, Francji, Hiszpanii, Rosji i na Białorusi. Jest członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika muzycznego „PRESTO”, a także jurorem na międzynarodowych festiwalach teatralnych i muzycznych. Członek POLUNIMA. Od lat pracuje także z młodzieżą, od 1995 roku prowadzi założoną przez siebie Elektroniczną Orkiestrę LABORATORIUM DŹWIĘKU. Od 2006 r. dyrektor organizacyjny Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka Też Człowiek”.

Za swoje zaangażowanie oraz dorobek artystyczny wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007) i odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

ROBOT - ENG

Rok Jubileuszowy w Teatrze Śląskim został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę.

Patroni i mecenasi

Repertuar

Przeczytaj

 • Benefis Romana Michalskiego

  Zdjęcie dla artykułu Benefis Romana Michalskiego z spektaklu Benefis Romana Michalskiego

  Artykuł

  Roman Michalski, nasz wspaniały aktor senior, świętować będzie benefis z okazji 85. urodzin! Zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania, już 10

  Czytaj o: Benefis Romana Michalskiego
 • Sztukowanie - informacje organizacyjne

  Zdjęcie dla artykułu Sztukowanie - informacje organizacyjne z spektaklu Sztukowanie - informacje organizacyjne

  Artykuł

  Drodzy Widzowie, zapraszamy Was na kolejne spotkania z cyklu SZTUKOWANIE! W związku w tym, że cieszą się one ogromną popularnością

  Czytaj o: Sztukowanie - informacje organizacyjne