Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2016.02.05

Wielka produkcja we włoskim teatrze

Robert Talarczyk zaproszony do grona ośmiu reżyserów, którzy przygotowują teatralny serial o „Trzech Muszkieterach” w Turynie.

WIĘCEJ

Fundacja Teatro Piemonte Europa przygotowuje się do największej produkcji w tym roku i jednocześnie do jednego z najważniejszych we Włoszech wydarzeń kulturalnych o charakterze międzynarodowym. Prawie 50 aktorów zostało zaangażowanych do jednej produkcji, która składa się z ośmiu teatralnych odcinków. Każdą z części, które będą prezentowane od lutego do maja 2016 r., reżyseruje inny twórca. Wśród zaproszonych są tacy reżyserzy jak Gigi Proietti – jeden z najważniejszych włoskich aktorów i reżyserów czy Myriam Tanant z Paryża, reżyserka znana z francuskich scen teatralnych i operowych. W adaptację słynnej opowieści Dumasa zaangażowanych było kilku dramaturgów (Aldo Trionfo, Ghigo De Chiara, Aldo Nicolaj, Ettore Capriolo, Renato Nicolini).

Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Beppe Navello, reżyser i dyrektor artystyczny Teatro Astra w Turynie, który jako pierwszy we Włoszech zaproponował formę serialu na scenie już 20 lat temu. W najnowszej produkcji jeden z odcinków będzie reżyserował Robert Talarczyk, dyrektor naszego teatru. To jego kolejna realizacja we Włoszech, po spektaklach „Rewolucja balonowa” i „Prawie-raj” oraz po prowadzonych w Turynie i Katowicach warsztatach z aktorami.

Trwają intensywne prace nad produkcją, która zdominuje repertuar TPE na kilka kolejnych miesięcy. Na scenie w Turynie wymontowano już tymczasowo całą widownię, by publiczność przez najbliższe miesiące mogła otaczać bohaterów z każdej strony. Widowisko jest inspirowane estetyką filmowo-telewizyjną, dlatego każdy z odcinków będzie przerywany prezentowanymi na żywo reklamami oraz będzie się kończył dramaturgicznie w taki sposób, by jak najwięcej osób chciało zobaczyć, co wydarzy się  w kolejnej części. Aktorzy, w szczególności główni bohaterowie, przygotowują się intensywnie do produkcji, m.in. trenując z instruktorami szermierki. Premiera pierwszego odcinka zaplanowana jest na 18 lutego.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2016.01.30

Wernisaż wystawy rysunków Marka Raczkowskiego

w ramach IX Katowickiego Karnawału Komedii

WIĘCEJ

Kolejna wystawa w Galerii Foyer odbyła się w ramach IX Katowickiego Karnawału Komedii. Tym razem pokazaliśmy rysunki Marka Raczkowskiego, którego satyryczna twórczość znana jest z publikacji m.in. w „Polityce”, „Przekroju” czy „Gazecie Wyborczej”. Od debiutu w 1992 roku, jego prace szybko zyskały miano kultowych. Artysta z inteligencją oraz ironią puentuje bieżące wydarzenia z kraju i świata. Charakterystyczną postacią z jego rysunków stał się Stanisław z Łodzi, będący nowym wcieleniem średniowiecznego everymana. Jest laureatem nagrody Grand Press 2003 w kategorii „publicystyka”, a także nagrody Fundacji Kultury Polskiej przyznanej mu w 2004 roku przez Sławomira Mrożka. Głośne stały się kontrowersyjne wywiady-rzeki z Markiem Raczkowskim, które ukazały się pod tytułami: „Książka, którą napisałem, żeby mieć na dziwki i narkotyki” oraz „Książka, którą napisałem, żeby mieć na odwyk”.

fot. K. Lisiak


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2016.01.27

Zagraj w spektaklu w Teatrze Śląskim

Już w sobotę casting do spektaklu dyplomowego Studium Aktorskiego „Podróż do wnętrza pokoju”

WIĘCEJ

Studium Aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach ogłasza casting do roli Judasza w spektaklu „Podróż do wnętrza pokoju” Michała Walczaka w reżyserii Ewy Małecki.

 

Poszukiwany jest:

  • mężczyzna (23 lata +)
  • o dużej sprawności fizycznej
  • szerokim emploi
  • charakterystyczny
  • aktor/student aktorstwa (lub osoba z doświadczeniem w pracy scenicznej)

 

Na casting należy przygotować dowolny fragment prozy współczesnej.

Chętnych prosimy o przesyłanie zgłoszeń w formie CV (+ max. 3 zdjęcia) pod adresem studium@teatrslaski.art.pl

 

Casting odbędzie się 30 stycznia (sobota) na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego w Katowicach o godzinie 14.00.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2016.01.24

Akcja PIĄTKI za PIĄTKI

Kolejne bilety za 5 zł już w najbliższy piątek na "Wesele"!

WIĘCEJ

Po raz szósty uruchamiamy cieszącą się powodzeniem akcję PIĄTKI za PIĄTKI. 5 lutego (piątek) od godziny 16.05 rusza sprzedaż biletów za 5 zł na naszą najnowszą premierę „Wesele”, które pokażemy 13 lutego o godz. 16.00 (sobota). Spektakl wyreżyserował jedne z najważniejszych polskich twórców - Radosław Rychcik. Sprzedaż biletów w ramach akcji PIĄTKI za PIĄTKI będzie miała miejsce w naszej kasie na Rynku. Jedna osoba może kupić maksymalnie 3 bilety.


MNIEJ