Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.03.12

5 nominacji do Złotych Masek

Znamy nominacje do najważniejszych nagród teatralnych w województwie śląskim

WIĘCEJ

Nazwiska naszych twórców pojawiają się w pięciu z dziewięciu kategorii, jakie określiło jury konkursu nagród Złote Maski. Cztery nominacje związane są ze spektaklem „Morfina”. Przedstawienie na podstawie prozy Szczepana Twardocha ma szansę na nagrodę w kategorii przedstawienie roku, Ewelina Marciniak otrzymała nominację za reżyserię, Anna Kadulska za role Heli i Panny Alicji oraz Barbara Derlak z zespołu Chłopcy Kontra Basia za rolę wokalno-aktorską w „Morfinie”. Piąta nominacja przypadła Tomaszowi Kowalskiemu za rolę Ryśka w spektaklu „Skazany na bluesa” Pawła Angermana  i Janusza Kidawy-Błońskiego w reżyserii Arkadiusza Jakubika.

Gratulujemy nominowanym i czekamy na finałową galę, której w tym roku jesteśmy gospodarzem. Zgodnie z tradycją teatr, który otrzymał Złotą Maskę za spektakl roku, gości laureatów kolejnej edycji w swojej siedzibie. Najlepszym tytułem roku 2013 była „Piąta strona świata” K. Kutza w reż. Roberta Talarczyka i dlatego 30 marca, w poniedziałek, nominowani i przedstawiciele środowiska teatralnego oraz widzowie spotkają się w Katowicach. Gali towarzyszyć będzie recital piosenk filmowych i teatralnych włoskiej solistki Paoli Tomalino. Bilety na galę są już w sprzedaży.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.03.09

Zgłoś się do Szkoły Lokalnych Opowieści, którą poprowadzi nasz dramaturg Artur Pałyga

Szukamy osób zainteresowanych kreatywnym pisaniem i rozmowami z mieszkańcami.

WIĘCEJ

Od uczestników bezpłatnego kursu pisania oczekiwać będziemy umiejętności wyszukiwania ciekawych, dobrych, niebanalnych historii lokalnych, dokumentowania ich, przeprowadzania rozmów ze świadkami i wreszcie nadania temu interesującej formy literackiej.

Zapraszamy osoby pełnoletnie. Wymagana jest dyspozycyjność w ramach ustalonych dni i godzin spotkań, które odbywać się będą dwa razy w miesiącu w godzinach popołudniowych w Katowicach. Zajęcia zakończą się w grudniu publicznym czytaniem prac na scenie Teatru Śląskiego oraz nagraniem audio podcastów z udziałem aktorów.

Zajęcia poprowadzi dramaturg Teatru Śląskiego, Artur Pałyga – autor nagradzanych sztuk teatralnych i reportaży. Jego artykuły ukazywały się m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Odrze”, „Dużym Formacie” czy „Tygodniku Powszechnym”. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@Port w Gdyni, spektakle na podstawie jego tekstów dwukrotnie zwyciężyły w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, zdobył także główną nagrodę podczas 6. finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2013).

Liczba miejsc w Szkole jest ograniczona. Wybór dokonany zostanie na podstawie tekstów nadesłanych przez kandydatów. Tekst ma być oryginalny, nie przekraczający objętości 4000 znaków oraz w interesujący sposób odnoszący się do lokalności czy regionu.

Teksty-zgłoszenia należy przesłać na adres a.palyga@teatrslaski.art.pl do 18 marca 2015.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.03.09

Pilne: Tomek Kowalski odwołuje wizytę w Katowicach

Z powodu choroby wokalista nie pojawi się na scenie 12 i 13 marca.

WIĘCEJ

Niestety, szalejąca grypa nie oszczędziła nawet Tomka Kowalskiego, który w poniedziałek rano przekazał nam informację, że ze względu na  obecny stan zdrowia nie będzie mógł przyjechać do Katowic tak jak wspólnie planowaliśmy. Kolejny termin występu ustalimy jak tylko Tomek Kowalski wyzdrowieje. Osoby, które chcą zwrócić bilety na spektakle 12 i 13 marca, mogą zgłaszać się do kasy teatru.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.03.05

Zaproszenie dla mieszkańców, którzy chcą nam opowiedzieć o Janowie-Nikiszowcu

Czekamy na Was - spotkanie zaplanowano na 11 marca 2015

WIĘCEJ

Zapraszamy wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby opowiedzieć nam o swojej dzielnicy. Niezależnie od wieku czy stażu zamieszkania. Spotkanie to będzie początkiem powstania cyklicznego zdarzenia na pograniczu teatru i nowych mediów. Projekt ten ma na celu znalezienie nowych sposobów opowiadania o dzielnicy, poza modą i tradycją narosłą w powstałych tu dziełach sztuki.

Niezwykła dzielnica – niezwykli mieszkańcy. A może właśnie codzienność na Janowie-Nikiszowcu to normalne mieszkanie, zakupy, szkoła, jednakże w otoczeniu, które nieustannie przyciąga i fascynuje architekturą i historią. Dzielnica ma swoje opowieści, a opowieści najczęściej są o ludziach. To właśnie mieszkańcy Janowa-Nikiszowca wypełniają przestrzeń z cegieł z czerwonym obrysunkiem okien. Nieważna jest mitologia śląska stworzona na ulicach tej dzielnicy za pomocą kamery i farby, ale pamięć o sąsiadach i niezwykłych wydarzeniach w zwykłe dni. Te małe opowiastki to właśnie Janów-Nikiszowiec.

Początkiem naszych poszukiwań chcemy uczynić Was, Państwa, tutejszych mieszkańców. Bez Was ani rusz!

Na spotkanie 11 marca 2015 r. o godz. 16.30 do Muzeum Historii Katowic  (Dział Etnologii Miasta, ul. Rymarska 4) zapraszają organizatorzy:

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

Muzeum Historii Katowic

Centrum Zimbardo

Rada Jednostki Pomocniczej Janów-Nikiszowiec

 


MNIEJ