Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.05.22

Kultura a Metropolia

Seminarium poświęcone roli kultury w rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

WIĘCEJ

Jaką rolę powinna odgrywać kultura w strategii działań i rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii? W jaki sposób może ona wpływać na kształtowanie wizerunku Metropolii? Na te i inne pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi podczas pierwszego seminarium KULTURA A METROPOLIA, którego organizatorami są Teatr Mały w Tychach i Teatr Śląski.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 25 maja, o godzinie 11.00 w Pasażu Kultury Andromeda w Tychach. Udział potwierdzili przedstawiciele instytucji kultury oraz środowiska akademickiego regionu, m.in. Robert Talarczyk, Marcin Herich, Mirosław Jacek Błaszczyk, Bartłomiej Szewczyk, prof. Krystyna Doktorowicz, prof. Jerzy Jarosik i Rafał Wyszyński.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, dla których przyszłość Związku Metropolitalnego i kultury regionu nie są obojętne.

Wstęp wolny.


 

PROGRAM SEMINARIUM:

11.00 Rola i znaczenie kultury w kształtowaniu wizerunku Metropolii

Z udziałem Roberta Talarczyka (Teatr Śląski), Marcina Hericha (Teatr A-PART), Mirosława Jacka Błaszczyka (Filharmonia Śląska), Bartłomieja Szewczyka (Kopalnia GUIDO)

12.30 Sektor kultury jako element strategii rozwoju Metropolii

Z udziałem prof. Krystyny Doktorowicz (Uniwersytet Śląski), prof. Jerzego Jarosika (Akademia Muzyczna), Rafała Wyszyńskiego (Porcelana Śląska)

14.00 Podsumowanie


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.05.22

„Oskar i Pani Róża” po raz 500.

Wielki sukces inscenizacji bestselleru É-E. Schmitta

WIĘCEJ

Od ponad 13 lat Marek Rachoń i Alina Chechelska wcielają się na deskach Teatru Śląskiego w postacie stworzone przez Érica-Emmanuela Schmitta. W czerwcu po raz pięćsetny opowiedzą historię chłopca, który za namową zaprzyjaźnionej z nim pani Róży ostatnie dni swojego życia przeżywa jak dekady, a swoje doświadczenia opisuje w listach do Pana Boga. „Oskar i Pani Róża” to światowy bestseller czytelniczy, który doczekał się adaptacji filmowej i wielu inscenizacji na całym świecie.

Spektakl Teatru Śląskiego niezmiennie cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród najmłodszej, jak i dorosłej widowni. Od premiery w marcu 2005 roku na Scenie Kameralnej zobaczyło go niemal 44 000 widzów. Kilkanaście razy grany był w języku francuskim. Tytuł ten został wyróżniony Złotą Maską 2006 za reżyserię dla Grzegorza Kempinsky'ego oraz nominacją do Złotej Maski dla Aliny Chechelskiej. Marek Rachoń otrzymał Nagrodę im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru ze szczególnym uwzględnieniem roli w tym spektaklu oraz Główną Nagrodę Męską za Rolę Pierwszoplanową na Międzynarodowym Festiwalu Tarnopolskie Wieczory Teatralne 2006. Na Międzynarodowym Festiwalu Tawryjskie Gry wraz z Aliną Chechelską otrzymali nagrodę za najlepszy duet aktorski. Spektakl był zapraszany na międzynarodowe festiwale teatralne do Brześcia (Białoruś), Tarnopolu (Ukraina), Chersonia (Ukralina), Symferopolu (Ukraina).

Ostatni w tym sezonie i pięćsetny w historii pokaz spektaklu „Oskar i Pani Róża” na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego już 16 czerwca.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.05.20

Himalaje zdobyte!

Za nami prapremiera pierwszego spektaklu o Jerzym Kukuczce

WIĘCEJ

Pierwsi widzowie zobaczyli wczoraj „Himalaje” w reżyserii Roberta Talarczyka, na podstawie tekstu Dariusza Kortko, Artura Pałygi i Marcina Pietraszewskiego, ze scenografią Katarzyny Borkowskiej, choreografią Kai Kołodziejczyk, muzyką MIUOSHa i wizualizacjami Wojtka Doroszuka. Pokaz zakończył się długą owacją na stojąco. Podczas premiery obecna była pani Cecylia Kukuczka- wdowa po Jerzym Kukuczce, która dziękowała całemu zespołowi za zaangażowanie, a reżyserowi za odwagę podjęcia takiego tematu w teatrze. Jest to pierwszy spektakl opowiadający o Jerzym Kukuczce (Dariusz Chojnacki), postaci nieoczywistej, fascynującej i inspirującej nie tylko dla miłośników gór i wspinaczki. O uniwersalności historii jego ostatniego wejścia na Lhotse przekonać się będzie można 5, 12, 13, 14 , 21 i 22 czerwca o godzinie 19.00 na Dużej Scenie. Zapraszamy!

Fot. Przemysław Jendroska

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.05.18

Kto za tym stoi? Kaya Kołodziejczyk i MIUOSH

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Himalaje” (premiera 19 maja / 6 czerwca 2018)

WIĘCEJ

Ruch i dźwięk. Kolejne kluczowe elementy budujące tkankę spektaklu. Zobaczcie kto odpowiada za choreografię i muzykę w najnowszym spektaklu Roberta Talarczyka.

Kaya Kołodziejczyk | choreografia

Artystka choreografka. Tworzy interdyscyplinarne autorskie widowiska oparte na ekspresyjnych partyturach łączące pracę z ludzkim ciałem, recepcję dźwięku i ruchu, obrazy filmowe i muzyczne, m.in.: „Gorycz” (Polski Teatr Tańca, Poznań), „Legendy” (Teatr Rozbark, Bytom), „SOL” (Maat Festival w Lublinie), „Oh, Noh” z muzyką S. Brzoski (Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie) oraz „Audycja IV i V” do muzyki A. Krzanowskiego. Otwarcie na eksperymenty widoczne są także w jej plenerowej operze „Harnasie” do muzyki K. Szymanowskiego (festiwal Muzyka na Szczytach, Zakopane), jak i w „Arii di Prefiche” do muzyki W. Lutosławskiego w (Opera na Zamku w Szczecinie) – spektakl nagrodzony Bursztynowym Pierścieniem.

Tworzy także choreografię do filmów i spektakli Teatru Telewizji: „Wasza Wysokość”, „Fuga”, „Córki Dancingu” (reż. Agnieszka Smoczyńska), „Panie Dulskie” (reż. Filip Bajon), „Demon” (reż. Marcin Wrona). Jako tancerka i choreografka współpracowała z Mają Kleczewską, Mariuszem Trelińskim, Jackiem Sienkiewiczem i Davidem Wampachem. Przez wiele lat tańczyła w zespole Rosas, pracując z najważniejszymi choreografami przełomu XX i XXI wieku (Anna Teresa de Keersmaeker, Trisha Brown, William Forsythe). W sezonie 2017/2018 artystka-rezydentka Stiftung Laurenz-Haus w Basel. „Himalaje” to jej pierwszy spektakl w Teatrze Śląskim.

 

Miuosh | muzyka

Właściwie Miłosz Paweł Borycki, urodzony w Katowicach polski raper i producent muzyczny. Działalność artystyczną rozpoczął na początku XXI wieku w katowickim zespole hip-hopowym Projektor. Od tamtej pory 8 jego albumów pokryło się złotem, dwa platyną a jeden podwójną platyną. Jego koncerty z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, łączące rap z muzyką symfoniczną, stały się absolutnym hitem. W 2016 r. w Teatrze Śląskim dał serię cieszących się rekordową popularnością koncertów „MIUOSH akustycznie”. W 2016 r. odebrał nagrodę „Cegła Janosha” przyznawaną osobom, które przyczyniają się do zachowywania kulturowej tożsamości Górnego Śląska oraz rozsławiają region. W tym samym roku stworzył muzykę do spektaklu „Wujek 81. Czarna ballada”, w którym również występuje. W 2017 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Katowic w dziedzinie kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne upowszechniające kulturę w Katowicach. Przekracza granice stylu, współpracując z artystami z najróżniejszych muzycznych światów, m.in. z Katarzyną Nosowską, Smolikiem, Piotrem Roguckim, Organkiem, Myslovitz, Janem Kyksem Skrzekiem, Bajmem czy Budką Suflera. W „Himalajach” jest autorem muzyki, którą wykonuje na żywo podczas spektaklu.


MNIEJ