Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.05.07

Jak opowiadać o Kukuczce?

Spotkanie z twórcami spektaklu "Himalaje" w Klubie Podróżnika Namaste

WIĘCEJ

W jaki sposób opowiadać o zdobywcy? Jakimi słowami mówić o Kukuczce, aby zrozumieć jego fenomen? Co nowego można o nim powiedzieć, używając języka teatru? 8 maja zapraszamy na spotkanie zapowiadające premierę pierwszego w Polsce spektaklu o Jerzym Kukuczce! „Himalaje” w reżyserii Roberta Talarczyka będzie można oglądać na naszych deskach od 19 maja. Spotkanie odbędzie się o godzinie 19.00 w Klubie Podróżników Namaste.

Na temat urodzonego w Katowicach Bogucicach Jerzego Kukuczki powstało wiele książek, artykułów i filmów, jednak nikt do tej pory nie odważył się przenieść opowieści o nim na teatralne deski. Spektakl powstał z niedosytu, który pozostawiają historie wybitnych postaci. Niedosytu, o którym świadczy ciągłe zgłębianie biografii „Jurka”. W Namaste porozmawiamy z trzema autorami scenariusza „Himalajów”: wielokrotnie nagradzanym polskim dramaturgiem Arturem Pałygą oraz Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim – dziennikarzami, których reportaże od lat poruszają polskich czytelników, autorami książki „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”. Spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania jak i po co staramy się opowiadać o życiu i doświadczeniu Jerzego Kukuczki.

Dariusz Kortko – dziennikarz „Gazety Wyborczej” od 1991 r., od 2004 r. redaktor naczelny jej katowickiej redakcji, współautor książek: „Dobry zawód. Rozmowy z lekarzami” (z Krystyną Bochenek), „Czerwona księżniczka”, „Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga”, „Na szczycie stromej góry” (z Judytą Watołą) oraz „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” (z Marcinem Pietraszewskim). Z wykształcenia politolog, jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Artur Pałyga – scenarzysta teatralny i dramaturg Teatru Śląskiego. Jest autorem kilkudziesięciu sztuk wystawianych w Polsce i na świecie. Dziennikarz, autor licznych reportaży publikowanych m.in. w „Rzeczypospolitej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Odrze” i w wielu gazetach lokalnych. Jeden z reportaży o sex chatach z „Dużego Formatu” znalazł się w antologii „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” (Wołowiec 2010). Jego sztuki dwukrotnie zdobyły grand prix festiwalu R@Port w Gdyni („Żyd” w reż. Roberta Talarczyka w 2008 r., „Wszystkie rodzaje śmierci” w reż. Pawła Passiniego w 2009 r.). W 2013 r. zdobył Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za sztukę „W środku słońca gromadzi się popiół”.

Marcin Pietraszewski – rocznik ‘74 (jakże niezapomniany dla polskiej piłki), dziennikarz śledczy „Gazety Wyborczej”, współautor „Kukuczki”, pierwszej biografii najsłynniejszego polskiego himalaisty. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press, wielokrotny laureat konkursu Silesia Press. Rozdarty między pasją do hokeja i piłki nożnej ojciec dwóch fantastycznych rudych córek.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Zioło z Fundacji Wielki Człowiek.

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Wielki Człowiek, Fundacja Teatru Śląskiego "Wyspiański" oraz Klub Podróżników Namaste

Fot. Archiwum Jerzego Kukuczki / Fundacja Wielki Człowiek


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.05.07

Szkoła Aktorska znów triumfuje w Pradze!

Aktorzy spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” z nagrodami 7. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Studenckiego PidiFEST

WIĘCEJ

W ubiegłym roku spektakl „#VQRV” okazał się najlepszym przedstawieniem na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Studenckiego PidiFEST w Pradze. Tym razem nasza Szkoła Aktorska pojechała na Festiwal ze spektaklem „Iwona, księżniczka Burgunda” przygotowanym przez Agnieszkę Radzikowską w ramach przedmiotu „rola współczesna”. Z dumą informujemy, że i tym razem nasi młodzi aktorzy wracają z Pragi z nagrodami:

  • Aleksandra Szokiel otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki
  • Oliwia Spisak i Mikołaj Hajduk otrzymali specjalne wyróżnienia za swoje kreacje aktorskie

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.04.27

Majówka w teatrze

Długi weekend z komediowym repertuarem i niespodziankami dla widzów

WIĘCEJ

Najsłynniejsza farsa o taksówkarzu bigamiście oraz kultowa francuska sztuka o białym obrazie w białe paski będą bawić naszych widzów podczas majowego weekendu. Na tych, którzy zdecydują się spędzić ten czas w Śląskim, czekają bilety w specjalnej cenie oraz niespodzianki.

3, 4, 5 i 6 maja o godz. 19.00 zapraszamy na „Mayday” w reżyserii Wojciecha Pokory: farsę o perypetiach taksówkarza bigamisty, którego misterna intryga w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia chyli się ku upadkowi. W teatrze na widzów czeka nie tylko spektakl, ale również niespodzianki od katowickiej firmy EKOTAXI: vouchery i przejazdy taksówką w atrakcyjnych cenach.

4, 5 i 6 maja na Scenie Kameralnej o 17.00 zobaczyć będzie można francuską komedię Yasminy Rezy „Sztuka” w reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Jest to historia spotkania trzech mężczyzn, których wieloletnią przyjaźń naraża na ruinę pewien bardzo drogi obraz. Bilet z majówkowego spektaklu będzie upoważniał do dalszego obcowania ze sztuką w Muzeum Śląskim z biletem tańszym o 50%.

Dodatkowo, kupując bilety na oba tytuły, widzowie zapłacą 25 zł za bilet. Można urządzić sobie majówkowy maraton teatralny i wprost ze „Sztuki” wybrać się na „Mayday”.

Rezerwacji biletów można dokonać w Biurze Obsługi Widzów (tel. +48 32 258 89 67) oraz kasie biletowej (tel. +48 32 259 93 60).

W cenie regularnej można je zakupić również online.

Regulamin akcji


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.04.24

Reportaż o pracy nad spektaklem „Spójrz na mnie”

Dziś o 21.50 w „Magazynie Ekspresu Reporterów” TVP2

WIĘCEJ

Spektakl „Spójrz na mnie” w reżyserii Adama Ziajskiego poświęcony jest tematowi „niewidzenia”, a trzon aktorski przedstawienia stanowią osoby niewidome. To wyjątkowe pod każdym względem przedsięwzięcie zwróciło uwagę Magazynu Ekspresu Reporterów. Dokumentacja powstawała podczas przygotowań do spektaklu i jest rejestracją doświadczeń oraz przeżyć niewidomych aktorów. Zachęcamy do obejrzenia tego materiału, który dodatkowo rozszerzy perspektywę myślenia o recepcji świata i pracy w teatrze osób pozbawionych zmysłu wzroku. 

Reportaż „Tacy Sami” do zobaczenia dziś o 21.50 w TVP2 w „Magazynie Ekspresu Reporterów”.


MNIEJ