Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.02.19

Szukamy osoby do pracy do Działu Księgowości

Na zgłoszenia czekamy do 2 marca br.

WIĘCEJ

Czekamy na CV oraz list motywacyjny osób, które chciałyby dołączyć do zespołu Teatru Śląskiego, do Działu Księgowości.

Na e-mailowe zgłoszenia czekamy do 2 marca 2018 r. (kadry@teatrslaski.art.pl).

WYMAGANIA:

  • wykształcenie minimum średnie (preferowane o profilu ekonomicznym),
  • znajomość aktualnych przepisów podatkowych, płacowych, przepisów ZUS oraz Ustawy o rachunkowości,
  • minimum trzyletnie doświadczenie w zakresie księgowości,
  • dodatkowym atutem będzie doświadczenie w pracy w księgowości w sektorze kultury.

MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.02.19

89. urodziny Kazimierza Kutza

Reżyser świętował z naszą publicznością po spektaklu „Piąta strona świata”

WIĘCEJ

Były wspomnienia, anegdoty, urodzinowy tort i szczere życzenia. Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny, jedna z najbardziej rozpoznawalnych śląskich postaci świata artystycznego, spotkał się z widzami, by świętować swoje 89. urodziny. Spotkanie z jubilatem po spektaklu „Piąta strona świata” według tekstu jego autorstwa poprowadził Robert Talarczyk, reżyser przedstawienia. Tort urodzinowy przygotowała Śląska Prohibicja. Po spotkaniu Kazimierz Kutz rozmawiał z widzami i rozdawał autografy. Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili ten wieczór z nami, świętując urodziny mistrza!

fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.02.13

„Drach” na teatralnej scenie

Podpisaliśmy dziś umowę na koprodukcję spektaklu według głośnej powieści Szczepana Twardocha

WIĘCEJ

Wydany w 2014 roku „Drach” Szczepana Twardocha to jedna z najbardziej uznanych powieści ostatnich lat. Opowiada losy dwóch śląskich rodzin, Magnorów i Gemanderów, na tle dwudziestowiecznych wydarzeń na Górnym Śląsku. Przez krytyków książka określana jest mianem wielkiej opowieści o Śląsku, sagi rodzinnej, ale też „powieści totalnej”.

Na kartach utworu pojawia się Rybnik – i właśnie ten fakt stał się impulsem do tego, by powieść przenieść na scenę w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Spektakl w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka powstanie w koprodukcji z naszym Teatrem i będzie pokazywany zarówno w Rybniku, jak i Katowicach. Prapremiera planowana jest na 21 października 2018 roku.

Dziś w Rybniku odbyło się oficjalne podpisanie umowy koprodukcyjnej pomiędzy Michałem Wojaczkiem, dyrektorem Teatru Ziemi Rybnickiej a Robertem Talarczykiem, dyrektorem Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Podczas konferencji prasowej towarzyszącej wydarzeniu obecny był także Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Miasto obejmie mecenat nad produkcją spektaklu.

 

Szczepan Twardoch to pisarz szczególny. Związany mentalnie z Górnym Śląskiem, jest zarówno jego apologetą, jak i krytykiem. Jego zainteresowania literackie daleko wykraczają poza sprawy śląskie – jest jednym z najwybitniejszych pisarzy ostatnich kilkudziesięciu lat piszących po polsku. Tym bardziej cieszę się, że jego powieść, w której pojawiają się śląskie tematy i śląskie sprawy, będzie wystawiona we współpracy Miasta Rybnika i Teatru Śląskiego.
– mówił podczas konferencji Robert Talarczyk

 

W obsadzie, oprócz naszych aktorów, znajdą się rozpoznawalni artyści gościnni. Prowadzimy rozmowy m.in. z Krzysztofem Respondkiem i Justyną Święs, wokalistką zespołu The Dumplings. W produkcji nie zabraknie również twórców związanych z Rybnikiem. Autorem muzyki w spektaklu będzie kompozytor Piotr Kotas. To kolejne, po głośnej i nagradzanej „Morfinie” w reżyserii Eweliny Marciniak, przedstawienie w naszym Teatrze na podstawie prozy Szczepana Twardocha.

 

fot. W. Troszka


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.02.12

Zmarła Halina Kornak

Żegnamy naszą wieloletnią przyjaciółkę i współpracowniczkę, pracowniczkę kasy, która kształtowała teatralne gusta

WIĘCEJ

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 9 lutego odeszła Halina Kornak, emerytowana pracowniczka naszego Teatru, wielka przyjaciółka widzów i aktorów. Z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach związała się w 1955 roku i przepracowała z nami niemal pół wieku. Dla dużej części naszej publiczności była „twarzą Teatru” – młodym widzom pomagała w kształtowaniu teatralnej wrażliwości, a z doświadczonymi chętnie wymieniała poglądy na temat spektakli. Do ostatnich dni pozostawała w głębokiej przyjaźni z członkami naszego zespołu artystycznego i z pracownikami administracji.

Msza żałobna odbędzie się w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach przy ul. Mariackiej w dniu 15 lutego o godz. 12.00. Pochówek odbędzie się na cmentarzu przy ul. Francuskiej.


MNIEJ