Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2017.02.24

Zakończył się pierwszy cykl przeglądu TU i TERAZ!

Mamy kolejne plany na wydarzenia na Scenie w Galerii

WIĘCEJ

Śląska gościnność zobowiązuje. Zakończyliśmy pierwszą odsłonę przeglądu TU i TERAZ! w Teatrze Śląskim. Nietypową przestrzeń, bo Scenę w Galerii na poddaszu Galerii Katowickiej, oddano w ręce gości. Z ponad 50 zgłoszeń wybrano 6 zespołów, które pokazały się przed publicznością w Katowicach. Widzowie (kilkaset osób) oglądali pracę twórców z lokalnymi obrzędami, spektakle teatru tańca, eksperymenty z ruchem scenicznym czy formę mrocznego cyrkowego pokazu. Najmłodsza ze scen Teatru Śląskiego, Scena w Galerii (działa od listopada 2015), nie po raz ostatni jest otwartym miejscem działań artystów z różnych części Polski. Po pilotażowej formie przeglądu, w planach są kolejne inicjatywy, tym razem adresowane do muzyków i zespołów teatrów młodzieżowych.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.02.23

Szkoła Pisania Sztuk – zgłoś się!

Do 24 lutego czekamy na chętnych. Szkołę prowadzi dramaturg Artur Pałyga.

WIĘCEJ

Zgłoś się! Zapraszamy do Szkoły Pisania Sztuk, prowadzonej przez dramaturga Teatru Śląskiego Artura Pałygę. Szukamy osób zainteresowanych kreatywnym pisaniem dla teatru.

Od uczestników bezpłatnych zajęć będziemy oczekiwać obecności i zaangażowania, zapraszamy osoby pełnoletnie. Wymagana jest natomiast dyspozycyjność w ramach ustalonych dni i godzin spotkań. Spotkania Szkoły będą odbywać się dwa razy w miesiącu w godzinach popołudniowych w Katowicach. Zajęcia zakończą się publicznym czytaniem wybranych prac bądź ich fragmentów na scenie Teatru Śląskiego.

Zajęcia poprowadzi dramaturg Teatru Śląskiego Artur Pałyga, autor nagradzanych sztuk teatralnych i reportaży. Jego artykuły ukazywały się m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Odrze”, „Dużym Formacie” czy „Tygodniku Powszechnym”. Sztuki Pałygi były wielokrotnie drukowane w „Dialogu”, dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@Port w Gdyni, a spektakle na podstawie jego tekstów zwyciężyły m.in. w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jest także laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Liczba miejsc w Szkole jest ograniczona. Kwalifikacja odbywa się na podstawie nadesłanego tekstu i rozmowy. Chętnych prosimy o przesłanie dwóch dokumentów: pierwszy o maksymalnej objętości 2400 znaków ze spacjami, w dowolnej formie i na dowolny temat, może to być także fragment większej całości. Drugi, takiej samej objętości, powinien mieć formę tekstu dramatycznego pod roboczym tytułem „Jutro”.

Teksty należy przesyłać na adres a.palyga@teatrslaski.art.pl do 24 lutego 2017 r. Rozmowy z Arturem Pałygą odbędą się 25 lutego po czytaniu sztuk laureatów poprzedniej edycji Szkoły Lokalnych Opowieści (rozpoczęcie o godz. 17.00 na Scenie w Galerii, wejściówki w cenie 1 zł).


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.02.22

Dziś ostatni spektakl przeglądu „Tu i Teraz”

Zapraszamy na Scenę w Galerii

WIĘCEJ

Tancerze-aktorzy bez kompromisów! Niezależną grupę Ruchomy Kolektyw, współpracującą m.in. z Eweliną Marciniak, tworzą absolwenci i studenci ostatnich lat Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (filia PWST w Krakowie). W spektaklu „Profanum”, który wyreżyserował choreograf Kamil Wawrzuta, widz zostaje sam na sam z sensualną narracją na temat tego, co absolutnie nie jest święte. Choreografia staje się zapisem ruchowego obrzędu zwykłych czynności pomieszanych z tymi z tradycji chrześcijańskiej (np. chrzest, motyw Piety).

„Profanum” to już ostatni spektakl w ramach przeglądu „Tu i Teraz” odbywającego się na Scenie w Galerii. Zapraszamy dziś na godz. 19.00!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.02.18

„Skazany na bluesa” w Poznaniu

Dziękujemy za gorące przyjęcie!

WIĘCEJ

Wczoraj wieczorem jeden z naszych najgłośniejszych tytułów, „Skazanego na bluesa” w reż. Arkadiusza Jakubika,  pokazaliśmy gościnnie w Poznaniu w Hali Arena. 4000 widzów oglądało historię śląskiego bluesmana przefiltrowaną przez świat malarzy naiwnych. Publiczność podziękowała naszym artystom długą owacją na stojąco – to były największe brawa, jakie widzieliśmy! Dziękujemy!

 


MNIEJ