Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2017.03.10

Kolejny wernisaż w Galerii Foyer

Młoda artystka, Natalia Rybka, pokazuje swoje malarstwo

WIĘCEJ

Natalia Rybka urodziła się w 1988 roku. Ukończyła w 2007 roku Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. w Bytomiu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku malarstwo w roku 2016. Dyplom obroniła z wyróżnieniem w pracowni prof. Andrzeja Tobisa oraz prof. Antoniego Kowalskiego. Brała udział w projektach scenograficznych, takich jak projekt i realizacja scenografii w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego do spektaklu pt. „Elling“ w reżyserii Michała Wawrzeckiego, projekt  i realizacja scenografii na warsztatach „Zemsta“ z Marcinem Wroną, udział w warsztatach sceno-graficznych w Alwernii pod kierunkiem Katarzyny Sobańskiej i Marcela Sławińskiego, 2014.

Obecnie jej prace można oglądać w Galerii Foyer na I piętrze Dużej Sceny. Kuratorem Galerii jest Jerzy Kozłowski.

fot. K. Małecki


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.03.07

Piotr Cieplak z nagrodą im. Zygmunta Hübnera

Reżyser „Porwania Europy” laureatem nagrody Człowiek Teatru 2017

WIĘCEJ

Kapituła Nagrody im. Zygmunta Hübnera – Człowiek Teatru 2017, wyróżniająca „ludzi wszechstronnych, których praca przyczynia się do rozwoju/ewolucji teatru, a także do poszerzenia wiedzy na jego temat, wizjonerów teatru, ludzi dla których teatr jest sensem życia, którzy są autorytetami w jego dziedzinie” właśnie ogłosiła, że tegorocznym laureatem został Piotr Cieplak.

Reżyser odbierze nagrodę podczas oficjalnej uroczystości w Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca. My cieszymy się zaś szczególnie, ponieważ Piotr Cieplak dokładnie w tej chwili prowadzi u nas próby do prapremiery „Porwania Europy” według Jarosława Marka Rymkiewicza. Na naszej Dużej Scenie do zobaczenia już od 7 kwietnia.

Gratulujemy!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.03.01

„Jaram się" znów na afiszu!

Projekt Teatru Śląskiego z dofinansowaniem programu „Scena dla Tańca”

WIĘCEJ

Spośród 28 zgłoszonych wniosków osiem otrzymało dofinansowanie w VII edycji programu „Scena dla tańca”, realizowanego przez Instytutu Muzyki i Tańca. Projekt „Jaram się. Taniec, który buduje wspólnotę”, realizowany przez Teatr Śląski w Katowicach, dzięki dofinansowaniu zostanie zaprezentowany w czterech miejscach w województwie śląskim. Godzinny reportaż performatywny o stanie hutnictwa, skupiający się na wykonywanej na akord choreografii, materiale video oraz pracy społecznej, został przygotowany na potrzeby zeszłorocznej Industriady – Święta Szlaku Zabytków Techniki. Premiera miała miejsce w przestrzeni pierwszej na kontynencie huty zbudowanej przez Johna Baildona – Huty Królewskiej w Chorzowie.

W 2017 roku dzięki dofinansowaniu odbędą się kolejne cztery pokazy. Prezentacje zaplanowano w Rydułtowskim Centrum Kultury „FENIKS”, w Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie, w Pszczyńskim Centrum Kultury oraz w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi. Wybór miejsc nie jest przypadkowy, celem były przemysłowe miejscowości, gdzie mieszkańcy to w sporej części byli pracownicy pobliskich kopalni i hut. „Jaram się” to choreodokument badający sytuację ciała robotnika podczas jego codziennej pracy, w kontekście tożsamości lokalnej oraz jego sytuacji ekonomicznej. Projekt jest artystycznym komentarz do przemian w przemyśle ostatnich dekad, szczególnie na terenie Śląska i Zagłębia.

Za koncepcję i reżyserię odpowiada Rafał Urbacki. Występują: Agata Meyer-Leuters, Paweł Konior, Radosław Lis, Piotr Stanek. Choreografia powstała zespołowo, autorem muzyki jest Michał Wajdzik [Rabbit On The Moon], światło opracował Marek Kutnik, video jest autorstwa Anu Czerwińskiego. Produkcja: Paweł Biernacki, Julia Korus.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.03.01

Rozpoczynamy Szkołę Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim

Osiemnaście osób będzie pisało sztuki pod opieką artystyczną Artura Pałygi

WIĘCEJ

Ponad 40 osób zgłosiło się do drugiej edycji warsztatów z dramaturgiem Arturem Pałygą. Kandydaci przysłali do oceny m.in. fragmenty prozy i kawałki tekstów dramatycznych, których tematem przewodnim miało być „jutro”. Następnie odbyły się rozmowy na Scenie w Galerii i ostatecznie Artur Pałyga zdecydował się zaprosić do Szkoły Pisania Sztuk osiemmnaście osób. Pierwsze zajęcia odbędą się w marcu br. Po rocznych zajęciach najlepsze powstałe teksty będą czytane publicznie na jednej ze scen Teatru Śląskiego.

Osoby, które zaprosimy na zajęcia:

 1. Anna Andraka
 2. Maciej Dziaczko
 3. Anna Furmanowicz
 4. Mariusz Gołosz
 5. Lidia Karbowska
 6. Martyna Kleszcz
 7. Iwona Konecka
 8. Hubert Michalak
 9. Malwina Motyka
 10. Elżbieta Lelek
 11. Ewa Olejarz
 12. Marta Pastwa
 13. Marta Sawicka
 14. Miła Skomra
 15. Katarzyna Skręt
 16. Joanna Sodzawiczny
 17. Marcin Stachoń
 18. Michał Wolny

MNIEJ