METROPOLIS SILESIUM na 100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

Artykuł

Świętujemy 100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Pierwszy dzień obchodów za nami - na Rynku odbyło się widowisko teatralno-muzyczne 𝗠𝗘𝗧𝗥𝗢𝗣𝗢𝗟𝗜𝗦 𝗦𝗜𝗟𝗘𝗦𝗜𝗨𝗠 w reż. Roberta Talarczyka.
Na spotkaniu poprzedzającym widowisko reżyser podkreślał, że "dla nas najważniejsza jest przyszłość, choć patrzymy z nostalgią na to, co się wydarzyło. Chcemy zastanowić się, jak patrzeć na Śląsk z perspektywy przyszłości, bo najistotniejsze jest to, jak on będzie wyglądał za sto lat. Na przeszłości siebie budujemy, ale chodzi nam o przyszłość" (Wyborcza.pl Katowice - link do artykułu w komentarzu).
W koncercie wykorzystano inspiracje spektaklami Teatru Śląskiego - m.in. PIĄTA STRONA ŚWIATA, WUJEK 81. CZARNA BALLADA, DRACH, HIMALAJE, POKORA, SKAZANY NA BLUESA czy CZARNY OGRÓD, a także spektaklem CHOLONEK, który od wielu lat obecny jest na scenie Teatr Korez.
Zdaniem R. Talarczyka "wszystkie te tytuły bezpośrednio lub pośrednio dotykają takich problemów jak tożsamość Ślązaka, jego mocowanie się z historią, która używała sobie na tym skrawku ziemi, pytają o istotę śląskości, jej dobre i złe strony. - Te spektakle wciąż są grane i ciągle rezonują, są nam potrzebne. Nam, "Indianerom", ludziom stąd".
Realizatorzy widowiska METROPOLIS SILESIUM:
REŻYSERIA: Robert Talarczyk
SCENARIUSZ: Robert Talarczyk, Mateusz Znaniecki
MUZYKA: Miłosz Borycki

Przeczytaj

 • Benefis Romana Michalskiego

  Zdjęcie dla artykułu Benefis Romana Michalskiego

  Artykuł

  Roman Michalski, nasz wspaniały aktor senior, świętować będzie benefis z okazji 85. urodzin! Zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania, już 10

  Czytaj o: Benefis Romana Michalskiego
 • Sztukowanie - informacje organizacyjne

  Zdjęcie dla artykułu Sztukowanie - informacje organizacyjne

  Artykuł

  Drodzy Widzowie, zapraszamy Was na kolejne spotkania z cyklu SZTUKOWANIE! W związku w tym, że cieszą się one ogromną popularnością

  Czytaj o: Sztukowanie - informacje organizacyjne
 • Walentynki w Teatrze Śląskim

  Zdjęcie dla artykułu Walentynki w Teatrze Śląskim

  Artykuł

  Zbliżają się Walentynki! Niezależnie od tego, czy je obchodzicie, czy też nie – wizyta w teatrze to zawsze świetny pomysł!

  Czytaj o: Walentynki w Teatrze Śląskim
 • Gramy z WOŚP! Licytacje wystartowały!

  Zdjęcie dla artykułu Gramy z WOŚP! Licytacje wystartowały!

  Artykuł

  Drodzy Widzowie,31. Finał WOŚP zbliża się wielkimi krokami. Już 29 stycznia Wielką Orkiestrą Świątecznej pomocy zagra pod hasłem: "Chcemy wygrać

  Czytaj o: Gramy z WOŚP! Licytacje wystartowały!