Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.02.23

Kreatywnie (nie tylko) o przemyśle

Siedem instytucji kultury z Francji, Włoch, Polski, Hiszpanii, Niemiec oraz Anglii i jeden wspólny kreatywny projekt. Teatr Śląski wśród partnerów projektu na temat postindustrialnego dziedzictwa Europy.

WIĘCEJ

17 i 18 lutego 2015 w Modenie odbyło się spotkanie robocze projektu „Working Class Memory” w ramach programu Kreatywna Europa. Przygotowują go partnerzy z 6 krajów, w tym: Francuska Scena Narodowa La Filature z Mulhouse (współproducenci m.in. widowiska M. Górnickiej „Requiemaszyna”), francuskie Narodowe Centrum Dramaturgii Comédie de Béthune, organizatorzy hiszpańskiego festiwalu Temporada Alta oraz niemieckiego festiwalu młodej sztuki Begehungen, brytyjska kompania teatralna Quarantine czy włoska Fondazione Emilia Romagna Teatro. Polskę reprezentuje w projekcie Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, zaproszony do współpracy przez lidera projektu, teatr La Filature. Celem „Working Class Memory” jest artystyczne przepracowanie tematu postindustrialnego dziedzictwa Europy. Na spotkaniu w Modenie obecni byli przedstawiciele wszystkich instytucji, którzy zastanawiali się nad możliwością przygotowania wspólnych działań w poprzemysłowych przestrzeniach oraz kulturalnych akcji w przestrzeni publicznej. Próbowano również przemyśleć na nowo znaczenie sformułowania „przemysł kreatywny” i możliwości jego dzisiejszego wykorzystania. Prace nad przygotowaniem projektu będą trwały jeszcze kilka miesięcy – następne spotkanie wszystkich partnerów odbędzie się pod koniec marca w Katowicach.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.02.20

Teatr Śląski inicjuje pierwszy w Polsce „Theatre Selfie Day”

Przyłącz się do zabawy 22 lutego (niedziela) - dla uczestników mamy bilety do rozlosowania

WIĘCEJ

21 stycznia na całym świecie obchodzone jest od kilku lat nowe pop-kulturowe święto – „Museum Selfie Day”. Tego dnia pracownicy muzeów oraz odwiedzający te instytucje robią sobie zdjęcia „z ręki”, tzw. selfie, a następnie wrzucają je na Facebook czy Instagram otagowane jako #museumselfie. To inicjatywa, która ma na celu ocieplenie wizerunku kulturalnych instytucji, pozwala spojrzeć na siebie z dystansem i przymrużeniem oka, a także – przede wszystkim – zbliżyć się do odbiorcy. Każdego roku muzea prześcigają się w oryginalnych pomysłach na uwiecznianie obchodów „Museum Selfie Day”. Przykładowo, w tym roku, Muzeum Narodowe w Krakowie zaprosiło do akcji pracowników i odwiedzających przygotowując zabawną kampanię promocyjną z postaciami z dzieł sztuki.

W zeszłym roku amerykańskie teatry postanowiły – zamiast biernie obserwować – dołączyć do zabawy. 22 lutego 2014 r. odbył się więc pierwszy w historii „Theatre Selfie Day”. Nie chcemy więc pozostawać w tyle i również zapraszamy do zabawy! W przyszłą niedzielę róbmy sobie teatralne selfie i wrzucajmy je na Facebook oraz Instagram z tagiem #theatreselfie.
Uczyńmy 22 lutego 2015 r. pierwszym polskim „Theatre Day Selfie”!

Wśród osób, które przyłączą się do naszej zabawy i prześlą do nas e-mailem swoje selfie z Teatrem Śląskim (w tle, we wnętrzu, itp) do 23 lutego na adres bow@teatrslaski.art.pl rozlosujemy bilety na spektakle.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.02.16

Urodziny „Piątej strony świata” i jej autora

Dokładnie dwa lata temu, w dniu urodzin Kazimierza Kutza zagraliśmy po praz pierwszy „Piątą stronę świata”

WIĘCEJ

W tym szczególnym dla nas dniu, po pierwsze składamy najserdeczniejsze życzenia urodzinowe Kazimierzowi Kutzowi, po drugie dziękujemy publiczności za dwa wspólne lata na widowni. Przedstawienie w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka wciąż cieszy się powodzeniem a zespół aktorski z opowieścią o Śląsku pojawił się na wielu festiwalach, z których przywieźliśmy liczne nagrody. Do zobaczenia wkrótce ponownie na widowni Dużej Sceny - najbliższe spektakle „Piątej strony świata” gramy 26 i 27 lutego.

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.02.11

Tomek Kowalski ponownie na scenie w „Skazanym na bluesa“

Kowalski w marcu pojawi się w teatrze i zaśpiewa dla widzów w finałowej scenie bisów przedstawienia

WIĘCEJ

 

Tomek Kowalski, pierwszy odtwórca roli R. Riedla w spektaklu „Skazany na bluesa”, pojawi się na Dużej Scenie 12 i 13 marca i zaśpiewa z zespołem podczas finałowej sceny bisów. Występy Tomka Kowalskiego w naszej produkcji przerwał nieszczęśliwy wypadek, jakiemu uległ solista pod koniec czerwca 2014. Poniżej kilka słów do widzów od Tomka Kowalskiego:

Jeszcze ładnych parę lat temu śpiewałem sobie beztrosko: „Chociaż puste mam kieszenie, no i wódy czasem brak...“ Nie sądziłem, że moje życie tak diametralnie się zmieni. Wygrana w „Must Be The Music“ i zaistnienie w Teatrze Śląskim w Katowicach w roli Ryszarda Riedla dały mi niewyobrażalną szansę, bym mógł szerzej zaistnieć w artystycznym świecie. Wszystko to, czym zajmowałem się wcześniej, jak „Małe Muzeum u Kowalskich“ i zespół FBB udowodniło, że miało sens. Grałem w teatrze, nagrywałem płytę i udzielałem się na koncertach. Do momentu, gdy 8 czerwca 2014 cudem uniknąłem śmierci. Wypadek, paraliż, smutek i agonia... Tak mogło być, ale nie poddałem się. Musiałem wrócić do śpiewania, do uśmiechu na twarzy, po prostu do normalności. Dzięki wszystkim, którzy mi pomagają, a jest ich cała armia, mogę wrócić do mojego ukochanego Teatru w Katowicach. 12 i 13 marca spróbuję na nowo zaśpiewać w Teatrze Śląskim. Codziennie pokonuję godziny ćwiczeń i tony bólu, żeby stanąć przed Wami. Niespodzianką będzie niewiarygodny wyczyn, który umożliwia mi firma Ergo Hestia w asyście Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym. Będę dla Was śpiewać w pionie, na egzoszkielecie :-). Nie zawiodę Was.

Tomek Kowalski


MNIEJ