Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.08.11

Wybierz się z nami na spacer po Nikiszowcu

Kolejne interaktywne działania z aktorami już 22 sierpnia - wstęp wolny

WIĘCEJ

Spacer "Nie z tej ziemi!" to unikatowe przedsięwzięcie angażuje młodych aktorów i tancerzy oraz rdzennych mieszkańców Nikiszowca. Autorami koncepcji i realizatorami są reżyser Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego oraz Rafał Urbacki, reżyser i choreograf młodego pokolenia. Dzięki wielomiesięcznym spotkaniom i rozmowom z mieszkańcami Nikiszowca powstała kronika drobnych wspomnień dzielnicy, która stała się podstawą do zbudowania parateatralnej formy połączonej z aplikacją multimedialną.

Nikisz, pierwotnie kolonia górnicza, wciąż się zmienia: przez ponad sto lat swojego istnienia przechodziła okresy rozkwitu i zapaści. Obecnie jest jedną z najmodniejszych dzielnic aglomeracji. Tylko czy Nikiszowiec nie staje się skansenem? Czy najmłodsze, czwarte już pokolenie mieszkańców podziela fascynację dzielnicą? Jedna z mieszkanek twierdzi, że Nikisz umiera, bo staje się modnym skansenem, który jest opisywany, fotografowany i filmowany, ale „wraz z każdym dziełem Nikisz idzie w świat, idzie jako Śląsk, i coś stąd wynosi.”

Zapraszamy na wspólny spacer, podczas którego będzie można poznać te mniej wydeptane ścieżko. Wszystko po to, by dostrzec, że pamięć mieszkańców nie poszukuje powrotu do lepszego czasu, tylko dostrzega zmiany i pragnie być przekazana młodszym pokoleniom. To coś innego niż kadry filmowe czy obrazy Grupy Janowskiej. To wspomnienia podane z ust do ust, z ucha do ucha, ale podane za pomocą nowych narzędzi. To połączenie aplikacji multimedialnej na smartfony, zdjęć z lotu ptaka i kameralnych działań z aktorami. 

 

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: industriada@teatrslaski.art.pl

Jedna osoba może zapisać maksymalnie 4 uczestników.

Nikiszowiec, 22 sierpnia 2015 r., godz. 15.00, 17.00 lub 19.00

 

Koncepcja, research, reżyseria: Robert Talarczyk, Rafał Urbacki

Inspiracja: Anna Jaśko, Helena Matuszek, Henryk Psota, Celestyn Ryt, Anna Solińska, Gabriela Szymkowiak, Jarosław Szymkowiak, Barbara Waluś

Autorzy aplikacji: Marcin Fryz, Dawid Cmok (grafika)

Kierownik produkcji: Paweł Biernacki

Koordynacja: Julia Korus

 


 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.08.10

Ruszyła sprzedaż on-line

Bilety na spektakle i wydarzenia z jesiennego repertuaru do kupienia przez internet

WIĘCEJ

Repertuar na wrzesień i październik jest już dostępny na naszej stronie internetowej. Uruchomiliśmy już także sprzedaż biletów on-line (kasa będzie czynna od 20.08 w godz. 14.00-19.00) – zapraszamy do rezerwowania biletów na ulubione spektakle i przygotowane przez nas wydarzenia, tel. 32 258 89 67.

Przygotowania do nowego sezonu trwają – już lada dzień możecie rozpocząć poszukiwania naszych plakatów i książeczek repertuarowych w przestrzeni miejskiej. Przed nami m.in. premiery nowego tekstu Artura Pałygi („Western"), monodramu Tadeusza Różewicza („Śmieszny staruszek") czy sztuki Mikołaja Gogola („Ożenek") w nowym tłumaczeniu. Zapraszamy również na niezwykłe koncerty i intrygujące spotkania, których nie zabraknie nadchodzącej jesieni.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.07.15

Przerwa wakacyjna

Sprzedaż biletów od sierpnia.

WIĘCEJ

Odpoczywamy. Nasz zespół na wakacjach, ale repertuar na wrzesień i październik już zatwierdzony. Zaglądajcie do zakładki REPERTUAR. Sprzedaż biletów on-line na nowy sezon zostanie uruchomiona 3 sierpnia, natomiast kasa biletowa będzie czynna od 20 sierpnia w godzinach od 14:00 do 19:00. Do zobaczenia!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.07.07

Znamy werdykt 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Nagroda za muzykę do spektaklu „Morfina"

WIĘCEJ

Do tegorocznego, 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zostało zgłoszonych 91 inscenizacji. Finałową dwunastkę wyłoniła na początku maja Komisja Artystyczna, którą w tym roku współtworzyli Jacek Sieradzki (przewodniczący), Andrzej Lis, Piotr Morawski, Łukasz Rudziński, Joanna Targoń, Mike Urbaniak oraz Kalina Zalewska. Podczas finałowej gali jedną z nagród odbierali członkowie zespołu „Chłopcy kontra Basia" - autorzy muzyki i odtwórcy ról w spektaklu „Morfina" wg prozy Szczepana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak. Jury uznało, że członkowie zespołu zaangażowani w przedstawienie są autorami najlepszej muzyki do spektaklu tegorocznej edycji.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej prowadzony jest od 1994 z inicjatywy ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki Kazimierza Dejmka. Konkurs ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Teatr Śląski był laureatem grand prix kilka lat temu za realizację „Piątej strony świata".

Werdykt oraz lista nagrodzonych.


MNIEJ