Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.01.10

Nasz spektakl w finale „Klasyki Żywej”!

„Słowo o Jakóbie Szeli” w reż. Michał Kmiecika trafiło do finałowej siódemki ogólnopolskiego konkursu

WIĘCEJ

Spośród kilkudziesięciu przedstawień zgłoszonych do III edycji konkursu „Klasyka Żywa”, Komisja Artystyczna wybrała siedem tytułów z całej Polski. Wśród nich znalazło się nasze „Słowo o Jakóbie Szeli” w reż. Michała Kmiecika. Spektakl – wraz z pozostałymi najlepszymi ubiegłorocznymi wystawieniami polskich klasyków –  zostanie zaprezentowany podczas tegorocznych 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / „Klasyka Żywa” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. O główną nagrodę powalczy z takimi tytułami, jak : „Wesele” z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej (reż. Jan Klata), „Chłopi” z Teatru Powszechnego (reż. Krzysztof Garbaczewski), „Dziady – Noc Druga” Teatru Wierszalin (reż. Piotr Tomaszuk), „Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem, o czym jest jutro” z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (reż. Seb Majewski), „Sposób na Alcybiadesa” z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie (reż. Piotr Ratajczak) oraz „Tajny dziennik” z warszawskiego Teatr Dramatyczny (reż. Wojciech Urbański). Już samo uczestnictwo w festiwalu to dla nas wielkie wyróżnienie. Trzymajcie za nas kciuki!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.01.05

Nowy tytuł na afiszu!

„Dwanaście krzeseł” w reżyserii Nikołaja Kolady

WIĘCEJ

Za nami premierowy wieczór spektaklu „Dwanaście krzeseł” według kultowej powieści I. Ilfa i J. Pietrowa w adaptacji i reżyserii Nikołaja Kolady, w nowym tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej, scenografii Nikołaja Kolady i Anny Tomczyńskiej oraz z choreografią Jakuba Lewandowskiego. Publiczność nagrodziła naszych artystów gorącymi brawami, podczas których połączyliśmy się też na chwilę z Nikołajem Koladą, który nie mógł być obecny podczas wczorajszego wieczoru. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami podczas tego teatralnego święta! Szansa na zobaczenie naszego nowego tytułu jutro i pojutrze (6 i 7 stycznia), gramy do końca weekendu!

Partnerem premiery jest Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek.

 

fot. P. Jendroska 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.01.04

Zmarł Jerzy Kozłowski

Żegnamy naszego przyjaciela i wieloletniego współpracownika Teatru

WIĘCEJ

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 3 stycznia 2018 r. zmarł Jerzy Kozłowski – nasz przyjaciel, wieloletni współpracownik Teatru Śląskiego, człowiek o niezwykłej wrażliwości i otwartości na artystów, kurator Galerii Foyer. Uroczystość kremacji odbędzie się 8 stycznia o godz. 11.00 w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej.

Od niemal 25 lat prowadził w przestrzeni foyer Dużej Sceny galerię sztuki. To nie lada wyzwanie, którego wielu by się nie podjęło. Jemu jednak udało się zorganizować ponad 250 różnorodnych wystaw cenionych artystów z regionu, z Polski i z zagranicy. Nasi widzowie mogli dzięki staraniom Jerzego Kozłowskiego oglądać przed spektaklami prace m.in. Edwarda Dwurnika, Andrzeja Urbanowicza, Henryka Wańka, Güntera Grassa, Leszka Żegalskiego, Tomiyuki Sakuty, Jacka Rykały czy Józefa Szajny. W Galerii Foyer pojawiali się – dzięki staraniom jej kuratora – artyści zarówno z wyrobioną pozycją, jak i ci stawiający pierwsze kroki w świecie sztuki (którzy, nierzadko chwilę potem stawali się laureatami głośnych nagród).

Niespotykana wręcz wrażliwość Jerzego Kozłowskiego oraz jego otwartość na wszelkie formy twórczości i dobry kontakt z artystami, skutkujący przyjazną atmosferą kolejnych wernisaży, sprawiały, że widzowie chętnie wracali do Galerii Foyer, która przyczyniała się w ten sposób do rozwoju ich kompetencji w zakresie sztuk wizualnych. Dla nas wszystkich była to niezwykle wartościowa znajomość i serdecznie dziękujemy za możliwość współpracy przez te wszystkie lata.

Bliskim Jerzego Kozłowskiego składamy kondolencje oraz wyrazy głębokiego współczucia.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.01.01

Powitaliśmy wspólnie Nowy Rok

Wraz z twórcami najnowszej premiery, „Dwunastu krzeseł”, życzymy Państwu wiele uśmiechu w 2018 roku!

WIĘCEJ

To był kolorowy wieczór pełen niezwykłej energii i głośnego śmiechu. Za nami sylwestrowa premiera „Dwunastu krzeseł” w reżyserii Nikołaja Kolady, w nowym tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej, scenografii Nikołaja Kolady i Anny Tomczyńskiej oraz z choreografią Jakuba Lewandowskiego. Tego wieczoru spotkaliśmy się nie tylko, by świętować najnowszą premierę, ale także powitać wspólnie Nowy Rok. Po burzliwych brawach artyści oraz widzowie wspólnie, przy lampce szampana, składali sobie życzenia wielu dobrych chwil w 2018 roku.

Spektakl do zobaczenia już 3, 4, 6 i 7 stycznia oraz 7 i 8 lutego. Wszystkiego dobrego i do zobaczenia na widowni!

fot. P. Jendroska


MNIEJ