Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.04.24

Reportaż o pracy nad spektaklem „Spójrz na mnie”

Dziś o 21.50 w „Magazynie Ekspresu Reporterów” TVP2

WIĘCEJ

Spektakl „Spójrz na mnie” w reżyserii Adama Ziajskiego poświęcony jest tematowi „niewidzenia”, a trzon aktorski przedstawienia stanowią osoby niewidome. To wyjątkowe pod każdym względem przedsięwzięcie zwróciło uwagę Magazynu Ekspresu Reporterów. Dokumentacja powstawała podczas przygotowań do spektaklu i jest rejestracją doświadczeń oraz przeżyć niewidomych aktorów. Zachęcamy do obejrzenia tego materiału, który dodatkowo rozszerzy perspektywę myślenia o recepcji świata i pracy w teatrze osób pozbawionych zmysłu wzroku. 

Reportaż „Tacy Sami” do zobaczenia dziś o 21.50 w TVP2 w „Magazynie Ekspresu Reporterów”.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.04.24

Za książkę taniej do Teatru!

Wielka Zbiórka Książek w naszym Teatrze

WIĘCEJ

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego dołączył do Wielkiej Zbiórki Książek organizowanej przez Fundację Zaczytani.org. W siedmiu miastach Polski: Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu,Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu, m.in. w najważniejszych instytucjach kultury: teatrach, muzeach, bibliotekach czy księgarniach, zbierane są książki dla pacjentów szpitali z całego kraju. My nie tylko dołączyliśmy do zbiórki książek – karton na książki znajdziecie w holu przy kasach biletowych – ale też nagradzamy naszych widzów za przyłączenie się do akcji. 

Każdy darczyńca, okazując w kasie Teatru przekazywaną książkę, będzie mógł kupić bilet na nasze wybrane tytuły za 20 złotych:

  • „Sztuka”, reż. Tadeusz Bradecki  – gramy 4, 5 i 6 maja
  • „Piąta strona świata”, reż. Robert Talarczyk – gramy 10 i 11 maja

Od 24 kwietnia do 21 maja zbieramy książki dla małych i dużych Pacjentów! (książki w dobrym stanie dla dzieci i młodzieży oraz „czytadła” dla dorosłych). Punkt zbiórki książek znajduje się w holu teatru, naprzeciwko kas.

Akcja została objęta Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Ministra Praw Pacjenta oraz Prezydentów zaczytanych miast. 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.04.24

Reportaże nagrodzone

„Śmierć w komisariacie” i „Mój Niemandsland” z nagrodami VII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek

WIĘCEJ

Wczoraj wieczorem (23 kwietnia) na naszej Dużej Scenie odbyła się gala rozdania nagród VII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Ogłoszono werdykt kapituły – przyznano dwie pierwsze nagrody. Jedną z nich otrzymał Wojciech Bojanowski i jego reportaż „Śmierć w komisariacie” (TVN), a drugą Wojciech Królikowski za film „Mój Niemandsland” (TVP).

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2017 roku. Do głównej kategorii konkursu zakwalifikowano 108 materiałów dziennikarskich: 26 telewizyjnych, 38 prasowych, 31 radiowych, 13 internetowych. Gala rozdania nagród była połączona z koncertem Stanisław Soyka Trio.

fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.04.21

Za nami premiera spektaklu Norberta Rakowskiego

„Wątpliwość” na Scenie Kameralnej

WIĘCEJ

Jeżeli ktoś spodziewał się inscenizacji filmu Johna Patricka Shanleya, to podczas wczorajszej premiery otrzymał znacznie więcej. Spektakl Norberta Rakowskiego ukazuje historię nauczycieli i duchownych z katolickiej szkoły w Bronksie w uniwersalnym kontekście. Od teraz o tym, co łączy nas z bohaterami „Wątpliwości” będzie można się przekonać na Scenie Kameralnej.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach z Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu. W rolach głównych wystąpili Judyta Paradzińska (Siostra Alojza), Michał Rolnicki (Ksiądz Flynn), Karolina Kuklińska (Siostra Jane) i Dorota Chaniecka (Pani Miller). Opracowanie muzyczne stworzył Norbert Rakowski, kostiumy do spektaklu przygotowała Maria Jankowska, w przygotowaniu kostiumów uczestniczyła Agnieszka Zawadzka, wizualizacje stworzył Bartek Wójcicki.

Dziś odbędzie się premiera prasowa spektaklu.

 

 


MNIEJ