Logo


Interpretacje


CYKL
Interpretacje
KOORDYNACJA

Dagmara Gumkowska
d.gumkowska@teatrslaski.art.pl

 ŚCIEŻKA SZTUKIINTERPRETACJE

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL SZTUKI REŻYSERSKIEJ „INTERPRETACJE”

Augustynowicz, Jarocki, Jarzyna, Warlikowski, Kleczewska, Kempa, Klata, Rychcik, Strzępka – to tylko niektóre z nazwisk reżyserów, których spektakle katowicka publiczność mogła obejrzeć w ponad 15-letniej historii Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE, współorganizowanego przez Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego (głównym organizatorem jest Miasto Katowice i realizujące festiwal Centrum Kultury Katowice).

Stworzona przez Jacka Sieradzkiego formuła zakładała, że młodzi reżyserzy (do 15 lat od teatralnego debiutu) spotykają się co roku w Katowicach, gdzie ich najlepsze spektakle stają ze sobą w szranki, a nagrodą dla zwycięzcy jest Laur Konrada (w nawiązaniu do legendarnego reżysera, Konrada Swinarskiego), przyznawany przez jury złożone z najbardziej uznanych osób świata polskiego teatru. Z czasem do wyróżnień, które mogą otrzymać twórcy, doszły również Nagroda Publiczności, Nagroda Dziennikarzy czy nagroda przyznawana przez Jury Społeczne. Przez kolejne edycje dyrektorami artystycznymi, a więc osobami, które miały największy wpływ na kształt festiwalu, byli Jacek Sieradzki lub Kazimierz Kutz. 

W trakcie kolejnych edycji festiwalu na scenie Teatru Śląskiego pokazywane były najgłośniejsze spektakle najważniejszych twórców teatralnych. To również tutaj na Dużej Scenie co roku odbywa się pokaz zamykający festiwal oraz gala finałowa, podczas której piątka jurorów wręcza mieszki z nagrodą pieniężną wybranym przez siebie reżyserom. Ten, który zdobędzie przynajmniej 3 woreczki, wygrywa INTERPRETACJE. 

W Teatrze Śląskim tradycyjnie mieści się biuro festiwalowe, a oprócz pokazywanych spektakli konkursowych, odbywają się tu także wydarzenia towarzyszące, takie jak spotkania, dyskusje, wystawy, koncerty czy pokazy przedstawień mistrzowskich. 
Po 15 edycjach, a więc po przekroczeniu granicy 15 lat od debiutu, festiwal zmienił swoją formułę. Nową dyrektor artystyczną została Katarzyna Janowska, ogłaszając pierwszą edycję tematyczną festiwalu, którego hasłem na 2014 rok była „Wolność”. Jednym z jurorów, oceniającym zakwalifikowane do XVI konkursu spektakle, był dyrektor Teatru Śląskiego, reżyser i aktor, Robert Talarczyk. Edycja 18., z 2016 roku, została zatytułowana „Przemoc. Stop!”. Polecane Studentom Bestseller Wydarzenie Gościnne
Z ARCHIWUM CYKLU INTERPRETACJE


Wydarzenie
INTERPRETACJE
Podopieczni


Wydarzenie
INTERPRETACJE
Nieznośnie długie objęcia


Wydarzenie
INTERPRETACJE
Kumernis


Wydarzenie
INTERPRETACJE
Punkt zero: Łaskawe
Wydarzenie
INTERPRETACJE
Biała siła, czarna pamięć