Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2017.05.09

Pierwsze głosy po prapremierze

Znamy już pierwsze recenzje „Muzułmanów”

WIĘCEJ

Powoli spływają do nas opinie po piątkowej prapremierze. Zachęcamy do lektury:

„Muzułmany” są komentarzem pisanym na gorąco, inspirowanym wypowiedziami pracowników współczesnych „galer", piekielnie przenikliwymi tekstami Fallaci oraz spostrzeżeniami własnymi Artura Pałygi. O tym, że Polska to kraj, gdzie się ciężko haruje. I że to harowanie może nam być – o zgrozo – zabrane, bo zdaje się, że nadchodzą islamiści, którzy – oprócz tego, że modlą się do innego Boga – to są tanią (tańszą niż my!) siłą roboczą.

„Gazeta Wyborcza” Katowice (całość TUTAJ)

 

Stara, stary, młoda, młody… Przedstawieni bezosobowo, dobitnie, aby ujednolicić i ukazać, że ludzie pracujący w pewnym momencie zatracają już człowieczeństwo (…) „Muzułmany” to spektakl o każdym z nas, o naszych lękach, problemach, błędach, które nierzadko przypisujemy innym, obwiniając ich za niepowodzenia w naszym życiu. Muzułmany… to my.

Blog FitMadMara (całość TUTAJ)


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.05.05

Nowy tytuł na Scenie Kameralnej

Prapremiera sztuki Artura Pałygi „Muzułmany” w reżyserii Piotra Ratajczaka

WIĘCEJ

Prapremiery to ważny element linii programowej Teatru Śląskiego. Najnowszy tytuł „Muzułmany” został napisany specjalnie dla czwórki naszych aktorów przez Artura Pałygę. Reżyser Piotr Ratajczak zaprosił do współpracy Matyldę Kotlińską (scenografia i kostiumy) oraz Arkadiusza Buszkę (ruch sceniczny).  Na Scenie Kameralnej oraz w kulisach grają: Ewa Kutynia, Bogumiła Murzyńska, Andrzej Dopierała i Michał Rolnicki. Za transmisję na żywo z ośmiu kamer odpowiadają  Marcin Müller i Tomasz Wustrau.

fot. Przemysław Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.05.04

Rozpoczęliśmy próby do „Terroru”

Nasi aktorzy w nietypowej przestrzeni

WIĘCEJ

Niewystawiana dotąd w Polsce głośna sztuka TERROR Ferdinanda von Schiracha już 17 czerwca będzie miała swoją prapremierę w Katowicach. Po raz kolejny wychodzimy poza budynek teatru i poszukujemy nowych przestrzeni dla sztuki. Tym razem reżyser Robert Talarczyk zaprosi widzów zgromadzonych w Sali Sejmu Śląskiego do uczestnictwa w inscenizowanym procesie sądowym. Nie zabraknie interakcji z publicznością, która stanie się dzięki temu kolejnym aktorem spektaklu. Mamy już pierwsze zdjęcia z prób na naszej „nowej scenie”.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.05.04

Skąd „Muzułmany” w teatrze?

Zachęcamy do zapoznania się z zapowiedziami naszej jutrzejszej prapremiery

WIĘCEJ

Nam zależy na uzyskaniu takiej odpowiedzi, która umożliwiła uniknięcie przemiany Polaków w osoby takiego pokroju, jakie przedstawiamy w sztuce „Muzułmany”. Chodzi o to, by Polacy nie stali się zionącymi nienawiścią pochodniami. Nasz jedyny bohater, który próbuje się chronić przed infekcją nienawiści, jest inteligentem, próbującym wszystko zracjonalizować. Ale nawet i jego wizja świata się załamuje, nie potrafi się odnaleźć we współczesnej rzeczywistości, którą zalewa internetowy fałsz, hejt i manipulacja. – opowiada w „Rzeczpospolitej” reżyser spektaklu Piotr Ratajczak. Całość artykułu o lęku przed islamem i jego obecności w teatrze, do przeczytania TUTAJ.

 

Odwiedziła nas także ekipa programu „Do teatru!”. Aneta Chwalba podglądała próbę, rozmawiała z reżyserem i aktorami:


MNIEJ