Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2017.06.08

Rusza kino/teatr na drugim balkonie

Od dziś obowiązują nowe ceny biletów

WIĘCEJ

Gotowi na sceny balkonowe? Macie ochotę kupić tańsze bilety i zobaczyć głośne tytuły z Dużej Sceny? W 1907 roku architekci budujący nasz teatr nie myśleli o takim komforcie dla widzów jak dzisiaj, dlatego z naszego drugiego balkonu nie wszystko widać idealnie. Wymyśliliśmy jednak dla Was kino/teatr: spektakle wyświetlamy na żywo na zawieszonym nad Dużą Sceną ekranie szerokim na 8 metrów.

Proponujemy nowe spojrzenie na sztukę teatralną – jak zawsze z perspektywy naszego czerwonego fotela. Dodatkowo nie musisz już zastanawiać się, czy nasi aktorzy lepiej wypadają na teatralnych deskach, czy w kinie. Można dokonać tego porównania w trakcie spektaklu! Dla wszystkich tych, którzy mają dylemat, czy pójść do kina, czy do teatru, mamy odpowiedź – chodźcie do naszego kino/teatru na drugim balkonie! Dwa doświadczenia w cenie jednego. Bilety do kino/teatru kosztują tylko 15 zł.

Rozpoczynamy już dziś, 8 czerwca – do końca sezonu w kino/teatrze zobaczycie jeszcze spektakle „Wujek.81. Czarna ballada” i „Porwanie Europy”. Akcja będzie kontynuowana w następnym sezonie.

 

Tytuły objęte akcją kino/teatr:

  • „Czarny ogród”
  • „Dziady”
  • „Lot nad kukułczym gniazdem”
  • „Ożenek”
  • „Piąta strona świata”
  • „Porwanie Europy”
  • „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem”
  • „Wesele”
  • „Wujek.81. Czarna ballada”

MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.06.08

Wielkie czytanie na katowickim Rynku

Zapraszamy do udziału w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”

WIĘCEJ

Już dziś (8 czerwca) o godz. 12.00 na placu Kwiatowym, który stanowi część katowickiego Rynku, rozpocznie się lokalna edycja ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, adresowanej do mieszkańców miasta, a w szczególności dzieci i młodzieży. W programie m.in. publiczne czytanie fragmentów książki Érica-Emmanuela Schmitta „Oskar i Pani Róża”, w którym nasz Teatr reprezentować będą: Dorota Chaniecka, Anna Podsiadło i Wiesław Kupczak. Oprócz tego ulicami miasta przejdzie barwny korowód, który poprowadzi nasz pracownik, Michał Siewniak z Biura Obsługi Widzów. Wśród jego uczestników znajdą się też studenci naszej Szkoły Aktorskiej.

Zapraszamy do wspólnego spędzenia popołudnia z lekturą!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.06.07

„Moja ABBA” po raz setny!

Pożegnanie z tytułem

WIĘCEJ

Dziś wieczorem nasi aktorzy dokładnie po raz setny i jednocześnie ostatni zagrali dla widzów spektakl „Moja ABBA” w reżyserii Katarzyny Deszcz. Ostatni raz zatańczyli w złotych butach, ostatni raz opowiedzieli historię podszytą piosenkami ABBY i sentymentem do wspomnień z lat 70. Stali bywalcy teatrów wiedzą, że ostatni spektakl ma swoje specjalne prawa – aktorzy pozwalają sobie na nieplanowane improwizacje i robią sobie wzajemnie żarty. Tak też, w bardzo przyjaznej atmosferze, zakończył się środowy wieczór na Scenie w Malarni.

Życzymy wszystkiego dobrego aktorom (Krystynie Wiśniewskiej, Wiesławowi Sławikowi, Katarzynie Błaszczyńskiej, Agnieszce Radzikowskiej i Michałowi Rolnickiemu), którzy zagrali spektakl aż 100 razy, a także widzom, którzy towarzyszyli im przez lata.

fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.06.06

O pacyfikacji Kopalni „Wujek”, tym razem na Scenie Kameralnej

Za nami spotkanie promocyjne albumu „Wujek ’81. Strajk i pacyfikacja”

WIĘCEJ

„W Katowicach, w miejscu gdzie dziś góruje pomnik o symbolicznym kształcie krzyża, 16 grudnia 1981 r. dokonano najkrwawszej pacyfikacji w okresie stanu wojennego. Przeciwko górnikom, którzy na znak sprzeciwu i w geście solidarności z aresztowanymi  kolegami podjęli strajk, wysłano czołgi, wozy bojowe, wojsko i specjalne odziały milicji. Celem pacyfikacji było zastraszenie strajkujących i nie dopuszczenie do eskalacji protestów na inne zakłady i kopalnie Górnego Śląska. To właśnie tutaj, w regionie, który przez lata władza komunistyczna traktowała jako przysłowiową »perłę w koronie«, opór okazał się wyjątkowo silny.”

 

Wczoraj odbyło się spotkanie promocyjne albumu „Wujek ’81. Strajk i pacyfikacja”, który składa się ze zdjęć śląskich fotoreporterów, m.in. Marka Dworaczyka, Bogdana Kułakowskiego, Stanisława Jakubowskiego, Władysława Morawskiego. Rozdziały poświęcone Dziewięciu Górnikom zostały zilustrowane zdjęciami ze zbiorów rodzinnych, większość z nich po raz pierwszy zostało opublikowanych. Autorami publikacji są Robert Ciupa i Bogusław Tracz, którzy byli konsultantami merytorycznymi scenariusza spektaklu „Wujek.81. Czarna ballada”. W spotkaniu, prowadzonym przez Sylwestra Strzałkowskiego, wziął także udział Robert Talarczyk, reżyser przedstawienia.

Dziękujemy za obecność i dyskusję!

 

 


MNIEJ