Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2017.09.13

„Sztuka” – kto za tym stoi?

Już za chwilę premiera spektaklu Yasminy Rezy na Scenie w Malarni! Scenografką spektaklu jest Maria Kanigowska

WIĘCEJ

Choć publiczność rzadko się nad tym zastanawia, zaprojektowanie scenografii i kostiumów do spektaklu, to niezwykle trudne zadanie. Z jednej strony powinny przecież zachwycać swoją pomysłowością, z drugiej zaś nie mogą odwracać uwagi od scenicznej akcji. Ci, którzy najlepiej potrafią poradzić sobie z tym dylematem, tworzą na scenie tak doskonałą iluzję, że ich praca staje się wręcz pozornie niedostrzegalna. Do takich osób należy Maria Kanigowska, scenografka spektaklu „Sztuka”. Nasza publiczność zna jej wysmakowane, a jednocześnie niezwykle plastyczne prace ze spektakli Gabriela Gietzky’ego „#VQRV” oraz „Mewa” A. Czechowa. Za ten drugi otrzymała Złotą Maskę w kategorii „Najlepsza scenografia”. Jest częstą współpracowniczką Gabriela Gietzky’ego – realizowała z nim spektakle nie tylko u nas, ale także w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdańsku, Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Żeromskiego w Kielcach czy Teatrze im. J. Dormana w Będzinie. Jest także laureatką nagrody za scenografię do spektaklu „Mitologia Greków – interpretacje” na V Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych PIERROT w Starej Zagorze w Bułgarii.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.09.12

Korfanty, Conrad, Cassavetes, Pilch, Kukuczka – rozpoczynamy nowy sezon

Kto pojawi się w Katowicach w nadchodzących miesiącach? Jakie nowe tytuły czekają na naszych widzów? Którzy artyści najbardziej poruszą publiczność?

WIĘCEJ

Dziś odbyła się u nas konferencja prasowa zapowiadająca nowy sezon, który oficjalnie rozpoczniemy premierą „Sztuki” Y. Rezy w reż. Tadeusza Bradeckiego już w najbliższy piątek, 15 września. Po próbie spektaklu na Scenie w Malarni zasiedli były oraz obecny dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego: Tadeusz Bradecki i Robert Talarczyk. Opowiadali o tym, dlaczego ta współpraca jest dla nas ważna i dlaczego cieszymy się z tego, że inteligentna francuska komedia za chwilę zagości na naszym afiszu. Dziennikarze mogli także dowiedzieć się o planach na nadchodzący sezon. Przed nami (oprócz „Sztuki”): autorski spektakl Przemysława Wojcieszka „Korfanty”, autorskie przedstawienie Ingmara Villqista poświęcone postaci Josepha Conrada, sylwestrowa premiera „12 krzeseł” I. Ilfa i E. Pietrowa w adaptacji i reżyserii Nikołaja Kolady, autorski spektakl Adama Ziajskiego „Spójrz na mnie” o osobach niewidomych, przedstawienie Mai Kleczewskiej oparte na filmie J. Cassavetesa „Kobieta pod presją”, „Himalaje” D. Kortki i M. Pietraszewskiego w reżyserii Roberta Talarczyka, koprodukcja „Wątpliwości” J.P. Shanleya z Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu, którą przygotuje Norbert Rakowski oraz adaptacja „Wielu demonów” J. Pilcha, którą na naszą Dużą Scenę przeniesie Jacek Głomb. Oprócz tego kontynuujemy nasze dotychczasowe projekty i za chwilę rozpoczynamy kolejne warsztaty i wydarzenia dla publiczności. Do zobaczenia na widowni!

 

fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.09.11

Piłsudski, Korfanty i Wojcieszek na Dużej Scenie

Rozpoczęliśmy próby do nowego spektaklu

WIĘCEJ

Jego spektakle pełne są buntowniczej energii połączonej z błyskotliwymi diagnozami rzeczywistości. Nie ma w nim zgody na konformizm czy układy z tymi, którzy reprezentują obce mu wartości. Przemysław Wojcieszek, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, zdobywca Lauru Konrada i Paszportu POLITYKI, zrealizuje u nas prapremierowo swój autorski spektakl „Korfanty”. Na Dużej Scenie po raz pierwszy będzie go można zobaczyć już 27 października. Tymczasem aktorzy spotkali się już z reżyserem i rozpoczęli próby do przedstawienia.

 

fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.09.06

„Sztuka” – kto za tym stoi?

Już za 9 dni premiera spektaklu Yasminy Rezy na Scenie w Malarni! Reżyserem spektaklu jest Tadeusz Bradecki

WIĘCEJ

Katowicka publiczność zna go m.in. dlatego, że przez sześć lat był dyrektorem artystycznym Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego, gdzie stworzył cieszące się uznaniem widzów spektakle „Polterabend” czy „Poskromienie złośnicy”. Tadeusz Bradecki ukończył studia aktorskie oraz reżyserskie, praktykował u Jerzego Grotowskiego i Petera Brooka. W trakcie swojej wieloletniej kariery współpracował także z Jerzym Grzegorzewskim, Andrzejem Wajdą czy Krzysztofem Kieślowskim. Jest laureatem prestiżowych teatralnych wyróżnień – Nagrody im. Konrada Swinarskiego przyznawanej przez miesięcznik „Teatr” oraz Nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przyznawanej przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Od początku swojej kariery artystycznej był silnie związany z krakowskim środowiskiem teatralnym, a w latach 1990–96 był dyrektorem Starego Teatru w Krakowie (podczas jego dyrekcji scena ta uzyskała status narodowej). W latach 2003–07 był także etatowym reżyserem Teatru Narodowego w Warszawie. Jest wykładowcą Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie (wcześniej Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego) oraz London Academy of Music and Dramatic Art.

 

Jako reżyser sprawnie miesza teatralne konwencje, co znajduje uznanie publiczności i krytyków. Realizował zarówno klasyczne utwory, jak i teksty współczesne. W teatrze interesuje go możliwość opowiadania o humanistycznych wartościach. Jego tegoroczna realizacja „Sługi dwóch panów” Carla Goldoniego w warszawskim Teatrze Dramatycznym, utrzymana w konwencji commedii dell'arte, została bardzo dobrze przyjęta przez ogólnopolską krytykę.

 

 

 

'

 

fot. P. Jendroska


MNIEJ