Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2015.06.27

Premiera prasowa spektaklu „Western"

Inauguracja Festiwalu KATO/LATO

WIĘCEJ

Inauguracja Festiwalu KATO/LATO

W sobotę publiczność po raz pierwszy zobaczyła naszą najnowszą produkcję prapremierę spektaklu w konwencji westernowej. Autorem tekstu jest Artur Pałyga, nasz dramaturg, którego pracę poprzedziła wizyta w Pannie Marii, osadzie Ślązaków w Teksasie. Reżyserami spektaklu są Robert Talarczyk oraz Rafał Urbacki, a scenografię przygotowała Adrianna Gołębiewska, której realizacja dla Teatru Śląskiego jest pracą dyplową na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i jednocześnie częścią naszego projektu KatoDebiut. 

Premiera prasowa zainaugurowała nowy Festiwal KATO/LATO, którego realizacja jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu firmy TAURON. Przedstawienie będziemy grać w weekend oraz wtorek (30 lipca), oficjalna premiera 4 września, na rozpoczęcie nowego sezonu.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.06.18

FOTO/KATO – warsztaty fotograficzne

Ulice Teatralna i Warszawska w obiektywie mieszkańców - zapisz się!

WIĘCEJ

FOTO/KATO – warsztaty fotograficzne. Ulice Teatralna i Warszawska w obiektywie mieszkańców (wiek: od 18 lat, 29 czerwca - 3 lipca)

Pojedynek na zdjęcia? Dlaczego nie. Podczas kilkudniowych warsztatów dwie grupy będą fotografować dwie ulice wokół Teatru Śląskiego – ulicę Teatralną uczestnicy będą dokumentować z Przemysławem Jendroską, fotoreporterem m.in. „Gazety Wyborczej”, a ulicę Warszawską z Krzysztofem Lisiakiem, artystą ZPAF i fotografem specjalizującym się w zdjęciach teatralnych. Wybrane prace trafią na wystawę prezentowaną podczas festiwalu KATO/LATO.

Wstęp wolny.

Zapisy e-mailowo: m.markiewicz@teatrslaski.art.pl

Zapraszamy osoby pełnoletnie z własnym sprzętem fotograficznym.

Rozpoczęcie warsztatów: poniedziałek 29.06, godzina 17.00, Kawiarnia Ćma przy Scenie Kameralnej, wejście od ul. Warszawskiej. Zakończenie kilkudniowych warsztatów w piątek (godziny pracy warsztatowej zostaną ustalone z prowadzącymi w poniedziałek).

Plenerowy wernisaż wybranych zdjęć w sobotę o godzinie 21.00 przed Teatrem.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.06.17

Design doceniony

Projekty Teatru Śląskiego nominowane do nagrody „Śląska Rzecz” oraz pokazane na wystawie pokonkursowej.

WIĘCEJ

Do unikatowego w skali kraju konkursu „Śląska Rzecz”, nagradzającego najlepsze produkty, grafikę i usługi, mogą zgłaszać się firmy i instytucje, które na Śląsku wdrożyły nowe lub innowacyjne projekty w minionym roku. Teatr Śląski otrzymał nominacje w dwóch z trzech kategorii, dzięki czemu nasze projekty zostały pokazane na wystawie pokonkursowej, do której wybrano 32 najlepsze realizacje z regionu.
W kategorii grafiki użytkowej doceniono pracę włożoną w nowy logotyp oraz komunikację wizualną dla katowickiej sceny (m.in. projekty zaproszeń, programów teatralnych, wizytówek, materiałów promocyjnych), w kategorii usług wskazano na działania „Teatru bez granic” (projekt nowej strony internetowej, nowe działania dla widzów: spektakle tłumaczone na język migowy i na język angielski, dwujęzyczne programy, akcja 30+).

Projekty dla Teatru Śląskiego, które powstawały we współpracy pracowników teatru oraz projektantów ze Śląska, można oglądać na wystawie w Zamku Cieszyn, następnie zostanie ona pokazana w Muzeum Śląskim w Katowicach. Nagrody oraz nominacje otrzymały m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Muzeum Śląskie i Centrum Sztuki Współczesnej Kronika.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2015.06.15

Spotkanie z mediami i podsumowanie sezonu

W konwencji westernowej spotkaliśmy się z dziennikarzami, by w samo południe porozmawiać o najbliższych premierach.

WIĘCEJ

Jak co roku pod koniec sezonu spotykamy się z dziennikarzami, recenzentami i blogerami, by podsumować ostatnie 10 miesięcy pracy. Tematem głównym były najbliższe wydarzenia: prapremiera „Westernu” i festiwal KATO/LATO oraz premiera „Pięknych dwudziestoletnich” w reżyserii Piotra Ratajczaka, zamykająca sezon 5 lipca na Scenie Kameralnej. O podróży do Teksasu, do miejscowości, gdzie do dziś mieszkają Ślązacy, opowiadał Artur Pałyga, autor „Westernu” oraz  Robert Talarczyk i Rafał Urbacki, reżyserzy przedstawienia. Zdradziliśmy także atrakcje nowego festiwalu KATO/LATO, który 27 czerwca inauguruje wakacje w mieście. Podsumowaliśmy nasz sezon prapremier, z 7 nowymi produkcjami, rozmawialiśmy też o realizowanych projektach międzynarodowych, podróżach Teatru Śląskiego, udziale w festiwalach i cennych nagrodach, jakie otrzymaliśmy w sezonie 2014/2015. Relacje z konferencji można przeczytać tutaj:

Gazeta Wyborcza” (wg Polskiej Agencji Prasowej)
„Gazeta Wyborcza” Katowice
„Dziennik Zachodni”
Portal Teraz Teatr

Sponsprem spektaklu "Western" oraz Festiwalu KATO/LATO jest TAURON w ramach działania "TAURON w Śląskim na 150."

Produkcja spektaklu "Piękni dwudziestoletni" została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” realizowanego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


MNIEJ