Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2017.06.22

Larsa Kocha sądzi cały świat

Jesteście ciekawi, jakie wyroki zapadły w innych krajach?

WIĘCEJ

Nie tylko katowiccy widzowie mogą uczestniczyć w procesie sądowym Larsa Kocha zatytułowanym „Terror”. Choć nasza realizacja w Sali Sejmu Śląskiego jest jedyną w Polsce, uczestniczyć w procesie mogą także mieszkańcy 11 innych krajów na całym świecie. Powstała specjalna strona internetowa, która zbiera informacja na temat przeprowadzonych rozpraw i oddanych głosów. Do tej pory odbyło się 1355 procesów, w których głosowało 334 669 ławników – aż 204 148 z nich oddało głosy uniewinniające, choć nie każdy pokaz „Terroru” kończył się wynikiem pozytywnym dla majora Kocha. Na mapie znaleźć można już także informacje o rozprawach, które odbyły się w Katowicach. Więcej szczegółów TUTAJ.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.06.18

Prapremiera „Terroru” i wyrok niewinności dla bohatera

Za nami pierwsza rozprawa sądowa w Sali Sejmu Śląskiego

WIĘCEJ

Pierwsza rozprawa sądowa z udziałem publiczności za nami. Ze 185 osób, które brały udział w prapremierowym pokazie „Terroru” w formie odtworzenia rozprawy sądowej, za uniewinnieniem bohatera głosowało 140 osób a 45 wskazało wyrok przeciwny.

„Terror” według niemieckiego tekstu F. von Schiracha to najnowszy tytuł Teatru Śląskiego, który prezentowany jest w formie procesu na Sali Sejmu Śląskiego z finałowym udziałem publiczności w roli ławników. Kolejne pokazy zaplanowaliśmy we wrześniu, w nowym sezonie teatralnym.

Nad tym nietpowym projektem teatralnym pracowali:

Robert Talarczyk rekonstrukcja procesu

Agata Kurzak adaptacja przestrzeni

Ewa Kerger-Gardas odwzorowanie strojów

Kamil Małecki, Mateusz Znaniecki dokumentacja filmowa

Przemysław Jendroska dokumentacja fotograficzna

Mirosław Witek realizacja światła i dźwięku podczas rozprawy

Marcin Müller nadzór techniczny nad projekcjami

Anna Kandziora koordynacja działań procesowych

Katarzyna Dudek wierność dokumentacji dowodowej

Małgorzata Długowska-Błach producent działań rekonstrukcyjnych

Maciej Rokita kierownik techniczny działań rekonstrukcyjnych

adwokat Marcin Prasałek konsultacje prawnicze

W CHARAKTERZE UCZESTNIKÓW PROCESU WYSTĘPUJĄ:

Marcin Szaforz jako oskarżony major Lars Koch

Alina Chechelska jako przewodnicząca Dużej Izby Karnej Sądu Przysięgłego

Katarzyna Brzoska jako prokuratorka Stefanie Nelson

Bartłomiej Błaszczyński jako obrońca Hans Biegler

Marek Rachoń jako świadek Christian Lauterbach

Agnieszka Radzikowska jako oskarżycielka posiłkowa Franziska Meiser

Oliwia Spisak jako protokolantka

Mikołaj Hajduk jako woźny sądowy


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.06.17

Zostanie skazany czy uniewinniony?

Dziś w Sali Sejmu Śląskiego pierwszy sąd nad Larsem Kochem – „Terror” w rekonstrukcji Roberta Talarczyka

WIĘCEJ

W maju 2013 roku w Niemczech Lars Koch, 31-letni major lotnictwa wojskowego, zabił 164 osoby. Za pomocą pocisku rakietowego zestrzelił samolot pasażerski typu Airbus A320, odbywający lot z Berlina do Monachium. Samolot, który zestrzelił, został wcześniej porwany przez terrorystów. Kontrolę nad nim przejął zamachowiec-samobójca z wiązany z jednym z odłamów Al-Kaidy. Porywacz zamierzał rozbić maszynę na wypełnionym po brzegi stadionie piłkarskim Allianz Arena w Monachium, na którym odbywał się mecz Niemcy–Anglia, który oglądało ponad 70 tysięcy kibiców.

 

Już dziś, 17 czerwca, o godz. 19.00 w Sali Sejmu Śląskiego odbędzie się pierwsze odtworzenie procesu Larsa Kocha z udziałem publiczności według tekstu Ferdinanda von Schiracha „Terror”. Rekonstrukcję z naszymi aktorami przygotował Robert Talarczyk.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.06.16

To już ostatnie spektakle w tym sezonie

W sobotę i niedzielę pokażemy „Porwanie Europy” oraz „Terror”, które zakończą sezon 2016/2017

WIĘCEJ

To już ostatni weekend, podczas którego można zobaczyć naszych aktorów w tym sezonie. Na Dużej Scenie PORWANIE EUROPY, w którym Piotr Cieplak mierzy się z nigdy dotąd nie wystawianym tekstem Jarosława Marka Rymkiewicza. Choć tekst powstał w latach 70. XX wieku, ta farsa z podtekstem politycznym okazuje się niezwykle aktualna… Gramy w sobotę (17 czerwca) o godz. 19.00, a w niedzielę (18 czerwca) o godz. 17.00.

Na Sali Sejmu Śląskiego odtwarzamy zaś głośny proces Larsa Kocha według tekstu TERROR Ferdinanda von Schiracha. Przygotowania rekonstrukcji z naszymi aktorami podjął się Robert Talarczyk. W sobotę, 17 czerwca, o godz. 19.00 odbędzie się pierwszy proces z udziałem widzów, a kolejny już w niedzielę, 18 czerwca, także o godz. 19.00.

W poniedziałek na Dużej Scenie wystąpi gościnnie Opera Śląska, na Scenie w Galerii pokażemy rejestrację spektaklu 5 RAZY ALBERTYNA, a potem czeka nas wakacyjna przerwa. Wracamy 15 września premierą SZTUKI Yasminy Rezy w reżyserii Tadeusza Bradeckiego.


MNIEJ