Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2017.02.10

„Słowo o Jakóbie Szeli”

Dziś premiera!

WIĘCEJ

Wczoraj wieczorem odbyła się ostatnia próba generalna „Słowa o Jakóbie Szeli” według Brunona Jasieńskiego, które na naszej Scenie Kameralnej reżyseruje Michał Kmiecik. Z niecierpliwością oczekujemy dzisiejszej premiery i jutrzejszej premiery prasowej, by poznać reakcje widzów.

Buntownik z wyboru czy z przymusu? Bohater czy zdrajca? Ten spektakl nie będzie sądem nad Jakóbem Szelą ani historycznym rozliczeniem z legendą krwawego przywódcy. Michał Kmiecik, jeden z najważniejszych kontrowersyjnych twórców młodego pokolenia w teatrze, bierze z premedytacją prawie stuletni poemat Brunona Jasieńskiego, by pokazać widowni, że od społecznego rozczarowania do rozlewu krwi jest niebezpiecznie blisko. Ta opowieść narodzi się z gniewu i upokorzenia. Z rozczarowania tym, jak najbliższy świat bohaterów wygląda wokół i co robią z nim ci, którzy mają władzę.

Zachęcamy także do obejrzenia krótkiego wywiadu z Michałem Kmiecikiem, który przeprowadził nasz dramaturg, Artur Pałyga:


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.02.08

„Czarna ballada” w felietonie ks. Piotra Brząkalika

Zapraszamy do wysłuchania

WIĘCEJ

Ksiądz Piotr Brząkalik to postać dobrze znana mieszkańcom Śląska, jak i naszym widzom. Jego „Felietony nie z ambony” wygłaszane na antenie Radia Em stale poszerzają grono swoich słuchaczy, a od pewnego czasu także czytelników (w naszym teatrze odbyły się już 2 spotkania wokół książek, w których zebrane zostały felietony ks. Brząkalika).

Ostatnio duchowny zadebiutował także w roli aktora – w spektaklu „Wujek.81. Czarna Ballada” w reż. Roberta Talarczyka wciela się w rolę Księdza, który odprawia mszę dla strajkujących górników w budynku łaźni łańcuszkowej. W jednym ze swoich najnowszych felietonów ks. Brząkalik postanowił podzielić się ze swoimi słuchaczami przemyśleniami na temat przedstawienia. Zapraszamy do wysłuchania – TUTAJ.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.02.07

7 premier, 17 tysięcy widzów więcej. A co przed nami?

Konferencja prasowa „Słowa o Jakóbie Szeli” i zapowiedź planów na rok 2017

WIĘCEJ

Za nami konferencja prasowa, na której dziennikarze podejrzeli próbę do premiery Michała Kmiecika, a następnie podsumowaliśmy nasze działania w 2016 roku i zapowiedzieliśmy, co czeka nas w najbliższym czasie.

 

W ubiegłym roku udało nam się zrealizować aż 7 premier, a publiczność Teatru Śląskiego zwiększyła się aż o 17 tysięcy. Rok 2016 był także rokiem, w trakcie którego pokazywaliśmy nasze spektakle na festiwalach w Polsce oraz na świecie i – co najważniejsze – wracaliśmy z tych podróży z nagrodami. Był to również rok, w którym pojawiły się nowe działania i wydarzenia (m.in. premiery rodzinne, zajęcia dla seniorów „Sztukowanie), a także nowi partnerzy, z którymi je przygotowywaliśmy (np. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia czy Śląskie Centrum Wolności i Solidarności). Współtworzyliśmy Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” oraz Festiwal Nowej Scenografii. A co przyniesie nam rok 2017?

 

Już za chwilę, 10 lutego, na Scenie Kameralnej premiera „Słowa o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego w reżyserii Michała Kmiecika – spróbujemy zapytać o aktualność tego klasycznego już poematu. 20 marca na Scenie w Malarni pojawi się także Ignacy Karpowicz. Nasi aktorzy przeczytają fragmenty jego powieści „Sońka”, a spotkanie z autorem poprowadzi Ewa Niewiadomska. Kolejnym spektaklem będzie prapremiera „Porwania Europy” Jarosława Marka Rymkiewicza, którą przygotowuje Piotr Cieplak. Na naszej Dużej Scenie do zobaczenia już od 7 kwietnia. Na 5 maja natomiast zaplanowaliśmy długo wyczekiwaną prapremierę nowego tekstu Artura Pałygi „Muzułmany” (wcześniej „Wściekłość”) z reżyserii Piotra Ratajczaka. Jeszcze w październiku zeszłego roku nasi widzowie mogli uczestniczyć w czytaniu performatywnym tekstu i towarzyszącej mu dyskusji. To jednak nie koniec! W czerwcu przenosimy się do Sali Sejmu Śląskiego, gdzie odbędzie się polska prapremiera „Terroru” Ferdinanda von Schiracha – spektaklu o tyle niezwykłego, że jego zakończenie będzie poddawane każdorazowo pod osąd publiczności. Później czeka nas krótka wakacyjna przerwa, a po niej w Teatrze Śląskim pojawią się takie nazwiska jak Sándor Márai, Jerzy Kukuczka, Tadeusz Bradecki, Przemysław Wojcieszek, Nikołaj Kolada i nie tylko.

Zapowiada się pracowity okres. Do zobaczenia na widowni!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.02.06

Publiczność zdecydowała

„Boska!” i „Tato” to najlepsze spektakle 10. Katowickiego Karnawału Komedii

WIĘCEJ

Głosy policzone. Widzowie zagłosowali na najlepsze spektakle 10. Katowickiego Karnawału Komedii. Na Dużej Scenie Teatru Śląskiego zwycięża „Boska!” z Teatru Polonia z główną rolą Krystyny Jandy, na scenie Teatru Korez widzowie najlepiej ocenili spektakl „Tato” krakowskiego Teatru Bagatela - cieszy nas to podwójnie, ponieważ autorem tekstu jest Artur Pałyga, dramaturg naszego teatru.


MNIEJ