Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2017.03.23

Miuosh o współpracy z naszym teatrem

Zachęcamy do lektury wywiadu

WIĘCEJ

Pochodzący z Katowic raper Miuosh to jeden z artystów biorących udział w spektaklu „Wujek.81. Czarna ballada”. Jego songi stworzone specjalnie do tego widowiska można kupić na płycie „Czarne ballady”. Udzielił ostatnio wywiadu dla magazynu „Vice”, w którym mówi m.in.:

Powiedziałem Robertowi Talarczykowi (dyrektorowi Teatru Śląskiego), że wezmę udział we wszystkim co wymyśli, bo jest dla mnie autorytetem od wielu, wielu lat. […] Jestem zadowolony z tego, że pomimo iż zagraliśmy już chyba 17 spektakli, za każdym razem, gdy gram dwa najważniejsze moim zdaniem utwory, to się trzęsę, bo wiem co się za chwilę wydarzy, jaka to jest dawka wspomnień i emocji.

Artysta podkreśla także, że udział w spektaklu „Wujek.81. Czarna ballada” to jedno z trzech najważniejszych dla niego wydarzeń. Dla nas to spotkanie również było bardzo ważne. Możemy tylko uchylić rąbka tajemnicy, że to jeszcze nie koniec naszej współpracy…

Zachęcamy do lektury całego wywiadu TUTAJ.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.03.20

Forum Dyrekorów Teatrów Województwa Śląskiego

W Katowicach odbyło się kolejne spotkanie osób prowadzących teatry publiczne w regionie

WIĘCEJ

Za nami pierwsze w tym roku spotkanie u nas Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego, które trzy lata temu zostało powołane w Katowicach. Gośćmi specjalnymi byli prof. dr hab. Barbara Fatyga oraz dr Bogna Kietlińska, które prezentowały raport z badania projektu „Bilet za 400 groszy”. Aleksander Lysko omówił finansowanie projektów artystycznych, zaś Patryk Tomiczek z Instytucji Filmowej Silesia Film omówił propozycję współpracy teatrów w ramach działania Silesia Film Commission.

fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.03.20

ZRÓB HAŁAS!

Wygraj Dużą Scenę Teatru Śląskiego na swój koncert! Czekamy na zgłoszenia.

WIĘCEJ

ZRÓB HAŁAS! Teatr Śląski otwiera drzwi swojej sceny dla artystycznych gości! Po pilotażowym projekcie TU I TERAZ!, w którym oddaliśmy scenę zespołom teatralnym z różnych części Polski, pora na część muzyczną. Nie ma dla nas znaczenia, czy gracie jazz, reggae czy macie kameralny chór. Prześlijcie do nas trzy utwory do posłuchania. Na podstawie przesłanych materiałów wybierzemy zespoły/solistów/muzyków, którzy zaprezentują się przed specjalnym jury i publicznością na Scenie w Galerii w maju 2017. Najlepsi wybrani podczas muzycznego maratonu będą mogli w nagrodę zagrać koncert na naszej Dużej Scenie. Zapraszamy twórców do wysyłania zgłoszeń. Forma muzyczna i gatunek dowolny.

I etap – zgłoszenia (3 utwory audio lub video przesłane drogą elektroniczną na adres j.korus@teatrslaski.art.pl do 31 marca 2017)

II etap – w maju wybrani artyści zaprezentują się na żywo na Scenie w Galerii przed publicznością i jury pod przewodnictwem Miuosha (po trzy utwory)

Finał – wygrany zespół/muzyk w nagrodę ma możliwość zagrania koncertu na Dużej Scenie Teatru Śląskiego jesienią 2017 (widownia na ponad 400 miejsc)


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.03.15

Aż 8 nominacji do „Złotych Masek” dla naszych artystów!

Wiemy już kto zawalczy o nagrody teatralne za 2016 rok

WIĘCEJ

Stało się! Ogłoszono nominacje do „Złotych Masek” – Nagród Teatralnych województwa śląskiego za 2016 rok. W tym roku nasi artyści otrzymali aż 8 nominacji!

  • Przedstawienie „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” w reż. Roberta Talarczyka zawalczy o tytuł najlepszego spektaklu dla młodych widzów.
  • W kategorii „Aktorstwo – rola kobieca” nominowana została Anna Kadulska za rolę Marlene Dietrich w spektaklu „Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” w reżyserii Eweliny Marciniak (warto przypomnieć, że aktorka dostała „Złotą Maskę” za rolę Heli / Panny Alicji w „Morfinie” tej samej reżyserki), za rolę Śmierci w spektaklu Roberta Talarczyka „Wujek 81. Czarna ballada” oraz rolę Margarety w spektaklu „Przytuleni” w reż. Gabriela Gietzky’ego w Teatrze bez Sceny. W tej kategorii trzymamy także kciuki za Grażynę Bułkę, która jest nominowana za rolę w monodramie „Mianujom mie Hanka” w reż. Mirosława Neinerta z Teatru Korez.
  • O statuetkę „Aktorstwo – rola męska” zawalczy Wiesław Sławik, który został doceniony za rolę Saszy w spektaklu „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w reżyserii Filipa Gieldona. Także w tej kategorii mamy „dublurę” – jednym z konkurentów Wiesława Sławika jest Andrzej Dopierała nominowany za rolę Ragnara w spektaklu „Przytuleni” w reż. Gabriela Gietzky’ego w Teatrze bez Sceny.
  • Szansę na nagrodę w kategorii „Aktorstwo – rola wokalno-aktorska” ma zaś Joanna Kściuczyk-Jędrusik za rolę Barbórki w spektaklu Roberta Talarczyka „Wujek 81. Czarna ballada”.
  • Dominika Knapik stanie do walki o nagrodę w kategorii „Choreografia” za choreografię do spektaklu „Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” w reżyserii Eweliny Marciniak.
  • Nie zabrakło nas również w kategorii „Nagroda specjalna”. Zespół Chłopcy Kontra Basia otrzymał nominację za muzykę i role w spektaklu „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” Roberta Górskiego na motywach powieści Juliusza Verne’a w reżyserii Roberta Talarczyka (wokalistka zespołu, Barbara Derlak, była już 2 lata temu nominowana za swoją rolę w spektaklu „Morfina” według prozy Szczepana Twardocha w reż. Eweliny Marciniak).

Trzymamy kciuki za wszystkich naszych artystów, a pozostałym nominowanym szczerze gratulujemy! Gala finałowa „Złotych Masek” odbędzie się 27 marca w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Wtedy dowiemy się, kto otrzymał teatralne nagrody.


MNIEJ