Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.12.04

„Morfina” na Boskiej Komedii

Dziś rusza 8. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Jednym ze spektakli biorących udział w konkursie jest nasza „Morfina” w reż. E. Marciniak.

WIĘCEJ

„Wierzę w to, że polscy twórcy w sposób szczególny są podłączeni pod […] nerw różnych społecznych napięć, problemów. To się czuje w ich pracach. No i ta imponująca ambicja, przekonanie, że tworzy się ważne sprawy w dialogu z publicznością. […] To naprawdę lepsza wizytówka Polski niż marsze uliczne.” – mówił Bartosz Szydłowski, dyrektor programowy 8. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. W ciągu 10 dni widzowie z całego świata obejrzą prawie 30 spektakli w trzech sekcjach: „Paradiso”, „Purgatorio” i konkursowym „Inferno”. W tej ostatniej, już 10 grudnia o godz. 17.15, na Dużej Scenie Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, zostanie pokazana „Morfina” S. Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak. Oprócz naszego spektaklu będzie można zobaczyć również m.in. „Francuzów” (reż. Krzysztof Warlikowski), „Hamleta” (reż. Krzysztof Garbaczewski), „Apokalipsę” (reż. Michał Borczuch), „Podróż zimową” (reż. Paweł Miśkiewicz) czy „Hrabinę Batory” (reż. Wiktor Rubin).


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.11.29

Finał konkursu Klasyka Żywa

Nasz spektakl „Piękni dwudziestoletni” brał udział w konkursie na najlepsze inscenizacje klasyki. 28 listopada widzowie w ponad 80 teatrach świętowali oficjalne zakończenie obchodów 250-lecia Teatru Publicznego.

WIĘCEJ

W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA wzięły udział 83 spektakle z 31 miast (w tym nasza realizacja Pięknych dwudziestoletnich" Marki Hłaski w reż. Piotra Ratajczaka) 28 listopada 2015 ogłoszone zostały wyniki Konkursu. Gratulujemy zwycięzcom i z przyjemnością informujemy, że z częścią wyróżnionych artystów współpracujemy także w Teatrze Śląskim.
II Nagrodę za najciekawsze odkrycie repertuarowe przyznano Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy za spektakl „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Jacka Głomba i z choreografią Witolda Jurewicza (choreografia). Artyści z Legnicy w minionym sezonie przygotowali na naszej scenie prapremierę „Czarnego ogrodu” wg reportaży Małgorzaty Szejnert.
Wyróżnienie za reżyserię otrzymał Radosław Rychcik za „Grażynę” Adama Mickiewicza w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Rychcik jest jednym z reżyserów zaproszonych do pracy w naszym bieżącym sezonie poświęconym klasyce i właśnie jest w trakcie prób do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Zapraszamy na premierę 8 stycznia 2016 r.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pełen werdykt można przeczytać tutaj.

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.11.27

Włosi na naszej scenie

Zobacz finał międzynarodowych warsztatów w Teatrze Śląskim

WIĘCEJ

Trwa polska edycja warsztatów teatralnych, organizowanych przez Fondazione Teatro Piemonte Europa z Turynu, która prowadzi trzyletni międzynarodowy projekt artystyczny, dla którego punktem wyjścia jest jeden z najsłynniejszych dramatów Szekspira: „Romeo i Julia”. Jednym z europejskich twórców zaproszonych do współpracy z włoskimi aktorami jest Robert Talarczyk, który po raz pierwszy spotkał się z nimi w Turynie w lutym bieżącego roku.

W katowickiej edycji dyrektor Teatru Śląskiego postanowił odejść od wiernej włoskim realiom tragedii na rzecz swobodnych improwizacji i sprawdzić, czym dziś jest poszukiwanie miłości dla współczesnych Romeów i Julii, w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami życiowymi. Dodatkowo, w historię kochanków z Werony postanowił wpleść wątki inspirowane śląską kulturą i tradycją. Co przyniesie taka mieszanka? Czy da się zbudować most pomiędzy Śląskiem a Włochami, stworzony z angielskiej klasyki? Jakie cechy zobaczą w nas zagraniczni goście, którzy nigdy wcześniej tutaj nie byli? Czy będą w stanie opowiedzieć o tym słowami bohaterów Szekspira?

Pokazy powarsztatowe odbędą się w piątek i sobotę na Scenie w Malarni. Bilety kosztują 15 zł.

Partner międzynarodowych warsztatów:


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.11.27

Mistrz od ponad 60 lat na teatralnej scenie

Dobrze oceniony monodram Bernarda Krawczyka oraz nominacja aktora do nagrody „Cegła z Gazety”

WIĘCEJ

Pojawiły się kolejne głosy po spektaklu „Śmieszny staruszek”, który przygotowaliśmy w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Współczesnym. O solowej roli Bernarda Krawczyka recenzentka „Gazety Wyborczej” pisze:

„Aktor mógłby przecież w spokoju siedzieć sobie na kanapie i pić herbatę, nie robiąc nic. Zapracował swoimi wielkimi rolami teatralnymi i filmowymi na nazwisko i pamięć w panteonie śląskich artystów. Ale nie. On sceny potrzebuje jak tlenu do oddychania. I to widać w każdym jego działaniu. Mimo że kosztuje go ono wiele wysiłku, który też widać. (…) Niemniej, wydaje się być tą rolą spełniony i uszczęśliwiony. My zaś, oglądając wysiłek aktora, uświadamiamy sobie, że być aktorem to wcale nie taka prosta sprawa. Że aktorstwo to - prócz pięknie podanego słowa - przede wszystkim ciało. Bernard Krawczyk obnaża się tu przed nami, ale w sposób symboliczny”.
 

Całą recenzję można przeczytać tutaj. A my przy tej okazji przypominamy, że trwa kolejna edycja plebiscytu „Cegła z Gazety" i z dumą ogłaszamy, że jednym z kandydatów jest  Bernard Krawczyk. O finale decydują czytelnicy. Do 4 grudnia można wycinać kupony z „Gazety Wyborczej" i wysyłać je do redakcji lub wysłać sms o treści:
CEGLA.6.BernardKrawczyk
na numer 71466 (cena 1,23 zł z VATem).

Tegorocznego laureata plebiscytu Cegła z Gazety poznamy 11 grudnia podczas gali w katowickim Kinoteatrze Rialto. Jednym z poprzednich laureatów w konkursie był m.in. Robert Talarczyk, dyrektor naszego teatru.

Szczegóły plebiscytu i sylwetki wszystkich kandydatów znajdują się tutaj.
Regulamin konkursu dostępny na stronie inteternowej gazety.

 


MNIEJ