Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.07.04

Koncert Sokół Orkestar

Za nami pierwszy koncert muzyczny na Placu Teatralnym

WIĘCEJ

W upalny piątkowy wieczór zainaugurowaliśmy pierwszy koncert plenerowy w przestrzeni katowickiego rynku - na Placu Teatralnym przed naszą siedzibą. Koncert formacji Sokół Orkestar jest częścią trwającego Festiwalu KATO/LATO.  Muzyków charakteryzuje potężna dawka energii, niepowtarzalny styl grania, oryginalny repertuar oraz wirtuozeria, a wszystko to za sprawą siły instrumentów dętych blaszanych oraz brzmienia energetycznej sekcji rytmicznej. Liderem zespołu jest Przemek Sokół, zafascynowany muzyką etniczną trębacz i kompozytor mający na swoim koncie liczne osiągnięcia artystyczne. Sokół jest m.in. autorem muzyki do naszych spektakli „Piąta strona świata", za którą otrzymał nagrodę na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie oraz do jednej z najnowszych produkcji na Dużej Scenie - „Westernu".


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.07.04

Premiera „Pięknych dwudziestoletnich" w reżyserii Piotra Ratajczaka

Sceniczna adaptacja kultowej powieści Marka Hłaski zamyka sezon

WIĘCEJ

W piątek 3 lipca odbyła się ostatnia premiera sezonu 2014/2015 w Teatrze Śląskim. Na Scenie Kameralnej w „Pięknych dwudziestoletnich" grają: Michał Rolnicki jako H., partnerują mu Natalia Jesionowska, Artur Święs i Marcin Szaforz. Aktorom towarzyszą muzycy jazzowi: na saksofonie gra Arkadiusz Kaliński, a na kontrabasie Ronald Tuczykont. Całość wyreżyserował po raz pierwszy w Katowicach Piotr Ratajczak. Prozę Hłaski na język sceniczny przełożył Michał Pabian (adaptacja i dramaturgia), a świat sceniczny stworzyła Matylda Kotlińska (scenografia i kostiumy). Z trzech rzutników podczas przedstawienia są puszczane fragmenty dokumentów o Marku Hłasce - video opracował Adam Zapała, zaś za realizację projekcji odpowiada Marcin Müller. Ruch sceniczny dla aktorów przygotował Arkadiusz Buszko. Maria Machowska była odpowiedzialna za koncepcję światła, którą realizuje Waldemar Janiszek. Realizatorem dźwięku przy tej produkcji jest Marek Skutnik. Nad całością czuwa jak zawsze na Scenie Kameralnej Barbara Dudek - inspicjentka i suflerka. Realizacja została dofinansowana w projekcie ministerialnym Klasyka Żywa.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.07.03

Trwa Festiwal KATO/LATO

Prapremiera | Spektakle | Koncert | Warsztaty fotograficzne | Warsztaty urbanistyczno-plastyczne |Teatralny plac zabaw | Sąsiedzkie spotkanie dla mieszkańców

WIĘCEJ

Od ponad tygodnia codziennie spotykamy się z widzami podczas nowego festiwalu KATO/LATO. Przestrzeń przed teatrem opanowały dzieci, które w pierwszym tygodniu wakacji spędzały czas na warsztatach kreatywnych. W tym czasie dorośli pod okiem Krzysztofa Lisiaka i Przemysława Jendroski uczestniczyli w warsztatach fotograficznych, portretując dwie nasze sąsiedzkie ulice: Teatralną i Warszawską (wernisaż w sobotę o 21:00). W okolicy grupa studentów-antropologów rozmawiała z mieszkańcami – ich historie usłyszymy w niedzielę o 15.00 przy poczęstunku na wspólnym spotkaniu.


 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.07.01

Jesienią otwieramy czwartą scenę teatru!

Wraz z nowym sezonem wprowadzamy się do nowego miejsca: na drugie piętro Galerii Katowickiej w ramach projektu Wyższy Poziom.

WIĘCEJ

Miło nam poinformować widzów, że nasza wcześniejsza współpraca z Galerią Katowicką była jedną z inspiracji do uruchomienia nowego i unikatowego projektu kulturalnego: po raz pierwszy w przestrzeni komercyjnej na stałe zagoszczą artyści z renomowanych instytucji w mieście. Pomieszczenia na drugim piętrze zostały przeznaczone na działalność z zakresu sztuki, rozwoju i nauki. Pierwsze warsztaty odbędą się już w wakacje, zaś jesienią wraz z nowym sezonem Teatr Śląski zagospodaruje na nową scenę jedno z pomieszczeń – tuż pod dachem i dworcowymi kielichami. Do projektu Wyższy Poziom zaproszono kilkunastu partnerów, w tym najważniejsze instytucje kultury (m.in. NOSPR, Akademię Sztuk Pięknych czy Miasto Ogrodów).

Chcemy, by w nowym miejscu powstawały nie tylko premiery (m.in. we współpracy ze Stowarzyszeniem Czwarta Scena pokażemy prapremierę sztuki „Odrapane pokoje” o śląskim hip-hopie w reż. R. Talarczyka czy prapremierę tytułu „Hipermarket” V. Klimacka oraz premierę sztuki "Kamienie" wg ksiażki G. Jagielskiej), ale zaplanowaliśmy tam także spotkania z twórcami, minikoncerty czy pokazy spektakli Teatru Telewizji. Przez witrynę będzie można także podglądać zajęcia Studium Aktorskiego, które do południa będą się odbywały na nowej, czwartej scenie (m.in. nauka szermierki, podstaw gry aktorskiej, zajęcia z rytmiki i tańca).

O planach dotyczących projektu Wyższy Poziom poinformowano przedstawicieli mediów 1 lipca na konferencji prasowej w Galerii Katowickiej.


MNIEJ