Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.03.23

„Morfina” w programie jubileuszowych 35. Warszawskich Spotkań Teatralnych

23 marca inscenizacja Teatru Śląskiego w reżyserii Eweliny Marciniak zostanie pokazana w warszawskiej hali ATM Studio

WIĘCEJ

23 marca zespół Teatru Śląskiego pokaże „Morfinę”, adaptację głośnej książki Stefana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak na 35. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Spektakl grany w Katowicach w postindustrialnej przestrzeni Galerii Szybu Wilson w Warszawie zostanie pokazany w hali ATM Studio (ul. Wał Miedzeszyński 384). W programie znalazły się ponadto propozycje reżyserskie Krystiana Lupy, Radosława Rychcika (reżyser ten podejmie współpracę z Teatrem Śląskim w kolejnym sezonie), Michała Zadary, Moniki Strzępki, Remigiusza Brzyka, Małgorzaty Bogajewskiej, Krzysztofa Jasińskiego (tryptyk „Wędrowanie” pokazywany w Warszawie inaugurował ogólnopolską trasę w Teatrze Śląskim). W programie znalazł się także spektakl krakowskiej Bagateli „Tato” według tekstu Artura Pałygi, dramaturga naszego teatru.

 

Program główny 35. Warszawskich Spotkań Teatralnych:

  1.     „Nie-Boska Komedia. Wszystko Powiem Bogu!”, Narodowy Stary Teatr, Kraków
  2.     „Dziady”, Teatr Nowy, Poznań
  3.     „Morfina”, Teatr Śląski, Katowice
  4.     „Koń, Kobieta i Kanarek”, Teatr Zagłębia, Sosnowiec
  5.     „Tato”, Teatr Bagatela, Kraków
  6.     „Dziady. Części I, II i IV oraz wiersz Upiór”, Teatr Polski, Wrocław
  7.     „Wycinka. Holzfallen”, Teatr Polski, Wrocław
  8.     „Iwona, Księżniczka Burgunda”, Teatr im. S. Jaracza, Łódź
  9.  „Wędrowanie”, Teatr Scena Stu, Kraków

MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.03.16

Warsztaty teatralne dla dorosłych

Zgłoś się! Spotkanie zaplanowaliśmy na 1 kwietnia.

WIĘCEJ

Zapraszamy na teatralny warsztat dla dorosłych. Proponujemy aktywne spotkanie, podczas którego uczestnicy w małej grupie będą poznawać tajniki warsztatu aktora i elementy pracy nad rolą. Zajęcia są otwarte dla wszystkich – oczekujemy jedynie otwartości i zaangażowania we wspólną kreację podczas spotkania.

Warsztaty są częścią ogólnopolskiej akcji „Dotknij teatru”. 
Więcej informacji na stronie: http://dotknij-teatru.pl

Warsztaty odbędą się 1 kwietnia o godzinie 18:00. Bilety w cenie 10 zł od osoby. Zgłoszenia: tel. 505 050 025

Prowadzenie warsztatów: Renata Goliasz-Janiszewska

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.03.12

5 nominacji do Złotych Masek

Znamy nominacje do najważniejszych nagród teatralnych w województwie śląskim

WIĘCEJ

Nazwiska naszych twórców pojawiają się w pięciu z dziewięciu kategorii, jakie określiło jury konkursu nagród Złote Maski. Cztery nominacje związane są ze spektaklem „Morfina”. Przedstawienie na podstawie prozy Szczepana Twardocha ma szansę na nagrodę w kategorii przedstawienie roku, Ewelina Marciniak otrzymała nominację za reżyserię, Anna Kadulska za role Heli i Panny Alicji oraz Barbara Derlak z zespołu Chłopcy Kontra Basia za rolę wokalno-aktorską w „Morfinie”. Piąta nominacja przypadła Tomaszowi Kowalskiemu za rolę Ryśka w spektaklu „Skazany na bluesa” Pawła Angermana  i Janusza Kidawy-Błońskiego w reżyserii Arkadiusza Jakubika.

Gratulujemy nominowanym i czekamy na finałową galę, której w tym roku jesteśmy gospodarzem. Zgodnie z tradycją teatr, który otrzymał Złotą Maskę za spektakl roku, gości laureatów kolejnej edycji w swojej siedzibie. Najlepszym tytułem roku 2013 była „Piąta strona świata” K. Kutza w reż. Roberta Talarczyka i dlatego 30 marca, w poniedziałek, nominowani i przedstawiciele środowiska teatralnego oraz widzowie spotkają się w Katowicach. Gali towarzyszyć będzie recital piosenk filmowych i teatralnych włoskiej solistki Paoli Tomalino. Bilety na galę są już w sprzedaży.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.03.09

Zgłoś się do Szkoły Lokalnych Opowieści, którą poprowadzi nasz dramaturg Artur Pałyga

Szukamy osób zainteresowanych kreatywnym pisaniem i rozmowami z mieszkańcami.

WIĘCEJ

Od uczestników bezpłatnego kursu pisania oczekiwać będziemy umiejętności wyszukiwania ciekawych, dobrych, niebanalnych historii lokalnych, dokumentowania ich, przeprowadzania rozmów ze świadkami i wreszcie nadania temu interesującej formy literackiej.

Zapraszamy osoby pełnoletnie. Wymagana jest dyspozycyjność w ramach ustalonych dni i godzin spotkań, które odbywać się będą dwa razy w miesiącu w godzinach popołudniowych w Katowicach. Zajęcia zakończą się w grudniu publicznym czytaniem prac na scenie Teatru Śląskiego oraz nagraniem audio podcastów z udziałem aktorów.

Zajęcia poprowadzi dramaturg Teatru Śląskiego, Artur Pałyga – autor nagradzanych sztuk teatralnych i reportaży. Jego artykuły ukazywały się m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Odrze”, „Dużym Formacie” czy „Tygodniku Powszechnym”. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@Port w Gdyni, spektakle na podstawie jego tekstów dwukrotnie zwyciężyły w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, zdobył także główną nagrodę podczas 6. finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2013).

Liczba miejsc w Szkole jest ograniczona. Wybór dokonany zostanie na podstawie tekstów nadesłanych przez kandydatów. Tekst ma być oryginalny, nie przekraczający objętości 4000 znaków oraz w interesujący sposób odnoszący się do lokalności czy regionu.

Teksty-zgłoszenia należy przesłać na adres a.palyga@teatrslaski.art.pl do 18 marca 2015.


MNIEJ