5. Festiwal OPEN THE DOOR: „Fatherland” Jan Mocek & Jan Mocek (Czechy)

Festiwal OPEN THE DOOR Spektakl gościnny Duża Scena 50 min.

Projekcja sylwetek dwóch mężczyzn
Zdjęcie / Adéla Vosičková

Spektakl Fatherland łączy elementy sztuki performance, dokumentu i filmu. Punktem wyjścia sztuki reż. Jana Mocka jest intymna, wielowątkowa sytuacja: na scenie spotyka swojego ojca, Jana Mocka, człowieka o trzydzieści cztery lata starszego od siebie. Zbieżność imion i silne fizyczne podobieństwo obu mężczyzn stanowią pretekst do eksperymentów z tożsamością, w których teraźniejszość ojca staje się przyszłością syna.

Kim będę w roku 2052? Jak zmieni się moje ciało i moje myśli? W jakim stopniu jesteśmy w stanie odejść od odziedziczonych schematów zachowań i tradycyjnych życiowych scenariuszy? Fatherland jest zaproszeniem do wspólnych rozważań o czasie, naszej relacji z naszym krajem pochodzenia oraz alternatywnych wersjach naszej przyszłości.  

Poza osobistym, dokumentalnym poziomem, na którym, poprzez powtarzające się werbalne wariacje, obydwa wcielenia Jana Mocka ujawniają szczegóły autobiograficzne i swoje mikrohistorie, spektakl funkcjonuje także w wymiarze politycznym. Sztuka zgłębia temat męskości w kontekście rodziny po męskiej linii. Tłem tych rozważań jest dezintegracja, a następnie ponowne odkrycie zarówno zbiorowej jak i indywidualnej tożsamości. Spektakl daje więc swoiste świadectwo współczesnym Czechom, stojącym na rozdrożach przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Spektakl zrealizowany we współpracy z Festiwalem 4+4 Days in Motion, w ramach Programu Archa.lab Art Residency.

Dostępność:

  • spektakl z audiodeskrypcją

FATHERLAND - ENG

Projekt był również dofinansowany przez władze miejskie miasta Pragi, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, IN SITU, Państwowy Fundusz Kulturalny Republiki Czeskiej oraz Fundację Život Umělce.

Rok Jubileuszowy w Teatrze Śląskim został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę.

Logo województwa śląskiego. Żółty orzeł na niebieskim tle. Honorowy patronat Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba ChełstowskiegoLogo Miasta Katowice. Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Katowice

Realizatorzy

reżyseria
Jan Mocek
dźwięk
Matouš Hekela
światło
David Prokopič, Ondřej Kyncl

Obsada

Jan Mocek
Jan Mocek

Patroni i mecenasi

Repertuar

Przeczytaj

  • BYK na PRZYSTANKU ŚLĄSK

    Zdjęcie dla artykułu BYK na PRZYSTANKU ŚLĄSK z spektaklu BYK na PRZYSTANKU ŚLĄSK , autor zdjęcia Przemysław Jendroska

    Artykuł

    Dzisiaj na PRZYSTANKU ŚLĄSK gramy „Byka” Szczepana Twardocha, czyli monodram w wykonaniu Roberta Talarczyka, do bólu szczerze rozliczający śląskie dziedzictwo,

    Czytaj o: BYK na PRZYSTANKU ŚLĄSK