Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.05.17

Kto za tym stoi? Dariusz Kortko / Artur Pałyga / Marcin Pietraszewski

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Himalaje” (premiera 19 maja / 6 czerwca 2018)

WIĘCEJ

Himalaje to spektakl, którego scenariusz powstał na styku dwóch, wydawałoby się odmiennych światów. Biografię, która stała się kanwą tekstu inscenizacji, cechuje dziennikarska dokładność, dążenie do językowej jednoznaczności i ścisłego przedstawiania faktów. Dramat i konwencja teatralna pozwalają przy pomocy metafory opisywać to, co trudne do nazwania, co wymyka się zwykłemu opisowi. Poznajcie twórców scenariusza „Himalajów”, którzy oba te światy połączyli.

Dariusz Kortko

Dziennikarz „Gazety Wyborczej” od 1991 r., od 2004 r. redaktor naczelny jej katowickiej redakcji, współautor książek: „Dobry zawód. Rozmowy z lekarzami” (z Krystyną Bochenek), „Czerwona księżniczka”, „Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga”, „Na szczycie stromej góry” (z Judytą Watołą) oraz „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” (z Marcinem Pietraszewskim). Z wykształcenia politolog, jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Artur Pałyga

Scenarzysta teatralny i dramaturg Teatru Śląskiego. Jest autorem kilkudziesięciu sztuk wystawianych w Polsce i na świecie. Dziennikarz, autor licznych reportaży publikowanych m.in. w „Rzeczypospolitej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Odrze” i w wielu gazetach lokalnych. Jeden z reportaży o sex chatach z „Dużego Formatu” znalazł się w antologii „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” (Wołowiec 2010). Jego sztuki dwukrotnie zdobyły grand prix festiwalu R@Port w Gdyni („Żyd” w reż. Roberta Talarczyka w 2008 r., „Wszystkie rodzaje śmierci” w reż. Pawła Passiniego w 2009 r.). W 2013 r. zdobył Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za sztukę „W środku słońca gromadzi się popiół”.

Marcin Pietraszewski

Rocznik ‘74 (jakże niezapomniany dla polskiej piłki), dziennikarz śledczy „Gazety Wyborczej”, współautor „Kukuczki”, pierwszej biografii najsłynniejszego polskiego himalaisty. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press, wielokrotny laureat konkursu Silesia Press. Rozdarty między pasją do hokeja i piłki nożnej ojciec dwóch fantastycznych rudych córek.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.05.17

„Żywoty świętych osiedlowych” reż. Karina Grabowska

Premiera spektaklu plenerowego w ramach Industriady 2018

WIĘCEJ

9 czerwca zapraszamy na premierę Teatru Śląskiego w ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA. „Żywoty świętych osiedlowych” w reżyserii Kariny Grabowskiej to spektakl plenerowy realizowany na terenie Familoków – Zabytkowego Osiedla w Czerwionce-Leszczynach (podwórko przy ul. Adama Mickiewicza 8). Adaptację książki Lidii Amejko połączono z prawdziwymi historiami opowiedzianymi przez mieszkańców familoków w Czerwionce-Leszczynach, w tym dzieci. Poznamy ich punkt widzenia, ich codziennie problemy i radości, sposoby na życie w społeczności i na zachowanie indywidualności.

„Żywoty świętych osiedlowych” na podstawie książki Lidii Amejko to spektakl, którego równoprawnymi bohaterami są osiedle i jego mieszkańcy. Chcemy pokazać osiedle, które zdaje się nie mieć końca ani początku. Jest samoistnym bytem rządzącym się swoimi prawami, którego mieszkańcy są jak trybiki w wielkiej maszynie. Opowiadamy o ich losach, ich zmaganiach z codziennością, o pragnieniu uświęcenia swojego życia, uczynienia go lepszym i ważniejszym, znaczącym. Opowiadamy o ich heroicznej, lecz skazanej na porażkę walce z machiną.

PREMIERA: 9 czerwca 2018 r., godz. 15.00, 17.00, 19.00 (w ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA)

KOLEJNE POKAZY:

23 czerwca, godz. 15.00

24 czerwca, godz. 14.00, 16.00

MIEJSCE: Familoki – Zabytkowe Osiedle w Czerwionce-Leszczynach (podwórko przy ul. Adama Mickiewicza 8)

Więcej informacji o spektaklu tutaj


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.05.16

25. urodziny spektaklu „Mayday”

Zapraszamy na rekordowy jubileusz kultowego spektaklu Teatru Śląskiego

WIĘCEJ

Jedna z najlepszych i najczęściej granych na świecie fars. Historia londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami. Na skutek wypadku John Smith musi spędzić noc w szpitalu. Zaniepokojona małżonka zawiadamia komisariat policji o nieobecności męża. Co gorsza, w tym samym czasie druga żona taksówkarza zawiadamia inny komisariat. Rozpoczynają się dwa śledztwa, a z każdą minutą sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana. Komizm sytuacji fabularnych i języka sprawia, że „Mayday” (oryginalny tytuł „Run for Your Wife”) od chwili prapremiery rozśmiesza publiczność na całym świecie.

Spektakl wyreżyserował Wojciech Pokora, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów komediowych („Poszukiwany, poszukiwana”, „Brunet wieczorową porą”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” czy „Alternatywy 4”), zmarły w lutym tego roku. Przygodę z tym tytułem zaczynał od roli Johna Smitha w warszawskiej inscenizacji Teatru Kwadrat. Już tego samego roku (1992) wyreżyserował swoje pierwsze „Maydaye” w Teatrze Polskim we Wrocławiu i w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. W sumie na podstawie tekstu Cooneya stworzył spektakle w sześciu miastach w całej Polsce. Do dziś grane są we Wrocławiu, Krakowie i Katowicach. Katowicka premiera odbyła się 19 czerwca 1993 roku. Fenomenem jest również, że od 25 lat obsada spektaklu niemal się nie zmieniła. W 2002 zmarł Wojciech Górniak (John Smith), którego zastąpił Zbigniew Wróbel (wcześniej grał reportera), na którego miejsce wszedł Wiesław Kupczak. Od października 2017 roku postać Mary Smith grana jest zamiennie przez Bogumiłę Murzyńską i Katarzynę Brzoskę. Wydawać by się mogło, że 25 lat grania, czyli 450 pokazów, wyczerpie widownię w promieniu wielu kilometrów od Teatru Śląskiego. Nic z tych rzeczy! Katowicka inscenizacja to wciąż hit przyciągający widownię w każdym wieku. W czym zatem tkwi sekret sukcesu „Maydaya”?

Przekonajcie się sami. Już 3 czerwca o godz. 16.00 i 19.00 zapraszamy do wspólnego świętowania 25 lat tytułu na deskach Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego. Nie zabraknie urodzinowych niespodzianek dla naszej widowni!

Bilety online, w Biurze Obsługi Widza (32 258 89 67 /32 258 72 51 wew. 236) lub w kasie Teatru.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.05.14

W Dzień Dziecka wszyscy jesteśmy dziećmi

Każdy ma w sobie coś z dziecka – niezależnie od wieku wyruszcie z nami w podróż „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem”!

WIĘCEJ

Z okazji Dnia Dziecka w naszym Teatrze, będziemy dopieszczać w widzach wewnętrzne dziecko.

Zapraszamy na familijną przygodę teatralną, pełną spektakularnej scenografii, barwnych kostiumów, porywających przygód, muzyki na żywo w wykonaniu zespołu Chłopcy Kontra Basia, świetnego humoru pióra Roberta Górskiego (Kabaret Moralnego Niepokoju) i kultowych postaci z książki Juliusza Verne’a. Spektakl „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” polecamy widzom w wieku od 7 do 107 roku życia.

Tego dnia wszyscy jesteśmy dziećmi, dlatego wszystkich obejmują BILETY ULGOWE!

Zapraszamy 1 i 2 czerwca!

 


MNIEJ