Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2017.10.13

Pierwsza premiera studencko-nauczycielska w tym sezonie!

Zaczynamy „Terrorem” w rekonstrukcji Roberta Talarczyka. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami

WIĘCEJ

Jak rodzą się spektakle? Przed jakimi wyzwaniami stają aktorzy oraz współpracujący z nimi reżyserzy? Co jest najtrudniejsze w pracy nad konkretnym tytułem? Czy zawsze potrzebna jest pomoc w odbiorze przedstawienia i odczytywaniu zawartych w nim kontekstów? Dlaczego niektóre spektakle przybierają wymiary olbrzymich widowisk, a inne nie potrzebują nawet scenografii? To zaledwie niektóre z pytań, które zadają sobie miłośnicy teatralnych wrażeń. Proponujemy wspólne poszukiwanie odpowiedzi podczas specjalnych wydarzeń premierowych, które tworzone są z myślą o studentach i nauczycielach, a więc najdociekliwszych widzach. W trakcie sezonu prezentujemy nasze najnowsze spektakle, po których spotykamy się z twórcami, by rozmawiać o kulisach danego przedstawienia i odkrywać tajemnice twórców.

Partnerem premier studencko-nauczycielskich jest czasopismo kulturalne „Reflektor. Rozświetlamy Kulturę”. Spotkania z twórcami po spektaklach prowadzą redaktorzy portalu: Agata Kędzia i Filip Jałowiecki.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.10.07

Za nami 110. Urodziny Teatru w Katowicach

Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili ten wieczór z nami, a nagrodzonym gratulujemy!

WIĘCEJ

Ostatni goście opuścili już gmach naszego Teatru, co oznacza, że zakończyliśmy jubileusz 110. Urodzin Teatru w Katowicach. Zgromadzona na widowni Dużej Sceny publiczność obejrzała spektakl naszego patrona, Stanisława Wyspiańskiego, „Wesele” w reż. Radosława Rychcika. Przed przedstawieniem odbyła się gala urodzinowa, podczas której Wiesław Sławik, prowadzący wydarzenie, opowiadał o specjalnych prezentach, które przygotowaliśmy tego roku, czyli o antologii komiksu „Śląski Wyspiański”, płycie z muzyką ze spektaklu „Wujek.81. Czarna ballada” oraz instalacji architektonicznej Sławomira Brzoski. W ramach gali odbyło się też wręczenie nagród i podziękowań. Statuetką „Angelusa kulis” dyrektor Robert Talarczyk postanowił w tym roku wyróżnić Ryszarda Zaorskiego – aktora, który z powodów zdrowotnych nie pojawia się już na scenie, jednak towarzyszy życiu Teatru niemal codziennie, odwiedzając biura czy pracownie. Obecność aktora na scenie została nagrodzona długą owacją na stojąco, a jego przemówienie wzruszało do łez. Dyrektor podziękował też Radzie Mecenasów za wsparcie i współpracę w minionym sezonie, a członkowie zarządu Rady wręczyli swoje coroczne nagrody naszym aktorom – Grażynie Bułce (w zastępstwie za nieobecną artystkę nagrodę odebrał syn) i Dariuszowi Chojnackiemu.

W trakcie gali odbyło się też oficjalne wręczenie odznaczeń prezydenckich i ministerialnych dla naszych pracowników. Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury polskiej przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę, odznaczeni zostali:

Złotym Krzyżem Zasługi

 • Alina Chechelska-Płoskonka
 • Antoni Gryzik
 • Ewa Kerger-Gardas
 • Grzegorz Przybył
 • Zbigniew Wróbel

Srebrnym Krzyżem Zasługi

 • Wiesław Kupczak
 • Barbara Lubos
 • Marek Rachoń
 • Jan Szypura

 

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, Medalem Srebrnym Za Długoletnią Służbę odznaczony został Bogusław Jasiok.

 

Nasi pracownicy otrzymali także najbardziej cenione w świecie artystycznym odznaczenia – medale Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”:

Srebrny Medal

 • Adam Baumann
 • Robert Talarczyk

Brązowy Medal

 • Grażyna Bułka
 • Andrzej Dopierała
 • Anna Kadulska
 • Violetta Smolińska

 

Po spektaklu widzowie oraz aktorzy spotkali się na wspólnym bankiecie, podczas którego składano sobie wzajemne życzenia. Dziękujemy wszystkim, którzy postanowili spędzić ten wieczór z nami, a wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

 

fot. P. Jendroska

Produkcja wydawnictwa płytowego oraz urodzinowej publikacji była możliwa dzięki wsparciu naszych mecenasów. Partnerem jubileuszu 110. Urodzin Teatru  jest firma KPMG w Polsce. KPMG to międzynarodowa sieć firm świadczących usługi profesjonalne z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. KPMG zatrudnia 189 000 pracowników w 152 krajach. W Polsce KPMG działa od 1990 roku. Obecnie zatrudnia ponad 1 800 osób w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi.

Płyta z piosenkami ze spektaklu, który powstał w kooperacji Teatru Śląskiego, Opery Śląskiej, Instytucji Kultury Miasto Ogrodów i Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności została wydana dzięki wsparciu firmy Mazda Pro-Moto.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.10.07

Pożegnaliśmy „Chłopca z łabędziem”

Dziękujemy wszystkim twórcom i realizatorom spektaklu, a także wszystkim widzom, którzy go obejrzeli

WIĘCEJ

Za nami wieczór pełen wzruszeń z długimi i gorącymi oklaskami na stojąco. Raz na jakiś czas przychodzi taki moment, gdy trzeba się żegnać z tytułami – wczoraj trzy wspaniałe aktorki: Grażyna Bułka, Ewa Kutynia i Violetta Smolińska zagrały ostatni raz w „Chłopcu z łabędziem”, autorskim spektaklu Ingmara Villqista. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim twórcom oraz realizatorom przedstawienia za wszystkie wspólnie spędzone wieczory na Scenie Kameralnej! Dziękujemy także wszystkim widzom, którzy podczas tych wieczorów byli z nami.

Jednocześnie informujemy, że miłośnicy wyobraźni teatralnej Ingmara Villqista mogą wciąż oglądać jego „Sklepy cynamonowe”, a za chwilę najnowszy tytuł, który obecnie jest jeszcze w próbach – „Conrad”.

 

fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.10.05

Jutro Teatr w Katowicach świętuje 110. Urodziny

Bądźcie z nami podczas urodzin w Wyspiańskim. Wśród urodzinowych prezentów płyta z piosenkami ze spektaklu oraz komiks o teatrze.

WIĘCEJ

Jak co roku w październiku świętujemy urodziny sceny w Katowicach. To okazja do składania życzeń publiczności, składania gratulacji artystom, wręczenia nagród oraz świętowania tym, co w teatrze najważniejsze – oglądaniem spektaklu. Na 110. urodziny zagramy „Wesele” naszego patrona, Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Radosława Rychcika. Mamy także dwie niespodzianki: po pierwsze w ręce widzów może trafić antologia komiksu złożona z 6 opowieści o teatrze oraz płyta z piosenkami ze spektaklu „Wujek.81. Czarna ballada”. Płytę i komiks (w cenie 29 zł za książkę i 29 zł za CD) można od jutra kupować w kasach teatru oraz przed spektaklami u bileterów.

Produkcja wydawnictwa płytowego oraz urodzinowej publikacji była możliwa dzięki wsparciu naszych mecenasów. Partnerem jubileuszu 110. Urodzin Teatru  jest firma KPMG w Polsce. KPMG to międzynarodowa sieć firm świadczących usługi profesjonalne z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. KPMG zatrudnia 189 000 pracowników w 152 krajach. W Polsce KPMG działa od 1990 roku. Obecnie zatrudnia ponad 1 800 osób w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi.

Płyta z piosenkami ze spektaklu, który powstał w kooperacji Teatru Śląskiego, Opery Śląskiej, Instytucji Kultury Miasto Ogrodów i Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności została wydana dzięki wsparciu firmy Mazda Pro-Moto.

 

 


MNIEJ