Premiera ŚNIEGU!

Artykuł

Weekend z najnowszą produkcją - spektaklem wg prozy noblisty Pamuka

Zdjęcie dla artykułu Premiera ŚNIEGU!

Weekend z najnowszą produkcją - spektaklem wg prozy noblisty Pamuka

„Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, jest pierwszą polską adaptacją powieści Orhana Pamuka, wydanej w 2002 r. Jednym z koprodeucentów produkcji jest Teatr Śląski a w spektaklu grają Aleksandra Przybył i Artur Święs. Pokazy już odbyły się w Gdańsku i Krakowie, czas na Katowice i Warszawę. Na Dużej Scenie spektakl odbędzie się trzykrotnie - w piątek zaplanowaliśmy premierę, zaś w niedzielę na finał "Śnieg" będzie prezentowany w nowym cyklu Teatr Konesera w Teatrze Śląskim.

Bartosz Szydłowski: „To powieść polityczna i poetycka zarazem. Dystopijne marzenie o lepszym życiu, wyrwaniu się z piekła politycznych i obyczajowych uzależnień. Małe prowincjonalne miasteczko Kars jest zwierciadlanym odbiciem polskiego pejzażu. Potrzeba wolności ściera się w nim z autorytarną wizją świata, fanatyzmem religijnym i zwykłym życiem, które pogrąża się w niespełnieniu, topniejąc jak płatek śniegu na dłoni. Gdzie może przetrwać to, co jest dla nas najważniejsze, to kim jesteśmy, to o czym marzymy? Skoro nie realizujemy się w konkretnym życiu, to może zrealizujemy się w poezji?”.

Na podstawie książki Orhana Pamuka pt. „Śnieg” (tytuł oryginalny: „Kar”) w tłumaczeniu Anny Polat, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie. Copyright © 2002, Iletisim Yayincilik A.S

Przeczytaj