Logo

W BLOGACH STARTOWYCHBLOG TEATRALNY


Arrow
XYZ

Podsłuchane na teatralnej "Dubbing street" / komentarze "Pięknych dwudziestoletnich" i "Śmiesznych staruszków" / wieści z "Piątej strony świata" / głosy "Skazanych na bluesa" 
ARCHIWUMOSTATNIE WPISY


Natalia Stryj, data publikacji: 2015.04.23

MAGICZNA CZWARTA SCENA

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, od jakiegoś czasu Teatr Śląski wzbogacił się o jeszcze jedną Scenę, ale jest to scena wyjątkowa, niebanalna i… metaforyczna. Próżno poszukiwać jej siedziby na planie Teatru czy mapie Katowic. Ta Scena jest wszędzie tam gdzie coś się dzieje, gdzie są odbiorcy i jest energia!
Stowarzyszenie Teatr Czwarta Scena, bo o nim mówimy, wyłoniło się za sprawą dwóch młodych i zdolnych ludzi – Michała Piotrowskiego i Miłosza Markiewicza, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć miejsce, gdzie młodzi artyści mogą wyrazić swoją twórczą ekspresję.
Członkowie stowarzyszenia są związani ze Studium Aktorskim przy Teatrze Śląskim.


Zdjęcia - Mariusz Partyka

Jak sami twierdzą, program Czwartej Sceny jest nie tylko tworzony przez młodych ludzi, ale i kierowany głównie do młodego widza (zarówno ciałem, jak i duchem). Aby to udowodnić, zdecydowali się na odważny krok i w Międzynarodowym Dniu Teatru (27 marca 2015 roku) zorganizowali pierwszą próbę czytaną dramatu „Odrapane pokoje” w strefie gastronomicznej (!) Galerii Katowickiej.
Było to jedno z bardziej niespotykanych wydarzeń teatralnych (poza siedzibą teatrów), jakie miałam okazję widzieć. Teatr „zderzył się” z całkiem nieprzygotowanym widzem i między jednym fast foodem a drugim postawił tzw. sztukę wyższą.
Mimo nietypowych warunków aktorzy bardzo dobrze się spisali, bo byli naturalni i prędzej bym powiedziała, że opowiadają sobie różne historie ze swojego życia, niż czytają dramat teatralny (który nieraz kojarzy się z patosem i sztucznością). Widzowie również byli wstanie oderwać się od swoich kanapek i posłuchać zarówno aktorów, jak i muzyki hip-hopowej, która była swoistym przerywnikiem.
Dla tych wszystkich, którzy przegapili to spotkanie lub mają niedosyt, zapraszam na premierę, która jest planowana we wrześniu tego roku, a wyreżyseruje ją Robert Talarczyk.Zanim jednak nastąpi wrzesień, Czwarta Scena objawi się nam 6 maja ze swoją debiutancką premierą „Mężczyzny, który pomylił swoją żonę z kapeluszem”. Tym razem reżyserem będzie znana wszystkim aktorka Teatru Śląskiego – Agnieszka Radzikowska. Twórcy sztuki zapewniają (a może i straszą), że po spektaklu nic już nie będzie tak oczywiste, jak wcześniej.

Kto jednak nie chce czekać nawet do maja, może zobaczyć część obsady Czwartej Sceny w najnowszej i głośnej już produkcji Teatru Śląskiego pt. „Czarny ogród”.To wszystko to jednak dopiero początek ich planów. Nie mają zamiaru zagnieżdżać się na stałe w Malarni. Będą nas „dręczyć i męczyć” gdzie się da, wychodzić nam naprzeciw, zadawać czasem trudne pytania, a w szczególności zachęcać do Teatru. Ale nie tego starego Teatru, gdzie nikt nie chce przychodzić, tylko do nowego, świeżego i pełnego energii Teatru, gdzie Ci młodzi ludzie zrobią jeszcze dużo zamieszania. A ze swojej strony mogę obiecać, że nie dam Wam o nich zapomnieć i będę stale opisywać ich szalone i twórcze przygody. Zachęcam również do odwiedzenia strony Teatru Czwarta Scena, na której znajdziecie więcej szczegółów: www.czwartascena.plSądzę, że najlepszym podsumowaniem będą ich własne słowa:
„Robimy swoje. Tworzymy to, co kochamy. I nic więcej nas nie interesuje”.  Mariusz Partyka, data publikacji: 2015.04.18

KILKA KADRÓW Z "CZARNEGO OGRODU"

W piątek odbyła się premiera "Czarnego ogrodu", w reżyserii Jacka Głomba. Oto kilka scen, które udało mi się uchwycić i zatrzymać w kadrze. Oczywiście zapraszam do teatru.

Więcej zdjęć na: https://mariuszpartyka.wordpress.com/2015/04/17/czarny-ogrod-w-teatrze-slaskim/

 

Bernard Krawczyk

Anna Kadulska, Katarzyna Błaszczyńska, Dariusz Chojnacki

Bernard Krawczyk

Agnieszka Radzikowska, Michał Piotrowski

Agnieszka Radzikowska, Michał Piotrowski

Bartłomiej Błaszczyński

Bernard KrawczykMariusz Partyka, data publikacji: 2015.04.13

ZWIASTUN "CZARNEGO OGRODU"

Dzisiaj w Teatrze Śląskim odbyła się konferencja prasowa przed premierą spektaklu „Czarny ogród” na motywach książki Małgorzaty Szejnert w reżyserii Jacka Głomba. Odegrano  również kilka wybranych scen z przedstawienia. Z tego co obejrzałem na scenie, oraz z wypowiedzi reżysera, wyłania się intrygujący obraz, którego dopełnienie nastąpi już w piątek. Oto krótka relacja fotograficzna z tego wydarzenia.

Katarzyna Gajowniczek, Beata Wójcicka, Katarzyna Błaszczyńska, Anna Wesołowska, Alina Chechelska, Wiesław Kupczak, Zuzanna Godlewska, Zuzanna Kiczka, Bartosz Huras, Miłosz Śmiałkowski

Andrzej Warcaba

Anna Kadulska, Dariusz Chojnacki

Anna Kadulska

Anna Kadulska, Dariusz Chojnacki

Krystyna Szaraniec, Małgorzata Bulanda, Jacek Głomb

Robert Talarczyk. W tle zapowiedź czerwcowej premiery, czyli Śląsk w Teksasie.

Artur Pałyga, dramaturg Teatru Śląskiego, opowiada o westernie, czyli sztuce o Ślązakach w Teksasie.

 Mariusz Partyka, data publikacji: 2015.04.09

KOLOROWY OGRÓD

W przyszłym tygodniu a dokładnie w piątek odbędzie się w Teatrze Śląskim premiera spektaklu "Czarny ogród". Z tej okazji pojechaliśmy jakiś czas temu z Natalią i Sebastianem do Nikiszowca. Oto krótka relacja fotograficzna z tej podróży.