Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.05.08

„Morfina” wysoko oceniona przez jurorów

Spektakl wg prozy Szczepana Twardocha znalazł się w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

WIĘCEJ

Komisja Artystyczna 21. Edycji konkursu w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Andrzej Lis, Piotr Morawski, Łukasz Rudziński, Joanna Targoń, Mike Urbaniak, Kalina Zalewska spośród 91 wystawień polskiego dramatu współczesnego dopuszczonych do I etapu Konkursu, zakwalifikowała do finału 12 spektakli, wśród których znalazła się nasza „Morfina" wg prozy Szczepana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak.

Dodatkowo cieszymy się, ponieważ wśród wskazanych dramatów współczesnych pojawił się także tekst „Tato” Artura Pałygi, naszego dramaturga, którego inscenizację w krakowskim Teatrze Bagatela przygotowała Małgorzata Bogajewska.

Do finału tegorocznej edycji konkursu trafiły dwa tytuły z regionu, zrealizowane w naszym teatrze oraz w Teatrze Zagłębia. Zespół Teatru Śląskiego miał już wcześniej przyjemność odbierać główną nagrodę zespołową dla najlepszego przedstawienia Konkursu w 2013 roku, za „Piątą stronę świata” w reż. Roberta Talarczyka.

II etap Konkursu zakończy się w drugiej połowie czerwca, kiedy Jury Konkursu (Ewa Czaplińska, Jacek Kopciński, Ewa Partyga, Ewa Pilawska, Jacek Timingeriu) obejrzy wszystkie spektakle finałowe. Werdykt zostanie ogłoszony na początku lipca 2015 roku.

Spektakle finałowe 21 edycji:

 1. A niech to Gęś kopnie! Marty Guśniowskiej, reż. Marta Guśniowska, Teatr Animacji w Poznaniu,
 2. Apokalipsa Tomasza Śpiewaka, reż. Michał Borczuch, Nowy Teatr w Warszawie,
 3. Jak zostałam wiedźmą Doroty Masłowskiej, reż. Agnieszka Glińska, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie,
 4. Karskiego historia nieprawdziwa Szymona Bogacza, reż. Julia Mark, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze,
 5. Koń, kobieta i kanarek Tomasza Śpiewaka, reż. Remigiusz Brzyk, Teatr Zagłębia w Sosnowcu,
 6. Morfina Szczepana Twardocha, reż. Ewelina Marciniak, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach,
 7. Narodziny Fryderyka Demuth Macieja Wojtyszki, reż. Maciej Wojtyszko, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,
 8. nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU! Pawła Demirskiego, reż. Monika Strzępka, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie,
 9. Obwód głowy Wojtka Zrałka-Kossakowskiego, reż. Zbigniew Brzoza, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu,
 10. Ony Marty Guśniowskiej, reż. Daniel Adamczyk, Centrum Kultury w Lublinie - Czytelnia Dramatu,
 11. Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian Ziemowita Szczerka, reż. Remigiusz Brzyk, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie,
 12. Tato Artura Pałygi, reż. Małgorzata Bogajewska, Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie.

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.05.06

Teatr w podróży

Teatr Śląski z gościnnymi występami w kraju i za granicą.

WIĘCEJ

Nie tak dawno wróciliśmy z Sardynii, gdzie w Teatrze Massimo w Cagliari pokazywaliśmy trzykrotnie spektakl „Cinema!” w reż. Beppe Navello, który za kilka dni zaprezentujemy przed publicznością Węgierskiego Teatru Narodowego. W Târgu Mureș 8 maja br. zagramy także „Ellinga”, sztukę, która powstała na Scenie w Malarni w ramach projektu KatoDebiut. Trwa także trasa spektaklu „Morfina” wg prozy Szczepana Twardocha. Spektakl, który reżyserka Ewelina Marciniak przygotowała w postindustrialnej przestrzeni Szybu Wilson pokazywaliśmy już na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Pod koniec miesiąca wystąpimy z tym tytułem na 55. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (21 maja), a kilka dni później jury będzie oceniać w szczególności rolę Aleksandry Fielek w „Morfinie” na Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt w Toruniu.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.05.01

Niezwykła niespodzianka dla Tomka Kowalskiego

Fani teatru, bluesa i… motocykli przyjechali na „Skazanego na bluesa”

WIĘCEJ

Zgodnie ze swoją obietnicą, 30 kwietnia w finale spektaklu „Skazany na bluesa” na naszych deskach znów pojawił się Tomek Kowalski i zaśpiewał wraz z całym zespołem piosenki Dżemu. Tym razem niespodzianka czekała na niego nie tylko w Teatrze, ale również przed nim. Specjalnie aby spotkać się z „Kowalem”, na przedstawienie przyjechała grupa motocyklistów, która spotkała się z artystą na schodach Teatru Śląskiego. Przed wejściem do naszego budynku mieliśmy więc tymczasowy zjazd miłośników jednośladów. Zobaczcie sami!

fot. M. Partyka


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.04.30

Tomek Kowalski znów w Teatrze Śląskim

Zaśpiewał dla widzów w finałowej scenie bisów w „Skazanym na bluesa”

WIĘCEJ

Wczoraj, 29.04, widzowie spektaklu „Skazany na bluesa” cieszyli się jeszcze bardziej niż zwykle. Podczas bisów na scenie pojawił się Tomek „Kowal” Kowalski – pierwszy odtwórca roli Ryśka Riedla, który w zeszłym roku uległ wypadkowi. Dzięki egzoszkieletowi stanął ponownie na deskach naszej Dużej Sceny i zaśpiewał dla ponad 400 osób. Rozenergetyzowana i wzruszona publiczność nie pozostała dłużna i zaśpiewała dla artysty „Sen o Victorii”. Takiego chóru ten teatr jeszcze nie widział!

Tomek Kowalski obiecał, że zobaczymy go na scenie również na koniec dzisiejszego spektaklu.

 


MNIEJ