Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.12.21

Teatrosfera bez barier – teatr dla każdego

List od Anny Żórawskiej, prezes Fundacji Kultura Bez Barier, z podziękowaniami za współpracę przy „Czarnym ogrodzie” z audiodeskrypcją

WIĘCEJ

Było na poważnie i na wesoło, było dla dorosłych i dla dzieci, było muzycznie i zwyczajnie, dramatycznie. I, co najważniejsze, było naprawdę dla każdego, kto tylko chciał, znalazł czas i postanowił skorzystać z jednej z rozciągniętych po całej Polsce propozycji wspólnego spędzenia kilkudziesięciu minut w świecie teatru.

„Teatrosfera bez barier” zaistniała na 4 scenach w 4 miastach Polski: w warszawskim teatrze Baj, w poznańskim Nowym, katowickim Śląskim i w Gdyni, w Teatrze Muzycznym. Każdy teatr tak bardzo różny od siebie tym razem odrobinę upodobnił się do innych scen włączonych w projekt. Za każdym razem przedstawienia odbywały się w bardzo podobnej osnowie. Nie chodziło tylko o sam spektakl, ale o to wszystko, co jeszcze było z nim związane. Za każdym razem można więc było skorzystać z audiodeskrypcji lub napisów dla niesłyszących, od początku myślenia o projekcie jasne bowiem było, że trzeba zaprosić na pokazy osoby z niepełnosprawnością sensoryczną, że trzeba zadbać o ich potrzeby, że należy umożliwić im, na równi z innymi, pełne, satysfakcjonujące odebranie spektaklu. A przed przedstawieniem lub bezpośrednio po jego zakończeniu każdy, kto chciał mógł wziąć udział w warsztatach/ spotkaniu. Dyskutowano wtedy, wymieniano się poglądami, tłumaczono, próbowano własnych sił, dotykano elementów scenografii. Było interaktywnie, każdy miał szansę zmierzyć się z własnymi odczuciami i z reakcją innych.

Widzów teatralnych z niepełnosprawnością przybywa w Polsce i to niezwykle cieszy, sprawia, że realizacja takich projektów nabiera coraz większego sensu. Bo już nie chodzi o samą edukację, o przekonanie, że warto, nawet jeśli się nie widzi lub nie słyszy, pojawić na teatralnej widowni, ale o coraz pyszniejsze merytorycznie rozmowy z osobami, które zachwyciły się teatrem z audiodeskrypcją lub napisami i nie chciałyby już go nigdy stracić. Ci, którzy choć raz skorzystali z takiego wsparcia, wiedzą, jak bardzo ono pomaga. A każdy spektakl bez barier to również pierwsze spotkania, pierwsze nieśmiałe rozmowy o odbiornikach do AD, o najlepszych miejscach na widowni – najlepszych, czyli takich, z których najwygodniej czyta się napisy. I potem nasza, organizatorów, niecierpliwość i niepewność oczekiwania na słowa po przedstawieniu, na – bo tak jest prawie zawsze – potwierdzenie, że było warto, że teatr może być prawdziwie bez barier, że więcej takich spektakli i więcej i więcej…         

 

Dziękujemy:

Teatrowi Baj w Warszawie

Teatrowi Muzycznemu im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Teatrowi Nowemu im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu

Teatrowi Śląskiemu im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

 

Anna Żórawska

prezes Zarządu

Fundacji Kultury Bez Barier

 

Projekt „Teatrosfera bez barier” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.12.14

Niebawem 9. Katowicki Karnawał Komedii

Od 18 grudnia szansa na rezerwację i kupno biletów na spektakle Katowickiego Karnawału Komedii.

WIĘCEJ

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi kolejnej edycji Katowickiego Karnawału Komedii informujemy o zaplanowanych terminach:

Rezerwacja biletów na Katowicki Karnawał Komedii od 18.12 od godz. 9:00 w Biurze Obsługi Widzów.
Termin wykupienia rezerwacji do 23.12.2015 r.
Sprzedaż biletów w kasie Teatru Śląskiego od 18 grudnia od godz. 10:00
Sprzedaż biletów on-line także od 18 grudnia od godz. 9:00.

W Kasie Teatru śląskiego są sprzedawane bilety na spektakle grane na Dużej Scenie Teatru Śląskiego oraz te grane na scenie w Pałacu Młodzieży. Szczegóły spektakli można znaleźć w zakładce REPERTUAR.


 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.12.10

Puste butelki po whisky potrzebne do sztuki!

Zgłaszamy się z prośbą do naszych przyjaciół i widzów o puste butelki po whisky, które potrzebne są do dekoracji najbliższej premiery.

WIĘCEJ

Na początku stycznia zaplanowaliśmy premierę „Wesela” St. Wyspiańskiego w reżyserii Radosława Rychcika. Akcja przedstawienia będzie miała miejsce m.in. w irlandzkim pubie, dlatego chętnie przyjmiemy bezpłatnie puste butelki po wszelkiej whisky z etykietami.

Jeżeli ktoś może nas wspomóc ww. butelkami prosimy o przekazanie ich naszym portierom (wejście od ul. Warszawskiej). Z góry dziękujemy za  udział w nietypowej akcji!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.12.09

Ogłoszono nominowanych do Paszportów POLITYKI!

Wśród nominowanych współpracujące z nami: Ewelina Marciniak, Dominika Knapik i Weronika Murek.

WIĘCEJ

W „Polityce” w specjalnym dodatku poświęconym sylwetkom czytamy, że reżyserka Ewelina Marciniak „nominację do Paszportu Polityki zawdzięcza „Morfinie” Teatru Śląskiego w Katowicach – brawurowej adaptacji powieści Szczepana Twardocha, z graną na żywo muzyką stylizowaną na kabarety międzywojnia.” Wśród nominowanych jest także Dominika Knapik, choreografka, współautorka inscenizacji „Morfiny” w naszym teatrze.

W kategorii literatura pojawiło się nazwisko Weroniki Murek, młodej autorki mieszkającej w Katowicach. Nominowaną ją przede wszystkim za głośny tegoroczny debiut w wydawnictwie „Czarne” – książkę „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”. Jest także laureatką tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Za chwilę na jednej z naszych scen zostanie zrealizowany jej debiut sceniczny – specjalnie dla nas napisany tekst „Sztuka mięsa”, którą reżyseruje Robert Talarczyk. Premiera 18 grudnia na Scenie w Galerii.

Nagrody w poszczególnych kategoriach Paszportów Polityki przyznawane są na podstawie wskazań krytyków w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna. Wyróżniają one utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę, wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy. W tym roku nagrody zostaną wręczone po raz 23., a werdykt poznamy 12 stycznia 2016 roku podczas gali w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, transmitowanej w Programie Drugim Telewizji Polskiej.


MNIEJ