Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.05.22

Wystawa Plakatów Teatralnych

W Galerii Foyer wystawa prac mistrzów i ich uczniów inaugurująca Festiwal „Kręgi Sztuki”

WIĘCEJ

W naszej Galerii Foyer przy Dużej Scenie pojawiły się plakaty teatralne. Wystawa inauguruje 6. edycję Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”. Na wystawie prezntowane są prace nie tylko pedagogów uczelni artystycznych i artystów tej miary jak prof. Tomasz Bogusławski (ASP Gdańsk), prof. Marian Oslislo (ASP Katowice),  dr Ryszard Kajzer (ASP Warszawa) czy dr hab. Sebastian Kubica (oraz jego studenci z Instytutu Sztuki w Cieszynie), ale i ich studentów. Wśród prac znalały się m.in. graficzne interpretacje do takich sztuk jak: „Romeo i Julia", „Woyzeck", „Kubuś Fatalista i jego Pan" czy „Hamlet".


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.05.12

Nabór do Studium Aktorskiego – nie tylko dla maturzystów!

Czekamy na Twoje zgłoszenie do 26 czerwca 2015

WIĘCEJ

Rozpoczął się nabór do naszego Studium Aktorskiego, wszystkich chętnych zapraszamy do składania dokumentów i udziału w egzaminie wstępnym, który odbędzie się 29 czerwca (możliwy dodatkowy nabór po 15 września 2015). 

Jedyne w regionie studium aktorskie przy teatrze dramatycznym daje szansę studentom i studentkom na zdobycie teoretycznej i praktycznej edukacji artystycznej oraz na współpracę z cenionymi reżyserami, m.in. z Arkadiuszem Jakubikiem, Jackiem Głombem czy Robertem Talarczykiem. W ciągu minionych 11 lat naukę w studium podjęła ponad setka słuchaczy, z których większość uzyskała dyplom ukończenia, pozwalający na zdawanie egzaminu zawodowego przed komisją ZASP. Dzisiaj nasi absolwenci pracują w różnych teatrach w Polsce (m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze w Bydgoszczy czy Teatrze Rozrywki) oraz prowadzą własną działalność artystyczną. Część kontynuuje zawodową drogę w branży muzycznej czy w telewizji. 

Nauka w Studium Aktorskim trwa V semestrów, semestr VI poświęcony jest pracy nad przedstawieniami dyplomowymi.

Harmonogram:

NABÓR DOKUMENTÓW – w siedzibie Studium Aktorskiego do 26 czerwca 2015

Niezbędne dokumenty: świadectwo dojrzałości, życiorys, podanie o przyjęcie, zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wypełniony kwestionariusz osobowy.

Wymagania: proporcjonalna budowa ciała, wyrazista wymowa i głos, wrażliwość muzyczna i utanecznienie, sprawność fizyczna.

EGZAMIN WSTĘPNY - 29 czerwca 2015 w Teatrze Śląskim Katowicach

Wcześniej lub najpóźniej w dniu 29 czerwca przed egzaminem należy w kasie teatru uiścić opłatę egzaminacyjną w wysokości 100 zł.

Egzamin wstępny obejmuje: taniec i rytmikę, wymowę, głosi  słuch, piosenkę, recytację trzech wierszy (w tym jednego współczesnego), przedstawienie fragmentów prozy (staropolskiej i współczesnej), monolog wierszowany (ze sztuki klasycznej), elementarne zadania aktorskie (etiuda na zadany temat), rozmowę kwalifikacyjną.

 

Więcej informacji pod numerem telefonu 32 2587251 wew. 205 lub 218 oraz na stronie teatru.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.05.12

365 powodów, by wybrać się do teatru!

Pierwszy wspólny wirtualny afisz dla wydarzeń teatralnych w regionie. Dla widzów stworzono portal www.doteatru.info

WIĘCEJ

By sprawdzić repertuar teatrów w województwie śląskim trzeba odwiedzić kilkanaście stron internetowych, co zajmuje ponad 20 minut. Jeżeli jeszcze chcemy dokładnie przeanalizować tytuły, by np. sprawdzić, które wydarzenie jest dla dzieci, czas ten znacznie się wydłuża. Dlatego 14 instytucji publicznych stworzyło jeden wspólny portal, na którym zebrano informacje o wszystkich wydarzeniach.

Na portalu do wyboru jest ponad 50 wydarzeń w tygodniu, spektakli, ale i koncertów, warsztatów, spotkań, wystaw czy wydarzeń gościnnych. „Do teatru!” współtworzą teatry dramatyczne, muzyczne, sceny zajmujące się tańcem oraz Centrum Scenografii Polskiej (oddział Muzeum Śląskiego). Dla wygody użytkowników można filtrować informacje, sprawdzając repertuar dla danego miasta lub wg kategorii (np. musical lub wydarzenie dla dzieci).

To pierwsze tego typu wspólne rozwiązanie internetowe w regionie – co ważne, wspólny portal jest redagowany na bieżąco przez wszystkie zaangażowane teatry, co zapewnia jego aktualność. Portal doteatru.info powstał z inicjatywy Forum Dyrektorów Teatru Województwa Śląskiego, które tworzą:  Bytomski Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark” (Bytom), Centrum Scenografii Polskiej (Katowice), Gliwicki Teatr Muzyczny (Gliwice), Opera Śląska (Bytom), Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum (Katowice), Teatr Dzieci Zagłębia (Będzin), Teatr im. A. Mickiewicza (Częstochowa), Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego (Katowice), Teatr Lalek Banialuka (Bielsko-Biała), Teatr Mały (Tychy), Teatr Nowy (Zabrze), Teatr Polski (Bielsko-Biała), Teatr Rozrywki (Chorzów), Teatr Zagłębia (Sosnowiec).


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.05.11

Akcja bilety za 250 groszy

W niecałą godzinę sprzedały się miejsca na „Czarny ogród”

WIĘCEJ

O godzinie 10:58 Pani Krystyna w kasie odnotowała ostatnie wpłacone 2,50 zł za bilety na spektakl, który bierze udział w ogólnopolskiej akcji Biletów za 250 groszy na 250 lat Teatru Publicznego w Polsce. W ponad 100 teatrach w kraju 23 maja zostaną pokazane spektakle, na które dziś ruszyła sprzedaż. Zainteresowanie akcją, którą finansowo wspiera Ministerstwo Kultury, a koordynuje Instytut Teatralny, było ogromne. Po godzinie 8:00 rano przed Teatrem Śląskim ustawiali się pierwsi chętni po tańsze bilety, tuż przed otwarciem kasy na Rynku utworzyła się już spora kolejka. Nie starczyło biletów dla wszystkich, jednak by nikt nie wyszedł z pustymi rękami, podjęliśmy decyzję o sprzedaży wejściówek na trzy inne spektakle w najniższej możliwej cenie, tj. po 15 zł za miejsce.


MNIEJ