Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.01.26

40/250 – wystawa najlepszych plakatów teatralnych w Warszawie

Plakat z Teatru Śląskiego prezentowany na wystawie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

WIĘCEJ

Plakaty ze zbiorów Muzeum Plakatu w Warszawie, ze Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Śląskiego zostaną pokazane na wystawie w przestrzeni ministerstwa. Wśród wybranych 40 prac znajdują się m.in. historyczna praca Stanisława Wyspiańskiego z 1899 roku, plakaty takich twórców polskiej szkoły plakatu jak Henryk Tomaszewski, Waldemar Świeży czy Andrzej Pągowski, po współczesne propozycje Grzegorza Laszuka czy studia Homework. Na wystawie m.in. prezentowany będzie plakat do „Śmierci na gruszy” autorstwa Daniela Mroza  do sztuki realizowanej w Teatrze Śląskim w Katowicach (1970).

Wernisaż zaplanowano na 29 stycznia 2015 r. godz. 11.00. Wystawa w gmachu MKiDN będzie prezentowana do końca grudnia 2015.

 

40/250
Plakaty i premiery. Wystawa z okazji 250. lecia teatru publicznego w Polsce
Opracowanie wystawy: Zenon Butkiewicz, Dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury
Wybór: Rafał Nowakowski Muzeum Plakatu w Wilanowie

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.01.26

W próbach: "Prawie-raj"

Rozpoczynamy kolejną polsko-włoską produkcję

WIĘCEJ

Tym razem premierę produkuje Fondazione Teatro Piemonte Europa, nasz partner z Turynu, a do współpracy został zaproszony Robert Talarczyk. Prapremierę sztuki Ireny Świtalskiej „Prawie-raj” („Quasi-Paradiso”) zaplanowano na 24 lutego na scenie Teatro Astra. Spektakl następnie pokażemy na naszej Scenie w Malarni 6, 7 i 8 marca br. Nad inscenizacją obok reżysera Roberta Talarczyka pracuje scenograf Francesco Fassone. W przedstawieniu grają: Beata Dudek i Davide Capostagno – aktorzy z Turynu oraz Mateusz Znaniecki  i Mikołaj Cieślak (gościnnie), zamiennie z Arturem Święsem. Spektakl będzie grany w dwóch językach.


Nie ma wątpliwości, że Jezus jest Polakiem, ale za Matka Boska jest Włoszką… - to punkt wyjścia do sztuki, która jest przewrotną retrospekcją czasów komunizmu w wersji polskiej i włoskiej. Jak to wygląda z perspektywy pewnej dziewczynki, urodzonej w Polsce, w upalny dzień 1974 roku?  Czy to przypadek, że w ten właśnie dzień polska reprezentacja wygrała z włoską na MŚ w piłce nożnej 2:1 (Włosi, rzecz jasna,  w ogóle nie pamiętają takiej sytuacji…)? Jej transformacja w dorosłość zbiega się w czasie z tą  ustrojową, z upadkiem berlińskigo muru, zmierzchem Wojciecha Jaruzelskiego i jutrzenką „Solidarności” Lecha Wałęsy.  A na każdym etapie jej życia „italianita”, którą została naznaczona przy urodzeniu, w niezwykły sposób wpływa na jej wybory i decyzje.

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.01.16

Dubbing Street i Bóg mordu - spektakle odwołane

22, 23 stycznia oraz 5, 6, 21, 22 lutego

WIĘCEJ

Z powodu choroby aktorki, spektakle „Dubbing Street” 22 i  23 stycznia oraz 21 i 22 lutego oraz „Bóg mordu" 5 i 6 lutego są odwołane.  
Kasa przyjmuje zwroty biletów. 
Za zmiany przepraszamy.

Jednocześnie informujemy, że 5 i 6 lutego pokażemy spektakl „Zagraj to jeszcze raz, Sam".


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.01.15

Urodziny Stanisława

Styczniowy teatralny weekend poświęcony Stanisławowi Wyspiańskiemu – początek ogólnopolskiego tournée spektaklu „Wędrowanie” krakowskiego Teatru STU w Katowicach oraz wystawa na foyer Dużej Sceny

WIĘCEJ

15 stycznia mija 146. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Z tej okazji zaplanowaliśmy w teatrze specjalne wydarzenia: w sobotę i niedzielę zagramy tryptyk „Wędrowanie wg St. Wyspiańskiego: Wesele. Wyzwolenie. Akropolis”. Krzysztof Jasiński, dyrektor krakowskiego Teatru STU, przygotował ten spektakl z okazji 50-lecia istnienia sceny oraz 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Za pomocą jednego widowiskowego spektaklu postanowił rozpocząć wędrówkę przez trzy najważniejsze dzieła Wyspiańskiego. Zaplanowano 100 pokazów w Polsce w 50 miastach – trasa zaczyna się w Katowicach, na jedynej w kraju scenie noszącej imię Wyspiańskiego.

Widzowie, którzy przyjadą do teatru w sobotę i niedzielę na spektakle, na foyer Dużej Sceny mogą także zobaczyć wystawę poświęconą inscenizacjom naszego teatru. W przestrzeni teatru pojawią się m.in. rzeźbione anioły i ptaki autorstwa Antoniego Toborowicza do „Akropolis”, kostiumy do „Wyzwolenia” z końca lat 80., specjalnie stworzona w naszej pracowni krakowska szopka, która była częścią inscenizacji „Wyzwolenia” (2000 r.), kostium Panny Młodej czy współczesne krzesła, które stały się przestrzenią gry do „Wesela” w koncepcji scenograficznej Pawła Wodzińskiego. Wyeksponujemy także wyjątkową pracę: afisz teatralny autorstwa Stanisława Wyspiańskiego do „Wnętrza” Meterlincka, który na co dzień znajduje się w zbiorach teatru, a jest uznany za jedną z najbardziej wyjątkowych prac graficznych Wyspiańskiego wykonanych techniką druku płaskiego (litografia).

Teatr w Katowicach jest jedynym teatrem w Polsce, któremu patronuje Stanisław Wyspiański. Dzieła wybitnego młodopolskiego dramaturga grano w historii sceny ponad 30 razy, inscenizacje przygotowywali m.in. Leopold Pobóg-Kielanowski, Jerzy Zegalski, Ignacy Gogolewski, Anna Polony, Bogdan Tosza czy Rudolf Zioło. W sezonie 2002/2003 na Dużej Scenie Teatru Śląskiego miała miejsce wyjątkowa prapremiera sztuki Macieja Wojtyszki o Stanisławie Wyspiańskim, napisanej na zamówienie teatru: „Chryje z Polską. Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim”. Główną rolę zagrał tam Mariusz Bonaszewski. W stulecie śmierci Stanisława Wyspiańskiego i stulecie teatru w Katowicach, Teatr odwiedziły synowa i wnuczka Stanisława Wyspiańskiego, a wspólne spotkanie zakończyło widowisko „... taki mi się snuje dramat...”

Tryptyk „Wędrowanie wg St. Wyspiańskiego: Wesele. Wyzwolenie. Akropolis”, gościnnie Teatr STU z Krakowa, pokazy na Dużej Scenie (17 stycznia godz. 18.00 oraz 18 stycznia godz. 16.00). Mecenasem pokazów jest firma Tauron Polska Energia.

Wystawa: foyer Dużej Sceny, przygotowanie: Agata Kurzak, Berta Witowska


MNIEJ